aleksandra lisowska
26 grudnia 2021 Kuba Pawlak Sport

Maratoński rekord Lisowskiej oficjalnie nieuznany! Ratyfikowano inne tegoroczne wyniki


20-letni rekord Polski w maratonie Małgorzaty Sobańskiej nie zostanie wyrównany. Zespół ds. Ratyfikacji Rekordów Polski przy PZLA nie zatwierdził wyniku 2:26:08 w maratonie uzyskanego przez Aleksandrę Lisowską w dniu 18.04.2021 r. w Dębnie, która korzystała z niedozwolonej pomocy pacemakera.

Potwierdziło się to o czym informowaliśmy jako pierwsi. Jak czytamy na stronie ZwiązkuZespół ds. Ratyfikacji Rekordów Polski, po zapoznaniu się ze sprawozdaniami delegatów technicznych oraz nagraniem wideo, nie zatwierdził wyniku 2:26:08 w maratonie uzyskanego przez Aleksandrę Lisowską w dniu 18.04.2021 r. w Dębnie jako wyrównania rekordu Polski ze względu na korzystanie z niedozwolonej pomocy zawodnika nadającego tempo (zawodnik, który przebiegł krótszy dystans, nie ma prawa prowadzić biegu innemu uczestnikowi rywalizacji).

Czy to koniec tej sprawy? Czy wynik może zostać uznany i figurować jako życiówka zawodniczki skoro nie spełnia kryteriów rekordu? Wreszcie, jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec osób, które uczestniczyły lub nie spełniły swoich obowiązków należycie, czego konsekwencją była wspomniana niedozwolona pomoc?

Można liczyć na to, że przekonamy się o tym wkrótce gdyż w opublikowanym 30.11 stanowisku Centralnego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki czytamy, że „ze względu na swoją wielowątkowość sprawa zostanie przekazana do Komisji Wyróżnień i Dyscypliny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Uważamy, że na podstawie ujawnionych okoliczności to wspomniana komisja posiada odpowiednie prerogatywy oraz kompetencje do tego, aby rzetelnie przeanalizować przebieg zdarzeń i rolę poszczególnych osób (tj. sędziów, zawodników, trenerów, menadżerów, organizatorów) oraz podjąć adekwatne działania dyscyplinarne. Równolegle postępowanie sędziów podczas omawianych mistrzostw będzie przedmiotem analizy zespołu ds. dyscypliny CKS PZLA

aleksandra lisowska2
Maraton Dębno – finisz Aleksandry Lisowskiej / fot. Marta Gorczyńska

Zespół ds. Ratyfikacji Rekordów Polski nie zatwierdził również uzyskanego 24.10 przez Izabelę Paszkiewicz w Kole 31:49 na uliczną dychę. Przyczyną było niezgłoszenie zawodów do kalendarza PZLA.

Zatwierdzone rekordy

Najstarszym zatwierdzonym wynikiem ratyfikowanym jako rekord Polski jest 28:05 na dychę Leszka Bebły uzyskane 1.05.1991 r. w Essen.

Wśród „nowych rekordów” znajdziemy też pierwsze polskie sub 70 minut (69:18) w kobiecym półmaratonie Karoliny Nadolskiej.

Pozostałe Rekordy:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie