Byty do biegania po górach
12 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Jak wybrać buty do biegania po górach? Radzi Henryk Szost


Przy doborze butów do biegania po twardych nawierzchniach kierujemy się przede wszystkim wygodą i wagą (cięższe na trening, lżejsze na starty w zawodach). Wybierając buty do biegania po górach powinniśmy zwrócić uwagę na większą ilość aspektów. Co – zdaniem Henryka Szosta – będzie w tym przypadku kluczowe?

Podczas biegania po górach mamy do czynienia z naturalnymi przeszkodami i różnymi – często niestabilnymi – nawierzchniami. Błoto, luźne kamienie, piasek czy śliskie skały, to tylko niektóre trudności, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć na szlaku. Warto być na to przygotowanym, aby bieganie po górach było jak najbardziej efektywne, bezpieczne i komfortowe, przynajmniej pod kątem sprzętu. Bowiem wybierając na takie nawierzchnie obuwie przeznaczone do biegania po twardych, asfaltowych nawierzchniach ryzykujemy upadkiem. Źle dobrany but może skutecznie uprzykrzyć trening i zniechęcić do biegania w górach.

Henryk Szost góry

Na co zatem zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że but zapewni nam przyczepność w zmiennym terenie? Jaki element obuwia zadba o stabilizację stopy podczas biegu? Czym powinna charakteryzować się podeszwa buta trailowego? Na te i inne pytania odpowiada Henryk Szost. Mieszkając w Muszynie i mając na co dzień styczność z bieganiem po Beskidzie Sądeckim, wie jak zadbać o bezpieczeństwo podczas biegania w górach. W kolejnym poradniku dzieli się swoim doświadczeniem i radzi na co szczególnie zwrócić uwagę.

Jak wybrać buty do biegania po górach?

Możliwość komentowania została wyłączona.