Indiba bieganie
30 sierpnia 2022 Columna Medica Sport

INDIBA – sposób na szybszy powrót do sprawności


INDIBA Active to urządzenie oddziałujące prądem radiofrekwencyjnym na tkanki. Nie jest to jednak typowa fizykoterapia, a wsparcie terapii manualnej wykonywanej przez fizjoterapeutę.

Prąd o częstotliwości radiowej ma za zadanie stymulować tkanki organizmu do regeneracji. Proces ten zachodzi dzięki opatentowanemu systemowi PROIONIC. Polega on na uzyskiwaniu temperatury z wnętrza tkanki. Gdy ciało pacjenta pozostaje w kontakcie z dwiema elektrodami przepływa przez nie prąd o określonej częstotliwości 448 kHz. Wywołuje on ruch jonów na poziomie błonowym komórek. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie jednej z trzech reakcji komórkowych: biostymulacji, waskularyzacji i hiperaktywacji. Każda z nich ma swoje zastosowanie w terapii, a wybór tej, która będzie najlepsza dla danego pacjenta i jego przypadku pozostaje w rękach terapeuty.

Indiba bieganie

INDIBA w sporcie

INDIBA jest wykorzystywana w wielu znanych klubach sportowych (FC Barcelona, Real Madryt, Juventus) oraz ośrodkach zajmujących się rehabilitacją i odnową biologiczną zawodników różnych dyscyplin (sporty motorowe, tenis, triathlon). Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest czas. INDIBA pozwala na szybszy powrót do sprawności, a tym samym skraca czas regeneracji niezbędnej po operacji czy kontuzji. Poprawiając przepływ elektrolitów do i z komórki przywraca jej naturalny potencjał błonowy, dzięki czemu może się efektywniej regenerować. Może być więc wykorzystywana również przy zwiększonych obciążeniach treningowych, tak aby nadal występowało zjawisko superkompensacji, a nie przetrenowania.

INDIBA a trening biegacza

Indiba może być świetnym uzupełnieniem planu treningowego zarówno zawodowych jak i amatorskich biegaczy. Dla osób które pracują nad poprawą swojej techniki biegu pomocne może być zjawisko hiperaktywacji. Polega ono na przekrwieniu i przegrzaniu tkanek znajdujących się między elektrodami. Tym samym zwiększa się metabolizm komórek, które dostają bodziec do przebudowy. Ułatwia to pracę ze wszelkiego rodzaju zwłóknieniami, nawet tymi które powstały w organizmie wiele miesięcy wcześniej.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że praca terapeutyczna z użyciem Indiby nie zawsze musi prowadzić do wzrostu temperatury w danej okolicy. Możliwe jest bowiem działanie atremiczne, które nadal stymuluje komórki dzięki wysokiej częstotliwości generowanego prądu. Ma to zastosowanie w stanach ostrych, tj. zaraz po urazach i 48h po operacjach. Opcją pośrednią będzie wykorzystanie ocieplenia tkanek, bez nadmiernego zwiększania ich temperatury. Zachodzi wtedy zjawisko waskularyzacji – wzrostu mikrokrążenia –  które poprawi natlenienie i odżywienie komórki, co spowoduje lepsze warunki do regeneracji tkanek.

Rola terapeuty

Potencjał Indiby może być w pełni wykorzystany dopiero w rękach doświadczonego terapeuty. Jest to bardzo skuteczne narzędzie, które może przyspieszyć, a czasem w ogóle umożliwić postęp w terapii. Może stanowić jedyną formę terapii w trakcie jednostki zajęciowej, ale również z powodzeniem będzie łączone z innymi technikami – m.in. z suchym igłowaniem, masażem, terapią manualną czy terapią narzędziową. Od fizjoterapeuty zależy ustalenie parametrów odpowiednich dla danego przypadku – zarówno pod kątem wykorzystywanych narzędzi, jak i intensywności i rodzaju zabiegu.

Indiba bieganie

Jak wygląda zabieg?

W zależności od okolicy poddawanej zabiegowi, jak i od fazy gojenia w której znajduje się tkanka protokoły postępowania będą się różnić. Przykładowy zabieg na jedną z częstszych przypadłości biegaczy – tendinopatię ścięgna Achillesa – w fazie bezpośrednio po zaistnieniu dolegliwości będzie wyglądał następująco. Z użyciem elektrody przeznaczonej do pracy na tkankach powierzchownych, miejscowo przygotujemy mięsień trójgłowy łydki i samo ścięgno do dalszego działania. Ze względu na stan zapalny ścięgna zastosujemy metodę atermiczną, która ma za zadanie poprawić przepływ jonów w komórkach ścięgna. Sam brzusiec mięśnia poddamy działaniu ciepła o średniej wartości – przyjemne ogrzanie tkanek dla poprawy elastyczności i zmniejszenie patologicznego napięcia. Następnie w głównej fazie zabiegu skupimy się na samym ścięgnie, jednak w połączeniu z ruchem biernym – wykonywanym przez terapeutę oraz z napięciem mięśnia i ścięgna ale bez ruchu. Dzięki temu ścięgno szybciej będzie się regenerowało, co umożliwi wcześniejszy powrót do treningu.

Innym przykładem może być praca z przykurczonymi mięśniami. Możemy w ten sposób bardziej efektywnie poprawić np. technikę biegu. Zazwyczaj nie będą to świeże sprawy, dlatego tutaj skupilibyśmy się na hiperaktywacji czyli przegrzaniu tkanek w celu pobudzenia ich do przebudowy i zwalczeniu potencjalnych zwłóknień. Na początku znów w celu przygotowania tkanek wykorzystuje się elektrodę działającą bardziej powierzchownie – gdy pierwsza warstwa podskórna zostanie rozgrzana dana okolica jest w stanie lepiej reagować na działanie drugiego typu elektrody – rezystywnej. Ta ma za zadanie działać głębiej i w większym rozproszeniu. W trakcie tej części terapii, fizjoterapeuta może wykonywać masaż tkanek głębokich przykładając elektrodę do swojej ręki lub wykorzystać tzw. „toolsy” czyli specjalne końcówki przeznaczone do terapii narzędziowej. Dobrym pomysłem będzie również rozciąganie mięśni poddawanych zabiegowi lub bierne ruchy danej części ciała. Dodatkowo po zabiegu można zastosować korekcyjną aplikację kinesiotapingu, która będzie również w trakcie treningu bodźcowała do prawidłowego ustawienia kończyny bądź tułowia.

Indiba bieganie

Indiba ma swoje zastosowanie również po uszkodzeniach więzadeł, naderwaniach mięśni i ścięgien, zapaleniach stawów, ścięgien, a także przy incydentach rwy kulszowej czy bólów kręgosłupa.

Efekty pracy z INDIBĄ

Nie trzeba na nie długo czekać – pierwsze powinny pojawić się maksymalnie po czterech sesjach, ale pacjenci zgłaszają często odczuwalną poprawę już po pierwszej sesji. W przypadku stanów ostrych ponad 85% pacjentów zgłosiło w pełni zadowalającą skuteczność – na podstawie analizy retrospektywnej w centrum wysokiej wydajności sportowej CAR Sant Cugat, Barcelona, 2009-2011. W przypadkach chronicznych rokowania są gorsze z uwagi na typ zmian patologicznych (47% w pełni usatysfakcjonowanych pacjentów), jednak jest to nadal jedna ze skuteczniejszych form terapii. W trakcie badań naukowych ustalono, że przepływ krwi w głębokich warstwach tkanek wzrastał w trakcie zabiegu o 79%. Wiązało się to ze znaczącym wzrostem temperatury tkanek, który był utrzymywany na długo po zakończeniu terapii, co przekładało się na poprawę wyników sportowych oraz szybszej regeneracji. Dowody kliniczne wskazują również na zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęku (jeżeli taki występuje) już od pierwszych sesji terapeutycznych.

Podsumowanie​

Indiba jest urządzeniem, które znajdzie swoje miejsce w każdym treningu biegacza. Niezawodna przy kontuzjach, jak i przy ich profilaktyce stanowi świetne uzupełnienie klasycznej fizjoterapii. Pozwala wysunąć się na prowadzenie w odwiecznej walce z czasem.


Autorką tekstu jest Mgr Weronika Gabryszewska, fizjoterapeutka Columna Medica specjalizująca się w rehabilitacji ortopedycznej osób dorosłych. Prywatnie miłośniczka sportów wszelakich, wolny czas spędza na uprawianiu sportów wodnych oraz treningach kettlebells. 

Możliwość komentowania została wyłączona.

columna medica
Columna Medica

Columna Medica - nowoczesna klinika rehabilitacji połączona z 4-gwiazdkowym hotelem oraz strefą Medical SPA & Wellness, położona w otoczeniu 100-letniego lasu, w pobliżu Łodzi. To miejsce, w którym Goście jednocześnie mogą zadbać o swoje zdrowie pod okiem profesjonalistów, jak i wypocząć dzięki dedykowanym zabiegom SPA