biegi przełajowe
27 listopada 2021 Krzysztof Brągiel Sport

Tomaszów Lubelski wyłonił mistrzów Polski w krosie. Relacja z 93 PZLA MP w biegach przełajowych


Znamy najlepszych krajowych specjalistów od biegowych walk w błocie. W Tomaszowie Lubelskim przełajowymi mistrzami Polski na krótkim dystansie zostali: Aleksandra Płocińska (SRS Kondycja Piaseczno) i Dariusz Boratyński (AZS AWF Wrocław). W rywalizacji na długim dystansie równych sobie nie mieli: Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom) i Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik). Sobotnie zawody były kwalifikacją do krosowych Mistrzostw Europy w Dublinie (planowanych na 12 grudnia).

93 PZLA Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrano na terenie obiektów sportowych Tomasovii Tomaszów Lubelski. Kilometrowe pętle dawały się biegaczom we znaki. Wysokie spalanie tlenu gwarantował zwłaszcza finiszowy podbieg, który gnębił zawodników co 1000 metrów. Frekwencja MP tradycyjnie nie powaliła. Najliczniej obsadzonym biegiem okazało się 3 km juniorów młodszych, gdzie zmagania ukończyło 55 zawodników.

Młodzieżówki rządzą

Nieliczne seniorki, które zdecydowały się wystartować na krótkim dystansie (ok. 4 km) miały trudną przeprawę z młodzieżówką Aleksandrą Płocińską. 9 zawodniczka tegorocznych Mistrzostw Europy U23 na 1500 metrów, z przewagą 9 sekund pokonała weterankę Ewę Jagielską. Podium uzupełniła Weronika Lizakowska.

4 km kobiet

 1. PŁOCIŃSKA Aleksandra (SRS Kondycja Piaseczno) 15:21 U23
 2. JAGIELSKA Ewa (KS Prefbet-Sonarol) 15:30
 3. LIZAKOWSKA Weronika (KUKS Remus Kościerzyna) 15:38

Dużo więcej mocnych seniorek oglądaliśmy w biegu na długim dystansie (ok. 6 km). Szybko ukształtowała się pięcioosobowa czołówka: Topka, Lisowska, Jackiewicz, Bernardelli i Brzezińska. Panie współpracowały ramię w ramię do ostatniej pętli. Później sprawy w swoje ręce wzięła najszybsza i najmłodsza w całym towarzystwie Beata Topka. Regularnie startująca na bieżni zawodniczka swobodnie urwała się rywalkom, dla których naturalniejszym środowiskiem jest ulica.

Próbę pogoni podjęła jedynie Aleksandra Lisowska, jednak dla naszej eksportowej maratonki, tempo mistrzyni Polski na 5000 metrów okazało się za mocne. Brązowy medal wywalczyła Monika Jackiewicz. To już piąty tegoroczny krążek MP reprezentantki szczecińskiego MKL-u. Kolejny raz smakiem obeszła się natomiast Iwona Bernardelli. Warszawianka już piąty raz w tym sezonie zajęła 4 miejsce w walce o tytuł krajowej czempionki (maraton, 5km, 10000 m, 10 km i dziś przełaj).

6 km kobiet

 1. TOPKA Beata (ULKS Talex Borzytuchom) 23:21 U23
 2. LISOWSKA Aleksandra (KS AZS UWM Olsztyn) 23:26
 3. JACKIEWICZ Monika (MKL Szczecin) 23:38

Jastrzębski znowu w sztosie

W rywalizacji mężczyzn na 4 km chrapkę na złoty medal miał Patryk Kozłowski. Niedawny mistrz Polski na uliczną piątkę szybko objął prowadzenie i rozerwał stawkę. Od jednego rywala nie uwolnił się jednak do samej mety. Dariusz Boratyński przytrzymał radomianina, a na finiszowej pętli wypracował sobie nawet kilka metrów przewagi. Kozłowski na ostatniej prostej zerwał się jeszcze do szalonego ataku, jednak było za późno. Boratyński zmienił na tronie mistrza Polski nie byle kogo, bo Marcina Lewandowskiego, który triumfował rok temu w Kwidzynie. Wtedy srebro zgarnął Kozłowski a brąz Mutwil, co precyzyjnie powtórzyło się w Tomaszowie Lubelskim.

4 km mężczyzn

 1. BORATYŃSKI Dariusz (KS AZS AWF Wrocław) 13:10
 2. KOZŁOWSKI Patryk (RLTL Optima Radom) 13:10
 3. MUTWIL Oliwer (CKS Budowlani Częstochowa) 13:13 U23

Jeśli na starcie mistrzostw Polski pojawia się Kamil Jastrzębski, z góry wiadomo jak będzie wyglądał bieg. Pochodzący z Kraśnika biegacz lubi brać ciężar zabawy na swoje plecy i właśnie taki scenariusz miała sobotnia rywalizacja na dystansie 8 km. Jastrzębski błyskawicznie wyszedł na czoło i testował rywali, na ile będą w stanie podołać jego zasadom gry. Radę dawał jedynie Artur Olejarz. Szybko za walkę o złoto podziękował natomiast Tomasz Grycko. Reprezentant Blizy Władysławowo przerwał tym samym swoją piękną passę 5 przełajowych zwycięstw z rzędu.

W sztosie był natomiast Jastrzębski. Podopieczny Huberta Duklanowskiego wyglądał jak rok temu w grudniu, kiedy odprawiał wojskową ekipę Henryka Szosta podczas maratońskich MP w Oleśnie (Rozbroił wojskowych | Bieganie.pl). Złoto nie podlegało dyskusji. Srebrny medal zdobył Artur Olejarz. Walkę o brąz stoczyli Dawid Malina i Mikołaj Czeronek. Ostatecznie więcej mocy pod nogą miał młodzieżowiec, który tym razem nie stracił butów, jak to miało miejsce dwa tygodnie temu podczas przełajów w Szklarskiej Porębie.

W początkowej fazie wyścigu w stawce obserwowaliśmy brązowego medalistę sprzed roku, Błażeja Brzezińskiego. Później bydgoszczanin w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął jednak z radarów. Zawodnika udało się odnaleźć dopiero na liście wyników z charakterystycznym dopiskiem „DNF”.

8 km mężczyzn

 1. JASTRZĘBSKI Kamil (SKB Kraśnik) 26:58
 2. OLEJARZ Artur (MKL Szczecin) 27:04
 3. CZERONEK Mikołaj (WKS Śląsk Wrocław) 27:10 U23

Nim do akcji ruszyli seniorzy poznaliśmy najlepszych mastersów i juniorów. Mistrzami Polski weteranów zostali Artur Kern (Unia Hrubieszów) i Danuta Woszczek (Olimp Kozienice). W kategorii U20 nie zawiedli faworyci. Najlepszą juniorką na 4 km została Oliwia Wawrzyniak (OŚ AZS Poznań), a na dystansie dwukrotnie krótszym Julia Ścisłowska (KS SMS Szklarska Poręba). W rywalizacji juniorów na 3 km zwyciężył Robert Kulik (Echo Twardogóra), a na 6 km Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej).

Według podanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki zasad kwalifikacji na 27. ME w Biegach Przełajowych, najwięcej miejsc w kadrze czeka na juniorki (nawet 5 miejscówek). O losach seniorów i młodzieżowców zdecydują działacze. Oczywiście ocenie podlegać będzie bliżej nieokreślona „dyspozycja startowa”.

PEŁNE WYNIKI 93. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych – DOMTEL-SPORT

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.