Chudy Wawrzyniec
13 sierpnia 2022 Karolina Obstój Sport

Dominika Stelmach i Tomek Skupień mistrzami Polski w na dystansie ultra


13 sierpnia na Chudym Wawrzyńcu zostali wyłonieni Mistrzowie Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Złote medale wywalczyli Dominika Stelmach i Tomasz Skupień. Bieg przysporzył bardzo wiele emocji i obfitował w zaskakujące zwroty akcji, szczególnie w rywalizacji mężczyzn. Co działo się w Rajczy?

Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie organizowane są po raz ósmy i po raz kolejny podczas Chudego Wawrzyńca na trasie liczącej 82 km, o sumie podbiegów wynoszącej 3580 m, a zbiegów 3530 m. Organizatorzy tak poetycko opisują trasę: “w większości prowadzi wśród lasów i po łąkach, teren wznosi się czasem tak stromo, że nawet najtwardsi będą musieli podpierać się nosem, innym razem – opada gwałtownie dając szansę na pokazanie swoich możliwości zagorzałym „downhillowcom”. Wąskie i kręte, graniczne ścieżki nie pozwalają się nudzić.”

Tomek Skupień wystrzelił na końcu

Stare jak świat powiedzenie mówi, że w ultra wszystko się może zdarzyć i dziś znalazło to potwierdzenie. Na trasie znajdowały się trzy punkty kontrolne i na każdym z nich jako pierwszy zameldował się Paweł Czerniak, który ma już na swoim koncie medal MP na dystansie ultra z 2019 r. Na pierwszym punkcie pomiarowym kolejność była następująca: Paweł Czerniak (55:20), za nim czwórka zawodników ze stratą wynoszącą 60 sekund: Piotr Wołąkiewicz, Kamil Leśniak, Maciej Dombrowski, Dominik Milewski, a 5 minut za nimi Tomasz Skupień. Pierwszy na drugim punkcie zameldował się ponownie Paweł Czerniak z przewagą sześciu minut nad biegnącymi razem: Maćkiem Dombrowskim i Dominikiem Milewskim. Tuż za nimi pojawił Kamil Leśniak, a dwie minuty za Kamilem (i ponad 8 minut za prowadzącym Pawłem Czerniakiem) na 5 i 6 pozycji biegli: Tomek Skupień i Piotr Wołąkiewicz. Na ostatnim punkcie przed metą nadal prowadził Czerniak, 6 minut za nim na drugiej pozycji znajdował się Wołąkiewicz. 20 sekund za Wołąkiewiczem biegł Leśniak, a 20 sekund za nim – rozkręcający się z kilometra na kilometr – Skupień. 

Kiedy wszystko wskazywało na to, że wygra prowadzący przez zdecydowaną część dystansu Paweł Czerniak, niespodziewanie na mecie jako pierwszy pojawił się Tomek Skupień! Tym samym zdobył swój pierwszy złoty medal MP (rok temu wywalczył srebro również na Chudym Wawrzyńcu). Tomek zaczął bardzo spokojnie i jak widać ta taktyka doprowadziła go do zwycięstwa. Robił swoje, a rywali wyprzedził dopiero na ostatniej części trasy. Srebro wywalczył Paweł Czerniak. Kamil Leśniak – zeszłoroczny złoty medalista na ultra dystansie – w tym roku dobiegł na trzeciej pozycji.

Pierwsza piątka Mistrzostw Polski mężczyzn:

  1. Tomek Skupień 7:36:56
  2. Paweł Czerniak 7:39:27
  3. Kamil Leśniak 7:43:20. 
  4. Piotr Wołąkiewicz 8:14:28
  5. Maciej Dombrowski 8:18:12

Idealne warunki do biegania – bez słońca i upałów, wilgotno i mgliście – zaowocowały tym, że cała pierwsza trójka pobiegła poniżej dotychczasowego rekordu trasy.

Dominika Stelmach na prowadzeniu od startu do mety

Rywalizacja kobiet nie była tak emocjonująca, jak mężczyzn. Na każdym punkcie kontrolnym pozycja liderek była taka sama. Prowadziła Dominika Stelmach, druga była Paulina Tracz, a trzecia Katarzyna Wilk. Z każdym punktem rosła przewaga Dominiki nad Pauliną i Pauliny nad Kasią. Na mecie niespodzianek również nie było. Złoto powędrowało do Dominiki Stelmach, srebro do Pauliny Tracz, a brąz do Kasi Wilk.

Chudy Wawrzyniec Dominika Stelmach
Zdjęcia organizatora. Autor zdjęć: Andrzej Olszanowski.

Na szczególne podkreślenie zasługuje Paulina Tracz, która w drugiej części sezonu 2022 wystrzeliła z formą! W tym roku wróciła do ścigania po narodzinach córki w sierpniu zeszłego roku. Na MP na długim dystansie w kwietniu zajęła 5 miejsce, ale już pod koniec lipca zdecydowanie wygrywając Tatra SkyMarathon pokazała, że jest w gazie! Dziś na Chudym to potwierdziła!

Pierwsza piątka Mistrzostw Polski kobiet:

  1. Dominika Stelmach 8:26:51
  2. Paulina Tracz 8:41:57
  3. Katarzyna Wilk 8:56:15
  4. Ewa Majer 9:44:28
  5. Justyna Mamala 9:51:16

Pełne wyniki


Zawody na ultra dystansie, to już ostatnie tegoroczne Mistrzostwa Polski w biegach górskich. Warto dodać, że w tym roku w listopadzie odbędą się w Chiang Mai (Tajlandia) Mistrzostwa Świata w biegach górskich. W zasadzie, lepszym zwrotem będzie “mają się odbyć”, bowiem mistrzostwa te są przekładane od 2020 roku z powodu pandemii COVID. Zgodnie z Wytycznymi PZLA na imprezę tę kwalifikują się Mistrzowie Polski m.in. z dystansu ultra, czyli złoci medaliści z Chudego. Czy faktycznie PZLA powoła na tą imprezę Mistrzów z Rajczy? I czy w ogóle te MŚ się odbędą? Na odpowiedzi na te pytania musimy jeszcze poczekać. Oby nie za długo.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.