utmb
28 września 2021 Radosław Langner Sport

UTMB zakazuje środków przeciwbólowych


21 września organizator ogłosił, iż bezpośrednio przed lub w trakcie zawodów pod szyldem UTMB, zabronione zostaje stosowanie wszystkich środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zarządzenie te pojawiło się po uzyskaniu wyników kontroli antydopingowej przeprowadzonej po tegorocznej edycji UTMB, która stosuje się do kryteriów QUARTZ. Są one bardziej restrykcyjne niż oficjalne przepisy WADA (Światowej Agencji Antydopingowej), ponieważ koncentrują się nie tylko na zwalczaniu dopingu, ale również na zachowaniu zdrowia przez samych uczestników rywalizacji.

Zgodnie z wytycznymi programu QUARTZ zabronione jest

Na 60 dni przed zawodami:

  • Dożylne podawanie żelaza

Na 7 dni przed zawodami:

  • Wlewy dożylne
  • Inhalacje
  • Środki, które zawodnik może stosować na zasadzie wyłączonych dla celów terapeutycznych wg. WADA
  • Glikokortykoidy
  • Hormony tarczycy z wyłączeniem osób z stwierdzoną niedoczynnością tarczycy bądź po chirurgicznym usunięciu części lub całego gruczołu.

Na 24 godziny przed zawodami

  • Wszystkie Beta2-mimetyki (stosowane w inhalatorach przeciw astmie)
  • Wszystkie środki przeciwbólowe włączając Tramadol i NLPZ, bez względu na konieczność zastosowania.
  • Oraz wszystkie środki zaliczanie do listy niedozwolonych przez WADA.

Przy okazji podajemy link do bazy leków zabronionych

utmbnfpz3
fot. UTMB

Jak widać, lista jest obszerna i tak bardzo restrykcyjna, że terapie stosowane nawet przez amatorów nie walczących o czołowe lokaty mogą nieoczekiwanie wyeliminować kogoś z możliwości udziału w UTMB.

Obecność takich środków stwierdzono w 3 spośród 30 przebadanych próbek finiszerów dystansów UTMB, CCC, OCC i TDS (D+1, czyli krótko po przekroczeniu mety).

O ile w regulaminie UTMB stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych było już zakazane od tego roku, to organizatorzy nie zdecydowali się na zdyskwalifikowanie sportowców, u których testy dały wynik pozytywny. Uznano, że aktualizacja przepisów jest dość nowa i sami sportowcy nie byli do końca świadomi tego, co tak naprawdę jest niedozwolone i błąd mógł wystąpić przypadkiem.

Dowodem na to, że wprowadzając nowe regulacje kierowano się przede wszystkim bezpieczeństwem uczestników niech będą słowa Patricka Basseta, który jest dyrektorem medycznym Dokever – firmy zapewniającej bezpieczeństwo medyczne na wszystkich wydarzeniach UTMB. Powiedział on:

W kontekście długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego, stosowanie środków przeciwzapalnych może być toksyczne dla nerek i prowokować rabdomiolizę, czyli rozpad mięśni, która w konsekwencji może prowadzić do niewydolności nerek.”

Wraz z wystąpieniem takich czynników jak odwodnienie i hipoksja podczas zawodów rozgrywanych po Alpach, nietrudno uznać takie słowa za głos rozsądku. Ekstrapolując zresztą przytoczone wyżej wyniki, skala problemu może okazać się znacznie większa, bez względu na poziom sportowy.

Na koniec, należy sobie zadać pytanie – a co, jeśli akurat krótko przed zawodami rozboli nas głowa lub ząb? Tutaj odpowiedź na to, jakie działanie będzie zasadne pozostawię samym uczestnikom imprezy, którzy nieraz poświęcili kilka lat na przygotowania i na pewno żadna decyzja nie będzie łatwa.

Źródło: utmbmontblanc.com/en/mag/245

Możliwość komentowania została wyłączona.

Avatar photo
Radosław Langner

Miłośnik rywalizacji i kawy specialty, zawodowy maruda z pasją do biegów górskich. Uwielbia przebywać w Sudetach równie bardzo, jak oglądać wszelkie dyscypliny wytrzymałościowe. W swoim treningu stosuje podejście pełnej koncentracji na procesie