bohdana
27 marca 2022 Kuba Pawlak Sport

Bohdana Semyonova – ukraińska zwyciężczyni New Balance Biegu na Piątkę


Zwyciężczynią 9. New Balance Biegu na Piątkę rozgrywanego przy 16. Półmaratonie Warszawskim z czasem 16:23 została Bohdana Semyonova. 22-letnia ukraińska biegaczka przebywa w naszym kraju z uwagi na trwającą od miesiąca na wschodzie wojnę. Jak znalazła się w Warszawie i jakie warunki do uprawiania sportu ma na miejscu?

Kilka dni przed startem w 9. New Balance Biegu na Piątkę udało nam się porozmawiać z Bohdaną, która przebywa aktualnie w Warszawie. Zawodniczka w ubiegłym roku reprezentowała swój kraj na arenie międzynarodowej m.in. podczas Mistrzostw Europy U23 w Tallinnie, gdzie z czasem 33:49.59 zajęła piąte miejsce w biegu na 10 000 m. Pochodząca z Ługańska biegaczka opowiedziała nam o swojej aktualnej sytuacji związanej z koniecznością opuszczenia Ukrainy. Pomimo bariery językowej postaraliśmy się odtworzyć tę rozmowę.

Na początek chciałem cię zapytać o sportowe cele i plany jakie miałaś zanim wybuchła wojna?

Miło, że o to pytasz. W ostatnim okresie towarzyszyły mi zmiany: zmiana trenera oraz miejsca zamieszkania. Chciałam spróbować zwyciężyć w mistrzostwach kraju na 3 i 5 kilometrów oraz wrócić do biegania przeszkód. Moim flagowym dystansem jest jednak 10 kilometrów i tu chciałam walczyć, aby zakwalifikować się na mistrzostwa do drużyny narodowej. Aspirowałam do trzech startów na arenie międzynarodowej.

Czy pamiętasz okoliczności w jakich te marzenia zeszły na drugi plan? Kiedy dowiedziałaś się o wybuchu wojny i jaka była twoja pierwsza reakcja?

Dowiedziałam się gdy obudziłam się i zobaczyłam informacje w mediach. Od razu skontaktowałam się z moją rodziną. Bałam się i płakałam. Nie mogłam jeść, ani spać nie mówiąc o trenowaniu.

Byłam w stałym kontakcie z bliskimi i robiłam wszystko, aby im pomóc np. wysyłać pieniądze. Wróciły wspomnienia z 2014 roku kiedy przeżyliśmy horror będąc w centrum ówczesnych wydarzeń.

Gdzie byliście gdy tamte zdarzenia miały miejsce?

W samym Ługańsku. Tam znajduje się mój rodzinny dom.

Kiedy podjęłaś decyzję o wyjeździe z Ukrainy?

Opuściłam ją jeszcze przed wybucham wojny, gdyż wyjechałam na obóz sportowy do Kirgistanu. Właśnie stamtąd trafiłam już do Polski.

Jak sobie aktualnie radzisz przebywając w Warszawie? Z kim tu przyjechałaś?

Nie ma ze mną moich bliskich. Cała moja rodzina przebywa wciąż na Ukrainie. Mieszkam w wynajętym mieszkaniu.

bohdana2

Czy masz z nimi kontakt? Jak sobie radzą w obliczu wojny?

Tak, jesteśmy w kontakcie. Sytuacja często bywa dramatyczna. Brakuje jedzenia, towarzyszą im ostrzały. Oni są w tym wszystkim wspaniali i starają się być silni.

Co myślisz gdy słyszysz argumenty Putina o rzekomej interwencji lub „specjalnej misji” na terytorium Ukrainy?

Wcale tego nie słucham, bo to nie ma sensu. To stek bzdur podszytych szaleństwem. To co mówi zwyczajnie nie mieści się w głowie.

Jak sobie radzisz będąc z dala od domu i rodziny?

Może wcześniejsze doświadczenia, o których wspomniałam trochę mnie zahartowały. Nie mówię, że jest mi łatwo, ale staram się jakoś odnajdować w każdej sytuacji.

Czy środowisko sportowe również wspiera was w tych trudnych czasach?

Tak. Ja mimo tych okoliczności będę starała się kontynuować swoje przygotowania i być gotowa na majowe zawody. Środowisko bardzo mnie w tym wspiera, chociażby poprzez sprzęt, który otrzymałam na miejscu i jestem wszystkim zaangażowanym w tę pomoc osobom bardzo wdzięczna.

Jak dajesz radę wynajmować mieszkanie i trenować? Pracujesz lub dostajesz systemową pomoc?

Pracuję dodatkowo przy projektowaniu stron internetowych. Moja firma bardzo mi pomaga.

Dziś dla przykładu wykonałam trening biegając po chodnikach oraz na małej szkolnej bieżni w okolicy. Rozglądam się aktualnie za jakimiś lokalnymi biegami tu w Polsce, aby postartować trochę przed docelowymi zawodami.

Co chciałabyś powiedzieć naszym czytelnikom? Czy masz jakiś przekaz dla biegaczy i nie tylko?

Przede wszystkim chciałabym podziękować krajom Europy, a w szczególności Polsce za to jak wiele robicie dla Ukrainy. Chciałabym aby do świadomości ludzi trafiło to jak jesteśmy zjednoczeni jako naród, jak walczymy o pokój i swoją niepodległość. Podobnie jak mieszkańcy innych zakątków świata pragniemy żyć w spokoju i rozwijać się. Ale w tej chwili bardzo potrzebujemy pomocy.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie