gorskie
30 maja 2022 Karolina Obstój Sport

Biegi górskie w maju – przegląd imprez i wydarzeń

W maju zawodów było pod dostatkiem, a w kalendarzu biegów górskich pojawiły się nawet nowe imprezy. Poniżej przegląd wybranych startów, które odbyły się w Polsce oraz informacje o wyczynach naszych górali za granicą.

Ultrabies

Ultrabies to nowa górska impreza odbywająca się w Bieszczadach. Pierwsza edycja od razu okazała się sukcesem organizacyjnym! Ciekawe pakiety startowe z produktami lokalnych wytwórców. Duża liczba fotografów. Klimatyczna meta. Bardzo dobre oznaczenie tras. Nawet pogoda dopisała! I o dziwo, jak na Bieszczady, błota było całkiem mało!

• Dziarski Czad 102 km – zwyciężył zdecydowanie Maciej Dombrowski, który z czasem 12:52:55 wpadł na metę wprost na śniadanie! Setka startowała o 19:00 w piątek, więc Maciek dobiegł na metę tuż przed 8 rano!
    Niecałą godzinę później, z czasem 13:43:31 bieg ukończyła jako druga open Katarzyna Solińska, prywatnie partnerka Maćka! Niezły dublet ultra pary! Drugim mężczyzną, ale trzecim zawodnikiem open był Krzysztof Wiernusz, który dobiegł 5 minut za Kasią. Drugą kobietą była Edyta Biernacka, która ukończyła bieg z czasem 16:34:34. Kasia wspominała, że obawiała się biegu nocą, tym bardziej, że w zdecydowanej większości biegła sama. Jednak był to dla niej dobry sprawdzian przed tegorocznym UTMB, które również rozpoczyna się wieczorem.
  • Zwodniczy San 44 km – na dystansie maratonu z górką triumfował Kacper Porada z czasem 4:09:25. 4 minuty za nim finiszował Arkadiusz Pawłowski. Wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Winiarska. 3 minuty później na mecie zameldowała się Justyna Mamala.
  • Niestrudzony San 32 km – na mecie jako pierwszy pojawił się Jacek Sobas, 1’50” za nim finiszował Michał Siwek. Pierwszą kobietą na mecie była Karolina Obstój, która zdecydowanie wygrała z drugą zawodniczką Katarzyną Warencką finiszującą 30 minut później.
  • Przebiegły Leszy 10 km – na najkrótszym dystansie zwyciężył Krystian Świerad dobiegając na metę 37 sekund przed Marcinem Jakubikiem. Wśród kobiet z dużą, ośmio minutową przewagą zwyciężyła Sylwia Kapusta-Szydłak. Drugie miejsce zajęła Renata Hołowaty.

Garmin Ultra Race Myślenice

Garmin Ultra Race to cykl biegów rozgrywanych w trzech lokalizacjach: Myślenice, Radków i Gdańsk, w których biegacze mają do wyboru 4 dystanse. W podkrakowskich Myślenicach uczestnicy rywalizowali na dystansach 78 km, 49 km, 27 km i 13 km.

• GUR 78 – zwyciężył Piotr Huzior z czasem 7:47, a 3 minuty za nim finiszował Grzegorz Ziejewski. Agnieszka Górniak-Antkowiak wygrała ze zdecydowaną przewagą 50 minut nad drugą zawodniczką Anną Szlifińską-Nowak.
  • GUR 49 – królem GUR na dystansie 49 km został Marcin Baniak, który wygrał tylko o 10 sekund z Michałem Bryszem. Natomiast królową GUR została Paulina Skrzypczak, dobiegając na metę niecałe 4 minuty przed Justyną Flis-Czajka.
  • GUR 27 – zwycięstwo na dystansie półmaratonu z górką przypadło Arkadiuszowi Śliwie, drugi był Nicola Paris. Wśród kobiet zwyciężyła zdecydowanie, z 16 minutami przewagi Natalia Tomasiak. Drugą kobietą na mecie była Sylwia Góralik.
  • GUR 13 – na najkrótszym dystansie triumfował Emil Drabik, który wygrał z Mariuszem Pietrzykiem. Pierwszą kobietą na mecie była Paulina Tracz, a drugą Natalia Barosz.

Bieg Magurki

Odbywający się w Bielsku-Białej Bieg Magurki miał w tym roku swoją 25 edycję! Trasa liczy 8,8 km, 509 m przewyższenia i ma charakter alpejski (czyli cały czas prowadzi pod górę, nie posiada zbiegów w odróżnieniu od stylu anglosaskiego). Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej edycji był Marcin Kubica, który dobiegł na metę niecałe 3 minuty przed Piotrem Wołąkiewiczem. W klasyfikacji kobiet zdecydowanie zwyciężyła wielokrotna medalistka MP w biegach górskich Anna Celińska, zajmując szóste miejsce open. Niecałe 6 minut za Anną dobiegła Zuzanna Mokros.

Beskidzki Topór

Beskidzki Topór to impreza odbywająca się w Andrychowie, na której do wyboru biegacze mają aż 5 dystansów od 10 km po 104 km. Rok temu na trasie maratonu rozegrane zostały MP w biegu górskim na długim dystansie.

• TS 104 km – na najdłuższym dystansie triumfował Tomas France z czasem 11:37:23. 6 minut za nim dobiegł Kamil Dąbrowski. Wśród kobiet z godzinną przewagą nad drugą zawodniczką zwyciężyła Ewa Wagner. Druga była Sylwia Faj.
  • BTU 73 km – na dystansie 73 km zwyciężył Marcin Rusek, drugi był Mateusz Ławnik. Pierwsze dwie kobiety to Agnieszka Tatarek-Konik i Aleksandra Mielczarek.
  • BT 43 km – najciekawsza rywalizacja miała miejsce wśród mężczyzn na dystansie maratonu „z groszami” i przewyższeniem 1911 m. Piotr Szumliński pokonał Mariusza Miśkiewicza o jedną sekundę! Decydujący okazał się ostatni zbieg, co widać na nagraniu zamieszczonym poniżej. Wśród kobiet zwyciężyła Natalia Barosz, która dobiegła 6 minut przed Anną Zalewską.
  • BT 25 km – dystans 25 km i 1267 m przewyższenia najszybciej pokonał Dominik Tabor zdecydowanie wygrywając z Rafałem Jurą. Pierwszą kobietą na mecie była Katarzyna Wilk, która dobiegła 4 open z 20 minutową przewagą nad Anną Toporkiewicz.
  • BD 10 km – dychę wygrał Michał Dudczak z czasem 43’54”. Michał to mocny, młody zawodnik, ale fakt że pokonał Marcina Kubicę, który ukończył zawody w 44’32” był dość sporym zaskoczeniem. Wygrać z Marcinem to duży sukces! W kobiecej rywalizacji zwyciężyła Magda Hudaszek, która dobiegła na metę ponad 4 minuty przed Renatą Szwed.

Bieg na Ślężę

W tym roku odbyła się już 28 edycja tych zawodów. Ten wydawałoby się krótki bieg, bo liczący 5 km, dzięki swojemu przewyższeniu wynoszącemu 530 m i formule tylko pod górę powoduje, że są to bardzo wymagające zawody. Na podwrocławskiej Ślęży wielokrotnie odbywały się Mistrzostwa Polski w biegu górskim w stylu alpejskim. Mimo że w tym roku bieg nie miał rangi MP, to i tak zgromadził sporo mocnych zawodników. Zwyciężył Piotr Jaśtal z dobrym czasem 26:30. Piotr w tym sezonie prezentuje bardzo wysoki poziom! Drugi był Mateusz Semper (27:37), a trzeci Czech Ondrej Volak. Wśród kobiet triumfowała Anna Ficner z czasem 31:50. Druga była Martyna Masłowska (32:47), a podium kobiet dopełniła Elżbieta Kowalewska (33:10).

Świerc z DNF’em

Marcin Świerc, w ramach przygotowań do UTMB, 27 maja wystartował w Ultra-Trail Małopolska na dystansie 170 km. Niestety po 122 km wycofał się z rywalizacji. Więcej na temat tego startu można przeczytać na blogu Marcina. Jednak przyczyny zejścia z trasy nie podał.

Leśniak drugi na Minorce

Kamil Leśniak wziął udział w zawodach OTSO Trail Menorca na hiszpańskiej wyspie Minorka. Dystans 185 km okazał się dla niego szczęśliwy, bo po 22 h 5 min zameldował się na mecie na drugiej pozycji.

Zegama!

Najważniejszym biegowym wydarzeniem maja była zdecydowanie hiszpańska Zegama. Jak przystało na bieg takiej rangi, doczekała się osobnego artykułu.

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.