Valencia Half Marathon
23 października 2021 Bartłomiej Falkowski Sport

Pachnie rekordem świata – zapowiedź Valencia Half Marathon


Ubiegłoroczny Valencia Half Marathon dał rekord świata Kibiwotta Kandie oraz łącznie czterech zawodników na mecie poniżej 58 minut. W tym roku przed organizatorami Medio Maraton Valencia Trinidad Alfonso EDP stało trudne zadanie przebicia ubiegłorocznego wyczynu. Wydaje się, że powiedzieli oni „Aguantame una cerveza”, czyli… potrzymaj mi piwo. Poniżej przedstawiamy plejadę gwiazd, które pobiegną w niedzielę na hiszpańskich ulicach.

Miasto biegania stawia na kobiety

Walencja stosuje wobec siebie nazwę Ciudad del Running, czyli miasto biegania. Nic dziwnego skoro zeszłoroczny półmaraton mężczyzn był najszybszy w historii, a czekający nas w grudniu maraton należy do elity biegów i jako jeden z czterech w Europie po Berlinie, Londynie i Amsterdamie posiada platynową odznakę World Athletics.

SD Correcaminos, a więc organizatorzy tych biegów, zapowiadają próbę bicia rekordu świata kobiet. Na starcie zobaczymy Etiopkę Yalemzerf Yehualaw, która w sierpniu wynikiem 63:44 rozbiła w pył stary rekord (Rekord świata w półmaratonie! Kim jest Yalemzerf Yehualaw?) Obok niej pojawi się jej rodaczka Letesenbet Gidey. Nową członkinię grupy NN Running Team, która skupia wiele gwiazd światowych biegów długich. Gidey zadebiutuje na dystansie półmaratonu, jednak to ona jest główną faworytką obok Yehualaw. To do niej należą rekordy świata na 5000 m 14:06,62, na 10000 m 29:01,03 i na 15 km 44:22. Jest też brązową medalistką olimpijską (Tokio 2021) i srebrną z mistrzostw świata (Doha 2019) na dystansie 10000 metrów. Do tego dwa złota w przełajach U20 i brąz w biegu seniorskim. Gidey to jedna z największych kobiecych gwiazd biegania, a jej transfer do NN to duże wydarzenie w świecie biegów.

Kolejną mocną zawodniczką będzie Genzebe Dibaba (65:18), najszybsza debiutantka w historii półmaratonu (Walencja 2020), wicemistrzyni olimpijska z Rio na 1500 metrów, mistrzyni świata z Pekinu na 1500 i brązowa medalistka na 5000 metrów, pięciokrotna mistrzyni świata w hali na dystansach 1500 i 3000 metrów. Czwartą Etiopką będzie Senbere Teferi (65:32), która we wrześniu podczas Adizero Road to Records czasem 14:29 pobiła rekord na uliczną piątkę (2 rekordy świata jednego dnia – adizero Road to Records ).

Panowie nie odstają

Najgłośniejszym nazwiskiem w męskiej stawce jest rekordzista świata na 10 kilometrów, Kenijczyk Rhonex Kipruto. Jego życiówka w półmaratonie to fenomenalne 57:49, a wspomniany rekord na 10 kilometrów to 26:24. Następny na liście to jego rodak Abel Kipchumba, który ma już życiówkę gorszą o minutę, czyli 58:48. Jednak jest to świeży wynik również z imprezy Adizero Road to Records, gdzie Kipchumba wygrał i pobił swój najlepszy rezultat o 41 sekund co na tym poziomie jest przepaścią i zwiastuje jeszcze spory zapas w potencjale zawodnika.

Obok ustawi się Etiopczyk Muktar Edris (59:04), dwukrotny złoty medalista mistrzostw świata na 5000 metrów. Na starcie pojawi się też dwójka mocnych zawodników z Europy. Pierwszym z nich jest Norweg Sondre Moen (59:48) były Rekordzista Europy w maratonie. Drugi to młody Nils Voigt z Niemiec z życiówką 61:35. Dla Niemca mijający sezon był bardzo udany. Zdobył m.in. złoto krajowych mistrzostw na 10000 metrów, ale przede wszystkim sprawił ogromną niespodziankę zajmując czwarte miejsce w Pucharze Europy na 10000 metrów (Emocje do ostatniej prostej | Bieganie.pl) i z czasem 27:49,04 zostawił w tyle wielu utytułowanych przeciwników. Swój wynik 61:35 wybiegał w debiucie podczas półmaratonu w Dreźnie wiosną tego roku gdzie zajął drugie miejsce pomiędzy swoimi bardziej znanymi i utytułowanymi rodakami Ringerem i Petrosem (Polska walka o minima | Bieganie.pl)

Trzydziestą edycję Medio Maraton Valencia Trinidad Alfonso EDP będzie można oglądać w serwisie YouTube już w niedzielę 24 października o 8:30. Valencia Half Marathon Trinidad Alfonso EDP 2021 live – YouTube

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.