Ola Guzik
14 kwietnia 2024 Artur Kozłowski Trening

Ostatni tydzień przed maratonem i ostatni mocniejszy trening – kieRUNek Londyn


Ostatni tydzień przed maratonem to czas, kiedy organizm biegacza potrzebuje odpoczynku i regeneracji, jednocześnie zachowując zbudowaną formę i gotowość do wyścigu. W tym czasie nic już nie jesteśmy w stanie zbudować, a jedyne co możemy zrobić to zepsuć to, co zbudowaliśmy. Jak trenuje Asia Jóźwik i Ola Guzik w ostatnim tygodniu przed maratonem?

Już 21 kwietnia wśród kilkudziesięciu tysięcy biegaczy na starcie maratonu w Londynie staną nasze reprezentantki. Asia Jóźwik i Ola Guzik sumiennie trenowały przez kilkanaście tygodni, rozpoczynając swoje przygotowania od badań wydolnościowych oraz badań krwi w Alab Sport, a po stwierdzeniu braku przeciwwskazań do maratońskiego treningu ruszyliśmy z przygotowaniami.

Już na samym początku pisaliśmy, że kluczem dla zawodników z tak małym maratońskim doświadczeniem będzie przygotowanie mięśniowe oraz energetyczne. Ten pierwszy punkt to w uproszczeniu zaliczenie kilku biegów trwających 1,5-2,5 godziny, tak aby przygotować organizm do kilkugodzinnego biegu w Londynie. Jest to szczególnie ważne w przypadku Asi Jóźwik, która całą karierę była zawodową biegaczką na dystansie 800 metrów, a jej startowy wysiłek zamykał się często w dwóch minutach biegu.

Drugi aspekt energetyczny to przygotowanie organizmu do przyjmowania na trasie żeli, tak aby nie zabrakło energii na trasie, a jednocześnie, żeby wypracować sobie strategię żywieniową na start (mieć dobrany odpowiedni produkt i przyjmować go na treningach z podobną częstotliwością co na późniejszym starcie).

W ostatnim tygodniu przed startem schodzimy diametralnie z obciążeniami treningowymi. Ostatni szybszy trening Asia i Ola zrobiły 8 dni przed maratonem i był to klasyczny 10-kilometrowy podprogowy bieg. Od tego momentu do samego startu zaczynamy łapać już świeżość i kumulować energię na start.

Plan treningowy na ostatni tydzień przed maratonem:

DzieńTrening
14.04.BC1 14km
16.04.steady 7km + ZB 7 x 1min/1min + easy 1km
18.04.BC1 10km
20.04.rozruch
21.04.START LONDYN MARATON

Szybsi biegacze potrafią biegać tydzień przed startem dużo mocniejsze treningi. W ubiegłym roku prezentowaliśmy ostatni akcent przez maratonem Pawła Machowskiego, który wykonywał 10 x 1 km w tempie półmaratonu, a potem na starcie uzyskał czas 2:36:49.

Niezwykle istotne w ostatnim tygodniu przed maratonem jest również odżywianie. Wiele wskazówek jak jeść w czasie przed maratonem i w trakcie maratonu znajdziecie w naszym kompendium żywienia okołostartowego.

Na jednym z ostatnich treningów 2 x 7 km odwiedziliśmy z kamerą Olę Guzik

Zobacz też: Największe błędy przed maratonem. Czego nie robić w ostatnim tygodniu?

Jak wypadną Asia i Ola podczas maratonu?

kieRUNek Londyn realizujemy wspólnie z marką New Balance. Zawodników wspiera również ALAB SPORT, który zapewnia szeroką gamę pakietów badań, dostosowanych do różnych potrzeb sportowców, które można znaleźć na stronie www.alabsport.pl

kieruneklondyn
Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl