The North Face Flight Vectiv
21 października 2021 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

The North Face Flight VECTIV™ – test


Buty z karbonowymi płytkami już dawno rozkochały w sobie biegaczy. Myśląc o tej technologii przeważnie mamy przed oczami tłuste podeszwy przystosowane do pochłaniania asfaltowych kilometrów. Tymczasem już w styczniu marka The North Face zastosowała to rozwiązanie w butach trailowych. Jak nam się biegało w modelu Flight VECTIV™? Zapraszamy na test

The North Face to marka, która jakiś czas temu mocno zaistniała w świadomości wytrawnych biegaczy terenowych. Jednym z sygnałów, że warto zwrócić uwagę na jej ofertę, było nawiązanie współpracy z wieloma ciekawymi nazwiskami ze świata trailu w tym Pau Capellem – zwycięzcą Ultra-Trail du Mont-Blanc z 2019 roku.

Modelem, który otrzymaliśmy do testów jest Flight VECTIV™. Charakterystyczną cechą buta, która rzuciła się w oczy po wyjęciu z pudełka jest łódeczkowaty kształt podeszwy. Według producenta w połączeniu ze wzmocnieniem jej o wkładkę z włókna węglowego, ma ona dawać efekt „napędzania” naszego kroku biegowego.

tnf3

Flight VECTIV™ to but bardzo zgrabny i lekki (247g). Na standard buta trailowego wygląda na wyścigówkę. Nie posiada klasycznego języka lecz jednolitą, bezszwową cholewkę, która otula naszą nogę jak skarpeta. To rozwiązanie zawsze wzbudza nasz niepokój, z uwagi na możliwe otarcia w obrębie kostki, dlatego aby przekonać się jak się sprawdza szybko wyruszyliśmy na…

Pierwszy bieg

Już podczas pierwszych wspólnych kilometrów Flight VECTIV™ dał się poznać jako but bardzo uniwersalny. Biegnąc w nim towarzyszy nam zupełnie inne odczucie niż w klasycznej terenowej glebogryzarce. Na utwardzonym dobiegu do lasu model zachowywał się niemal jak asfaltowa startówka, dając uczucie sprężystego kroku.
W lesie, gdzie teren był trudniejszy, mogliśmy przekonać się o jego dobrej przyczepności i stabilności. Sama struktura bieżnika nie predestynuje go oczywiście do błotnistych biegów o bardzo ograniczonej przyczepności, jednak w średnio trudnym i łatwym terenie but zachowuje się bardzo fajnie. Specjalna mieszanka gumy pochodzenia biologicznego w podeszwie zewnętrznej to autorska technologia o nazwie Surface CTRL®.

tnf1

Flight VECTIV™ to but wygodny, choć osobom o bardzo szerokiej stopie radzilibyśmy przymierzyć go przed zakupem. Dobre wrażenie zrobiła na nas otulająca kostkę skarpeta, która nie wpuszczała do środka drobnych kamieni i ziemi. Ryzykowny w kontakcie z achillesem wydawał się być dość wysoki zapiętek, jednak w praktyce nie wyrządził nam najmniejszej krzywdy.

tnf93

Pewnie jesteście ciekawi jak w terenowym bucie sprawdziła się karbonowa płytka zamknięta w podeszwie Flight VECTIV™? W naszej opinii taki element zapewnia głównie stabilność konstrukcji buta. Bez niej producent prawdopodobnie nie byłby w stanie go tak odchudzić. Płytka zapewni nam tu sztywność, a dodatkowo ochroni stopę przed kontaktem z przeszkodami znajdującymi się na podłożu: kamieniami lub korzeniami. Czy jednak przekłada się na zwrot energii? W grząskim terenie raczej nie. Nie zmienia to jednak faktu, że Flight VECTIV™ poprzez samą lekkość i kształt podeszwy pozwolą nam biec bardzo dynamicznie.

tnf4

W butach przeznaczonych do biegów w trudnym terenie zawsze zwracamy też uwage na zabezpieczenie stopy. Tu pomimo lekko wzmocnionego noska nie jest ona bardzo obudowana. Każdy kontakt z przeszkodą będziemy więc mogli wyraźnie odczuć.

tnf6

Cholewka testowanego modelu nie jest mocno impregnowana, co pozwala na większą oddychalność. Nie możemy tu liczyć na ochronę przed dostaniem się wody do wnętrza buta, ale plus jest taki, że równie szybko jak się tam wlała swobodnie opuści jego wnętrze.

Zastosowana tu technologia Matryx® łącząc trwałe nici kewlarowe z przędzami poliamidowymi o wysokiej wytrzymałości dobrze trzyma stopę biegacza, a dodatkowo producent przekonuje o jej dużej trwałości.

tnf7

To but dla Ciebie jeśli

Flight VECTIV™ to but dynamiczny i uniwersalny. Dobrze sprawdzi się na zawodach oraz do codziennych treningów dla osób, którym wystarczy średni poziom amortyzacji. The North Face stworzył konstrukcję, której trudno zarzucić uchybienia względem wygody, sprężystości i jakości wykonania. Naturalnie nie będzie to dobry but na bardzo trudne warunki, jednak w mniej wymagającym terenie pokaże mnóstwo zalet, których próżno szukać u wielu masywnych terenówek.

tnf8

Plusy

  • wygoda
  • dynamika
  • wygląd
  • przyczepność
  • stabilność

Minusy

  • zabezpieczenie stopy
  • cena

tnf9

Ocena

The North Face Flight VECTIV™ to but wielozadaniowy. Dobrze sprawdzi się na utwardzonym dobiegu, w lekkim terenie, na treningu oraz trailowych zawodach. Wysoka jakość wykonania, wygoda i duża sprężystość sprawiają, że staje się on ciekawą alternatywą dla masywnych terenówek. Za te zalety przyjdzie nam jednak sporo zapłacić, gdyż aktualnie jego cena to 849,99zł.

tnf92

fot. Marta Gorczyńska

Możliwość komentowania została wyłączona.