gorskie
30 maja 2022 Karolina Obstój Sport

Biegi górskie w maju – przegląd imprez i wydarzeń


W maju zawodów było pod dostatkiem, a w kalendarzu biegów górskich pojawiły się nawet nowe imprezy. Poniżej przegląd wybranych startów, które odbyły się w Polsce oraz informacje o wyczynach naszych górali za granicą.

Ultrabies

Ultrabies to nowa górska impreza odbywająca się w Bieszczadach. Pierwsza edycja od razu okazała się sukcesem organizacyjnym! Ciekawe pakiety startowe z produktami lokalnych wytwórców. Duża liczba fotografów. Klimatyczna meta. Bardzo dobre oznaczenie tras. Nawet pogoda dopisała! I o dziwo, jak na Bieszczady, błota było całkiem mało!

 • Dziarski Czad 102 km – zwyciężył zdecydowanie Maciej Dombrowski, który z czasem 12:52:55 wpadł na metę wprost na śniadanie! Setka startowała o 19:00 w piątek, więc Maciek dobiegł na metę tuż przed 8 rano!
  Niecałą godzinę później, z czasem 13:43:31 bieg ukończyła jako druga open Katarzyna Solińska, prywatnie partnerka Maćka! Niezły dublet ultra pary! Drugim mężczyzną, ale trzecim zawodnikiem open był Krzysztof Wiernusz, który dobiegł 5 minut za Kasią. Drugą kobietą była Edyta Biernacka, która ukończyła bieg z czasem 16:34:34. Kasia wspominała, że obawiała się biegu nocą, tym bardziej, że w zdecydowanej większości biegła sama. Jednak był to dla niej dobry sprawdzian przed tegorocznym UTMB, które również rozpoczyna się wieczorem.
 • Zwodniczy San 44 km – na dystansie maratonu z górką triumfował Kacper Porada z czasem 4:09:25. 4 minuty za nim finiszował Arkadiusz Pawłowski. Wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Winiarska. 3 minuty później na mecie zameldowała się Justyna Mamala.
 • Niestrudzony San 32 km – na mecie jako pierwszy pojawił się Jacek Sobas, 1’50” za nim finiszował Michał Siwek. Pierwszą kobietą na mecie była Karolina Obstój, która zdecydowanie wygrała z drugą zawodniczką Katarzyną Warencką finiszującą 30 minut później.
 • Przebiegły Leszy 10 km – na najkrótszym dystansie zwyciężył Krystian Świerad dobiegając na metę 37 sekund przed Marcinem Jakubikiem. Wśród kobiet z dużą, ośmio minutową przewagą zwyciężyła Sylwia Kapusta-Szydłak. Drugie miejsce zajęła Renata Hołowaty.

Garmin Ultra Race Myślenice

Garmin Ultra Race to cykl biegów rozgrywanych w trzech lokalizacjach: Myślenice, Radków i Gdańsk, w których biegacze mają do wyboru 4 dystanse. W podkrakowskich Myślenicach uczestnicy rywalizowali na dystansach 78 km, 49 km, 27 km i 13 km.

 • GUR 78 – zwyciężył Piotr Huzior z czasem 7:47, a 3 minuty za nim finiszował Grzegorz Ziejewski. Agnieszka Górniak-Antkowiak wygrała ze zdecydowaną przewagą 50 minut nad drugą zawodniczką Anną Szlifińską-Nowak.
 • GUR 49 – królem GUR na dystansie 49 km został Marcin Baniak, który wygrał tylko o 10 sekund z Michałem Bryszem. Natomiast królową GUR została Paulina Skrzypczak, dobiegając na metę niecałe 4 minuty przed Justyną Flis-Czajka.
 • GUR 27 – zwycięstwo na dystansie półmaratonu z górką przypadło Arkadiuszowi Śliwie, drugi był Nicola Paris. Wśród kobiet zwyciężyła zdecydowanie, z 16 minutami przewagi Natalia Tomasiak. Drugą kobietą na mecie była Sylwia Góralik.
 • GUR 13 – na najkrótszym dystansie triumfował Emil Drabik, który wygrał z Mariuszem Pietrzykiem. Pierwszą kobietą na mecie była Paulina Tracz, a drugą Natalia Barosz.

Bieg Magurki

Odbywający się w Bielsku-Białej Bieg Magurki miał w tym roku swoją 25 edycję! Trasa liczy 8,8 km, 509 m przewyższenia i ma charakter alpejski (czyli cały czas prowadzi pod górę, nie posiada zbiegów w odróżnieniu od stylu anglosaskiego). Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej edycji był Marcin Kubica, który dobiegł na metę niecałe 3 minuty przed Piotrem Wołąkiewiczem. W klasyfikacji kobiet zdecydowanie zwyciężyła wielokrotna medalistka MP w biegach górskich Anna Celińska, zajmując szóste miejsce open. Niecałe 6 minut za Anną dobiegła Zuzanna Mokros.

Beskidzki Topór

Beskidzki Topór to impreza odbywająca się w Andrychowie, na której do wyboru biegacze mają aż 5 dystansów od 10 km po 104 km. Rok temu na trasie maratonu rozegrane zostały MP w biegu górskim na długim dystansie.

 • TS 104 km – na najdłuższym dystansie triumfował Tomas France z czasem 11:37:23. 6 minut za nim dobiegł Kamil Dąbrowski. Wśród kobiet z godzinną przewagą nad drugą zawodniczką zwyciężyła Ewa Wagner. Druga była Sylwia Faj.
 • BTU 73 km – na dystansie 73 km zwyciężył Marcin Rusek, drugi był Mateusz Ławnik. Pierwsze dwie kobiety to Agnieszka Tatarek-Konik i Aleksandra Mielczarek.
 • BT 43 km – najciekawsza rywalizacja miała miejsce wśród mężczyzn na dystansie maratonu „z groszami” i przewyższeniem 1911 m. Piotr Szumliński pokonał Mariusza Miśkiewicza o jedną sekundę! Decydujący okazał się ostatni zbieg, co widać na nagraniu zamieszczonym poniżej. Wśród kobiet zwyciężyła Natalia Barosz, która dobiegła 6 minut przed Anną Zalewską.
 • BT 25 km – dystans 25 km i 1267 m przewyższenia najszybciej pokonał Dominik Tabor zdecydowanie wygrywając z Rafałem Jurą. Pierwszą kobietą na mecie była Katarzyna Wilk, która dobiegła 4 open z 20 minutową przewagą nad Anną Toporkiewicz.
 • BD 10 km – dychę wygrał Michał Dudczak z czasem 43’54”. Michał to mocny, młody zawodnik, ale fakt że pokonał Marcina Kubicę, który ukończył zawody w 44’32” był dość sporym zaskoczeniem. Wygrać z Marcinem to duży sukces! W kobiecej rywalizacji zwyciężyła Magda Hudaszek, która dobiegła na metę ponad 4 minuty przed Renatą Szwed.

Bieg na Ślężę

W tym roku odbyła się już 28 edycja tych zawodów. Ten wydawałoby się krótki bieg, bo liczący 5 km, dzięki swojemu przewyższeniu wynoszącemu 530 m i formule tylko pod górę powoduje, że są to bardzo wymagające zawody. Na podwrocławskiej Ślęży wielokrotnie odbywały się Mistrzostwa Polski w biegu górskim w stylu alpejskim. Mimo że w tym roku bieg nie miał rangi MP, to i tak zgromadził sporo mocnych zawodników. Zwyciężył Piotr Jaśtal z dobrym czasem 26:30. Piotr w tym sezonie prezentuje bardzo wysoki poziom! Drugi był Mateusz Semper (27:37), a trzeci Czech Ondrej Volak. Wśród kobiet triumfowała Anna Ficner z czasem 31:50. Druga była Martyna Masłowska (32:47), a podium kobiet dopełniła Elżbieta Kowalewska (33:10).

Świerc z DNF’em

Marcin Świerc, w ramach przygotowań do UTMB, 27 maja wystartował w Ultra-Trail Małopolska na dystansie 170 km. Niestety po 122 km wycofał się z rywalizacji. Więcej na temat tego startu można przeczytać na blogu Marcina. Jednak przyczyny zejścia z trasy nie podał.

Leśniak drugi na Minorce

Kamil Leśniak wziął udział w zawodach OTSO Trail Menorca na hiszpańskiej wyspie Minorka. Dystans 185 km okazał się dla niego szczęśliwy, bo po 22 h 5 min zameldował się na mecie na drugiej pozycji.

Zegama!

Najważniejszym biegowym wydarzeniem maja była zdecydowanie hiszpańska Zegama. Jak przystało na bieg takiej rangi, doczekała się osobnego artykułu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.