Mistrzostwa Polski
1 sierpnia 2022 Karolina Obstój Sport

Medale w Mistrzostwach Polski w alpejskim biegu górskim rozdane!

W deszczowym Międzygórzu podczas biegu na Śnieżnik wyłoniono medalistów Mistrzostw Polski w alpejskim biegu górskim. Zwyciężyli utytułowani zawodnicy: Anna Celińska i Sylwester Lepiarz. Kto zgarnął pozostałe medale?

30 lipca kolejny raz w Międzygórzu odbyły się Mistrzostwa Polski w alpejskim biegu górskim, czyli trasie wyznaczonej niemal cały czas pod górę. Jak podaje organizator jest to najstarszy bieg górski w Polsce! Trasa liczyła 9,7 km z łączną sumą podbiegów wynoszącą 935m i jedynie 55m zbiegu. Uczestnicy startowali na deptaku w Międzygórzu, a meta zlokalizowana była na szczycie Śnieżnika, u podnóża nowo wybudowanej wieży, nazywanej… blenderem.

Pogoda była z tych “dla koneserów”. Na rozgrzewce solidnie lało, na biegu już tylko kropiło, ale było ciepło i bezwietrznie, choć mgliście, czyli idealne warunki na zawody.

Seniorzy

Pierwszy na Śnieżniku zameldował się Sylwester Lepiarz z czasem 47:39, dokładając do swojej kolekcji piętnasty medal MP w biegach górskich! Pierwszy swój medal – również w biegu alpejskim – zdobył w 2014r. Srebro wywalczył Dawid Malina (48:07) – utytułowany biegacz, który zdobywał już medale MP na hali, stadionie otwartym, na ulicy i w przełajach, a nawet w biegach górskich na krótkim dystansie. Biegacz uniwersalny! Brąz powędrował do Piotra Jaśtala, który na Śnieżniku zameldował się z czasem 48:29. Nie sposób nie wspomnieć o kolejnych zawodnikach, bo to również utytułowani biegacze. Czwarty był Krzysztof Bodurka, który tydzień temu zwyciężył w TatraSky Marathon, piąty – Dominik Tabor, a szósty – Michał Biały, którzy również mają na swoim koncie medale MP w biegach górskich.

Wśród kobiet triumfowała ze zdecydowaną przewagą i czasem 57:14 Anna Celińska – wielokrotna medalistka MP, która od lat nie zwalnia tempa! W Międzygórzu do swojej kolekcji dołożyła dwudziesty trzeci medal MP w biegach górskich! Drugie miejsce z czasem 1:02:37 zajęła Martyna Masłowska, dla której jest to drugi medal z imprezy mistrzowskiej. Brązowy krążek i swój pierwszy medal MP wywalczyła Karolina Obstój, dobiegając na Śnieżnik z wynikiem 1:05:55.

U20, U18 i U16

W Międzygórzu zostały rozegrane również MP U20, U18 i U16. Juniorzy/juniorki oraz juniorzy młodsi/juniorki młodsze, czyli U20 i U18 rywalizowali na dystansie 6 km z przewyższeniem +635 m/-55 m. Natomiast młodzicy, czyli U16 na trasie liczącej 2 km i 170 m przewyższenia.

W kategorii juniora zwyciężył Kamil Gierula, a najlepszą juniorką została Patrycja Rębisz. Najlepszym juniorem młodszym został Maciej Lachowski, a juniorką młodszą Eliza Galińska. W najmłodszej kategorii wiekowej, czyli młodzikach zwyciężyli Jakub Kowalski i Amelia Lachowska.

Pełne wyniki

W tym roku odbęda się jeszcze dwie imprezy mistrzowskie w biegach górskich:

• 5 sierpnia – MP w biegu górskim na krótkim dystansie w Ochotnicy Dolnej podczas Gorce Ultra Trail
  • 13 sierpnia – MP w biegu górskim na ultra dystansie w Rajczy podczas Chudego Wawrzyńca

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.