me przełaje
11 grudnia 2021 Bartłomiej Falkowski Sport

Mistrzostwa Europy w przełajach 2021 – zapowiedź

Przełaje od lat są uważane przez wielu zawodników na świecie za nieodzowny element przygotowań. Imprezy mistrzowskie były wygrywane przez późniejszych rekordzistów świata czy mistrzów olimpijskich na dystansach stadionowych lub ulicznych. Już w niedzielę 12 grudnia odbędą się Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. O tym kogo z europejskiej czołówki zobaczymy w Dublinie, kto będzie nas reprezentował w stolicy Irlandii i gdzie obejrzeć zmagania przeczytacie w zapowiedzi.

Wyspy przełajami stoją

O popularności przełajów na Wyspach Brytyjskich pisaliśmy niedawno przy okazji rozmowy z Mateuszem Kołodziejem Fenomen angielskich przełajów | Bieganie.pl. Mimo że Irlandia nie należy do Zjednoczonego Królestwa tam również przełaje mają specjalne miejsce w głowach i sercach każdego biegacza.

W Irlandii już trzykrotnie organizowana imprezy mistrzowskie w tej konkurencji. W 1979 w Limerick i w 2002 w Dublinie odbyły się Mistrzostwa Świata w przełajach, a w 2009 roku również w stolicy tego kraju Mistrzostwa Europy. Gospodarze będą na pewno trzymać kciuki by Fionnuala McCormack potwierdziła swoją wysoką formę. Zawodniczka w kategorii U23 w 2006 roku zdobyła srebro, a w seniorach w 2011 i 2012 sięgnęła po złote medale. Trzydziestosiedmiolatka już szesnaście razy startowała w europejskim czempionacie. Trzykrotnie sięgając po medale, czterokrotnie będąc na czwartym miejscu i aż dziesięciokrotnie kończąc zmagania w pierwszej dziesiątce. Tydzień wcześniej doświadczona Irlandka pokazała, że i w tym roku będzie liczyć się w walce o podium. Podczas maratonu w Walencji zajęła piąte miejsce z wynikiem 2:23:58 Najlepszy debiut w historii Polski – Maraton w Walencji 2021 | Bieganie.pl.

Pojedynek gwiazd

W klasyfikacji wszechczasów najwięcej medali w poprzednich dwudziestu sześciu edycjach zdobyli Brytyjczycy. Licząc wszystkie konkurencje mają w swoim dorobku… 160 medali (66 złote, 52 srebrne i 42 brązowe). Trzecią siłą jest Francja jednak ze sporą stratą, bo ma „tylko” 90 medali. Trzecie miejsce zajmuje Turcja, która na koncie ma jedynie 46 medali, czyli o wiele mniej niż czwarta Hiszpania, ale naturalizowani zawodnicy tureccy w ostatnich latach wielokrotnie zdobywali złote medale, szczególnie w seniorach.

Jakob Ingebrigsten
ME w przełajach Lizbona 2019 / fot. Marta Gorczyńska

Tak było też przed dwoma laty podczas ostatniej edycji, gdy rywalizację seniorską wygrali tureccy zawodnicy pochodzący z Kenii Yasemin Can i Aras Kaya. Zanim rywalizację seniorską zdominowali zawodnicy tureccy to pokaźny dorobek medalowy zdobyli inni świetni przełajowcy, czyli Hiszpanie. To oni w historii zdobyli najwięcej medali wśród mężczyzn, bo aż 38. Największym wydarzeniem irlandzkiej imprezy jest ogłaszany pojedynek Norwega Jacoba Ingebrigstena, który wygrywał w ostatnich czterech latach w kategorii U20 i Francuza Jimmyego Gressiera, który w ostatnich trzech edycjach zwyciężał w kategorii U23. Gressier jest znany z ciekawego świętowania sukcesów na mecie i możemy być pewni, że jeśli tym razem wygra rywalizację seniorów to również zaprezentuje coś zabawnego.

Tu mamy jego cieszynkę z ostatnich ME

a tu z niedawnych Mistrzostw Francji

Do tego przedstawienia będzie chciał włączyć się ponownie Turek Aras, ale też multimedalista w przełajach Włoch Yeman Crippa, który w ostatnich mistrzostwach był drugi właśnie za Arasem. Mocny występ może zaliczyć też Szwajcar Julien Wanders, rekordzista Europy na 10 km i w półmaratonie odebrał kilka dni temu brązowy medal za mistrzostwa w 2019 roku, gdzie wpadkę dopingową zaliczył Szwed pochodzący z Afryki.

Julian Wanders

W Dublinie zjawi się też Andrew Butchart. Czwarty w biegu seniorskim w 2019 roku zawodnik zasłynął w tym roku tym, że otwarcie mówił o podrobieniu paszportu covidowego by szybciej podróżować z obozów sportowych. Całe szczęście nie ominęły go przez to Igrzyska w Tokio gdzie wystąpił w finale bieg na 5000 metrów. Dwa tygodnie temu wygrał brytyjskie eliminacje na ME w przełajach. Jak przystało na bieg seniorski groźni będą też Hiszpanie. Ayad Lamdassem, który w Sapporo był piąty podczas olimpijskiego maratonu, będzie miał u swojego boku mocnych kolegów takich jak Adel Mecchal czy Carlos Mayo. Również Belgowie mogą liczyć na medal, o który powalczyć ma Isaac Kimeli, drugi w tym roku w Toruniu na 3000 metrów podczas HME.

Yasemin utrzyma passę?

Turczynka Yasemin Can jeszcze nigdy nie została pokonana w europejskich przełajach. W tym roku wystartuje piąty raz i może zrównać się z Ukraińcem Sergiejem Lebidem, który wygrywał w ME jako senior pięciokrotnie z rzędu i ogólnie aż dziewięciokrotnie.

Yasemin Can

Przeszkodzić jej będzie próbowała Niemka Konstanze Klosterhalfen, która w młodszych kategoriach wiekowych zdobyła już trzy medale na tej imprezie. Norwegowie liczą na Karoline Bjerkeli Grovdal, która była w Lizbonie w 2019 druga za Can. Doświadczona Norweżka przeżywa w tym roku bardzo mocny sezon. Pobiegła szybciej niż oficjalny rekord na 5 kilometrów i może dokonać czegoś co jeszcze nigdy nie miało miejsca. Może sięgnąć po złoty medal seniorski w tym samym mieście gdzie wygrywała w kategorii U20. W 2009 jako juniorka wygrała już w Dublinie. Mocne wydają się być dwie Szwedki Samrawit Mengsteab i Meraf Bahta, która w 2017 była druga za Turczynką Can. W kolebce przełajów liczą na Jess Judd. Brytyjka w Lizbonie zajęła szóste miejsce. Dwa tygodnie temu wygrała bardzo mocne krajowe eliminacje do tej imprezy. Zaskoczyć może niezbyt doświadczona w przełajach finalistka olimpijska na 5000 metrów z Tokio i druga w Pucharze Europy na 10000 metrów z tego roku Izraelka Selamawit Teferi pochodząca z Etiopii. Do walki włączy się też na pewno Dunka Anna Moller, która w Lizbonie z gigantyczną przewagą wygrała drugie swoje złoto w U23.

Polacy na start

Polacy w klasyfikacji ME zajmują szesnaste miejsce z dorobkiem trzynastu medali (3, 5, 5). Większość z nich zdobyły biegaczki i biegacze w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. Jedynie dwa medale, srebro i brąz, pochodzą z rywalizacji kobiet seniorek. W 2001 roku brąz zdobyła Justyna Bąk. Dwukrotna rekordzistka świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami w 2004 roku poprawiła swoje osiągnięcie sięgając po przełajowe srebro. Ostatni medal dla Polski w 2018 roku zdobyła Weronika Pyzik zajmując trzecie miejsce w biegu U23.

W tym roku reprezentacja Polski liczy czternaście zawodniczek i zawodników, są to: Julia Afelt, Natalia Bielak, Olimpia Breza, Alicja Konieczek, Julia Koralewska, Aleksandra Płocińska, Julia Ścisłowska, Beata Topka, Oliwia Wawrzyniak, Mikołaj Czeronek, Mateusz Gos, Daniel Kryzel, Artur Olejarz i Filip Rak. Cały skład, poza Alicją Konieczek, został wyłoniony podczas Mistrzostw Polski w Tomaszowie Lubelskim Tomaszów Lubelski wyłonił mistrzów Polski w krosie. Relacja z 93 PZLA MP w biegach przełajowych | Bieganie.pl. Zawodniczka na co dzień trenująca w USA miała zapewniony start przez PZLA.

Polska kadra już na początku grudnia wyleciała do stolicy Irlandii. Ten wymóg uniemożliwił start Kamilowi Jastrzębskiemu, który zdobył złoto w Tomaszowie, a trzy dni po obligatoryjnym wylocie do Dublina uzyskał świetny rezultat w maratonie w Walencji. Jego miejsce zajął równie dobrze dysponowany podczas MP Artur Olejarz. Zawodnik MKL Szczecin opowiedział nam krótko o swojej podróży i przygotowaniach do biegu w Irlandii. Informacja o tak wczesnym wyjeździe na mistrzostwa była dla niego zaskoczeniem: „Nie do końca wiedziałem jak przedstawia się sytuacja z wylotem na Mistrzostwa Europy do Dublina. Dowiedziałem się dokładnie o wszystkim zaraz po biegu od trenera Rolbieckiego. Każdy zawodnik, który dostał powołanie obligatoryjnie musiał stawić się we wtorek w Warszawie (30.11). Wylot był następnego dnia.”

Zawodnik spokojnie potraktował okres między MP, a ME. „Trening na miejscu wykonuję bardzo ostrożnie. Jest strasznie wietrznie, siła wiatru dochodzi nawet do 53 km/h. Trenuję bardzo spokojnie. Zrobiłem trzy mocniejsze jednostki. Pierwszą w środę po przylocie, później w niedzielę i w czwartek. Wszystko biegane z hamulcem”

Długie przebywanie w Irlandii przed startem nie jest problemem dla tak doświadczonego sportowca „Jak dla mnie przebywanie na zgrupowaniu przed startem to nic strasznego. Potrafię się wyluzować i mieć spokojną głowę przed biegiem.”

Zapytany czy różnica miedzy biegiem na 8 km podczas MP i 10 km podczas ME stanowi jakiś problem i czy ma jakąś specjalną taktykę odpowiedział „Osiem czy dziesięć kilometrów nie robi dla mnie żadnej różnicy. Ciężko mówić o taktyce w tak doborowej obsadzie. Muszę pobiec na swoje 100%”.

SPAR European Cross Championship 2021 wystartują już w niedzielę 12.12. Pierwszym biegiem będzie 6000 metrów U20 mężczyzn o godzinie 11 polskiego czasu. Seniorzy wystartują o 14:13, a seniorki o 14:53. Transmisja dostępna na kanale YouTube European Athletics – YouTube

Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.