biegi gorskie
6 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

14 PZLA Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie


Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała) i Krzysztof Bodurka (KS AZS AWF Kraków) wygrali w Ochotnicy Dolnej bieg na 5,5 kilometra z metą na Lubaniu i zostali mistrzami Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie. Trzydziestka biegaczy zmagała się nie tylko ze sobą i sporym przewyższeniem, ale też – a może przede wszystkim – z ogromnym upałem.

Mistrzostwa Polski na Krótkim Dystansie rozegrano po raz 14, ale po raz pierwszy biegacze rywalizowali o medale w malowniczych Gorcach, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail. Trasa wiodła z centrum Ochotnicy Dolnej niemal cały czas pod górę, niebieskim szlakiem na szczyt Lubania (1211 m n.p.m.). Na dystansie 5,5 kilometra biegacze mieli do pokonania aż 740 m przewyższenia! Już samo przewyższenie w porównaniu z dystansem powoduje, że jest to bardzo wymagający bieg. Dodatkową trudnością był start o godzinie 17:00 w upale sięgającym prawie 30 stopni. Jednak dzięki temu, że zdecydowana większośc trasy prowadziła przez las, to upał nie był tak odczuwalny. Trasa biegu była bardzo zróżnicowana. Kilkusetmetrowe podbiegi (czasami bardzo strome dochodzące do około 25%) były przeplatane kilkusetmetrowymi wypłaszczeniami, więc amplitudy tempa były spore. Najbardziej we znaki dał się wszystkim uczestnikom końcowy podbieg na Lubań – szczyt o wysokości 1211 m n.p.m. Około 600 m podbiegu, z mocnym nastromieniem i mnóstwem luźnych kamieni, które “uciekały” spod stóp były kwintesencją tej wymagającej trasy.

Anna Celińska z drugim złotem w ciągu tygodnia

Anna Celińska to multimedalistka mistrzostw Polski. Złoto w Ochotnicy Dolnej to jej 24 medal w biegach górskich, a jedenasty złoty (dorzućmy jeszcze 9 krajowych trofeów w skyrunningu i biegach ulicznych). Tego lata rządzi i dzieli na trasach: tydzień temu wygrała w Międzygórzu alpejskie MP, teraz była bezkonkurencyjna na krótkim dystansie z doskonałym czasem 39:05 min. W klasyfikacji open zmieściła się w czołowej dziesiątce, wyprzedziło ją zaledwie 9 mężczyzn. Ona po prostu uwielbia biegać pod górę!

Trasa była wybitnie pode mnie. Ja lubię takie rwane tempo, kiedy są konkretne wyrypy, ale też w niektórych miejscach można konkretnie poszaleć szybkościowo – powiedziała 43-letnia biegaczka na mecie pod słynną wieżą widokową na Lubaniu.

Anna Celińska nie dała szans rywalkom. Drugą na mecie Annę Ficner wyprzedziła o blisko półtorej minuty, trzecią Paulinę Tracz – o prawie 4 minuty.

Krzysztof Bodurka był przed tygodniem w Międzygórzu czwarty. W sobotę w Ochotnicy Dolnej wziął srogi rewanż na rywalach, którzy w biegu alpejskim zepchnęli go z podium. Na mecie na Lubaniu zameldował się w niesamowitym, jak na upalne warunki, czasie 32:36 min!

Sylwek Lepiarz i Dawid Malina ruszyli od startu niesamowicie szybko. Ja biegłem z Piotrkiem Jaśtalem, ale jak poczułem się lepiej zacząłem nadrabiać dystans do czołówki i doszedłem rywali, a następnie „urwałem się” im i po 2 kilometrach biegłem już praktycznie sam. Ale końcówkę to już podchodziłem – wyznał szczęśliwy Krzysztof Bodurka chwilę po zerwaniu mistrzowskiej szarfy i minięciu linii mety.

Za Bodurką finiszowali medaliści sprzed tygodnia: Dawid Malina, Piotr Jaśtal i „złoty” w Międzygórzu Sylwester Lepiarz.

14 PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie ukończyło 11 kobiet i 20 mężczyzn. A przed nami – jeszcze dwa dni biegów Festiwalu Gorce Ultra-Trail. Za tydzień 12 sierpnia odbędą się ostatnie w tym roku Mistrzostwa Polski w biegu górskim, tym razem na dystansie ultra.

14 PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie | Ochotnica Dolna, 5 sierpnia 2022

KOBIETY:

1Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała)39:05
2Anna Ficner (MKS Siechnice) 40:26
3Paulina Tracz (SBG Salco Niepołomice)42:56
4Martyna Masłowska (ULKS Bystrzyca Kłodzka) 44:36
5Karolina Obstój (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) 45:34
6Urszula Paprocka (LKB Rudnik) 46:03

MĘŻCZYŹNI:

1Krzysztof Bodurka (KS AZS AWF Kraków)32:36
2Dawid Malina (TL ROW Rybnik)33:19
3Piotr Jaśtal (LKB Rudnik)33:48
4Sylwester Lepiarz (LKB Rudnik)36:03
5Paweł Gadomski (MKS Hermes Gryfino)36:39
6Michał Dudczak (LLKS Osowa Sień)36:55

Pełne wyniki

Możliwość komentowania została wyłączona.