Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Kalkulator Intensywności Treningowych, Startowych i VO2max

Kalkulator Intensywności Treningowych, Startowych i VO2max

Kalkulator Intensywności Treningowych, Startowych i VO2max, oblicza teoretyczne
Adam Klein, Marcin Stachurski
19-01-2007Instrukcja obsługi oraz kilka uwag:

Kalkulator podzielony jest na trzy zakładki: - trening, zawody, VO2max

Trening

Ten kalkulator podaje kilka równorzędnych określeń intensywności treningowych:

  • Niska, średnia, wysoka - najbardziej subiektywne określenie
  • % HRmax - oczywiście zakładając, że dobrze określiliście swoje HRmax
  • Tętno - konkretne wartości tętna, także pod warunkiem, że podaliście właściwe HRmax
  • Tempo - tempo biegu w minutach na dystansie jednego kilometra
  • Startowa - startowa intensywność dla wysiłku na podanych dystansach
  • I, II, III zakres - czyli odniesienie się do podstawowych w polskiej szkole treningów określeń

Kilka uwag:

Po pierwsze, w naszym kalkulatorze te powszechnie stosowane przedziały intensywności, zakresy – nie są obliczane jako zwykły stały procent tętna maksymalnego (stały jest do intensywności 75% HRmax). Jest to zmienne w zależności od poziomu zawodnika.

Po drugie, ten kalkulator oblicza średnią intensywność (tętno w ujęciu bezwględnym oraz w stosunku do HRmax) na najbardziej popularnych dystansach startowych – co może być pomocne początkującym biegaczom w przyjęciu właściwego tempa w trakcie ich pierwszych startów (zwłaszcza na krótkich dystansach). Jest to intensywność średnia, więc w żadnym razie nie zależy zaczynać wyścigu z takim tętnem

Zawody

Do obliczeń przyjęta została formula Petera Riegela, jednak ze współczynnikiem spowalniającym 6,42% dla mężczyn i 4,59% dla kobiet. Różne współczynniki dla kobiet i mężczyzn skutkują zgodnym z tabelami IAAF mniejszym zwalnianiem przez kobiety na dłuższych dystansach niż mężczyźni.

Przyjęcie formuły Riegela ma jednak pewien ważny i metodologicznie błędny efekt. Otóż ta formuła nie uwzględnia tego, że na różnych dystansach organizm ludzki zachowuje się trochę inaczej. Choćby w taki sposób, że na długich dystansach pojawiają się mikrourazy, ból mięśnia dodatkowo spowalniający zawodnika. Na dystansie 5 km jest on niezauważalny, ale na dystansie maratonu gra on już znaczną rolę.

Nasz kalkulator staraliśmy sie przystosować dla dystansów dłuższych, bo to jednak jest domena zainteresowań większości biegaczy, naszych czytelników. W związku z tym, jeśli będziemy chcieli prognozować nasz czas w maratonie na podstawie wyścigu na 800 m, otrzymamy zbyt optymistyczne wyniki. Formuła z tymi współczynnikami najlepiej zachowuje się w przedziale od 5 km do maratonu. Jeśli zatem chcecie zaplanować swój przyszły start maratoński, ocenić swój bieżący potencjał używajcie do tego raczej czasów z dłuższych niż 1500m dystansów (optymalnie przynajmniej 5000m). Kolejna wersja kalkulatora będzie „mądrzejsza” ;).

VO2max

Tutaj otrzymacie wasze teoretyczne VO2max przedstawione w porównaniu ze znanymi zawodnikami, biegaczami. Oczywiście im krótszy jest dystans, z którego jest to wyliczane tym oszacowanie lepsze, bo VO2max odgrywa znacznie większą role na dystansach średnich czy nawet 5 tys m niż w maratonie.Uwagi prosimy przesyłać na adres redakcji lub podzielić sie nimi na naszym forum.