880gore4
7 kwietnia 2022 Kuba Pawlak Sprzęt

New Balance Fresh Foam 880v11 z GORE-TEX® 


Na moje nogi trafiły niedawno New Balance Fresh Foam 880v11. Niby to nie nowość, bo opisywałem je już na Bieganie.pl w ubiegłym roku, ale teraz wzbogacono je o membranę techniczną GORE-TEX®. Jaka jest różnica? Zapraszam na krótki test.

Osiemset-osiemdziesiątka gościła w mojej szafie z etykietką – but uniwersalny. Jeśli potrzebowałem buta na szybki trening, zazwyczaj wybierałem inny model, ale wiedziałem, że 880 też mu podoła. Jeśli szedłem na longa, sięgałem po poduszkowca, ale pamiętałem, że tu 880 również da sobie radę. Natomiast gdy wyjeżdżałem na wakacje lub w delegację i nie chciałem zabierać kilku par, wtedy pierwszym wyborem stawał się właśnie New Balance Fresh Foam 880v11. Więcej pisałem o tym w swoim teście.

880gore

Co zmienia dodanie membrany GORE-TEX®? W jakim celu w ogóle stosuje się takie rozwiązania w butach i odzieży outdoorowej? Membrany dzięki swoim właściwościom mają za zadanie uniemożliwienie dostania się do środka wilgoci przy jednoczesnym odprowadzaniu jej z wnętrza. Tym drugim różnią się od worka foliowego, który również nie wpuściłby wody do środka, jednak oddychalność byłaby w nim zerowa.

880gore5

Każdy kto miał do czynienia z odzieżą zawierającą membrany wie, że żadne rozwiązanie nie jest idealne, a oddychalność cierpi nawet przy najlepszych i najbardziej nowoczesnych technologiach. Właśnie z tego względu obiektywna ocena konkretnego buta jest niezwykle trudna, bo każdy z nas ma inne tempo pocenia i inną wrażliwość na temperaturę. Znam osoby, które przez cały rok biegają w krótkich spodenkach i wcale nie jest ich tak mało. Z drugiej strony wielu biegaczy biorących udział w niedawnym Półmaratonie Warszawskim było poubieranych w długie bluzy, czapki i rękawiczki więc trudno jest w tej materii o uniwersalne spostrzeżenia. W tym artykule opisałem Wam swoje subiektywne doświadczenia z analogiczną membraną.

880gore3

W kwestii nieprzemakalaności model zaskoczył mnie na plus. Kilkukrotnie specjalnie wbiegałem w nim w głębokie kałuże i cholewka nigdy nie wpuściła wody. Wyjątkiem były sytuacje, gdy woda była na tyle głęboka, że wlewała się do środka górą.

880gore1

New Balance Fresh Foam 880v11 z GORE-TEX® będzie więc butem miejskim na trudne warunki. Jeżeli mamy tendencję do przemarzania stóp, to możemy go stosować rotacyjnie jako but treningowy w dni, w których ryzyko chłodu i wilgoci będzie większe. W okresie wczesnej wiosny, gdy o poranku i wieczorem temperatura spada, 880 może być dobrą alternatywą dla butów z cienką i bardzo przewiewną cholewką. W okresie zimowym, może z powodzeniem stać się naszą codzienną treningówką.

880gore2

New Balance Fresh Foam 800v11 GORE-TEX®

Zdjęcia: Marta Gorczyńska

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie