the north face Flight VECTIV TM
26 stycznia 2021 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Szybka twarz z północy


The North Face coraz śmielej wkracza w prawdziwe bieganie. Choć słowo „Face” w nazwie marki nawiązuje do górskiego zbocza, to amerykański producent właśnie pokazuje nam swoją kolejną biegową twarz. Dzieje się tak za sprawą nowej terenówki Flight VECTIV™ – czyli flagowego modelu buta dedykowanego biegaczom. Zapraszamy na test Bieganie.pl

Model Flight VECTIV™ trafił do naszej redakcji na początku stycznia, co zbiegło się z informacją o połączeniu sił marki The North Face z uznaną grupą biegaczy górskich, zjednoczonych dotychczas pod flagą Buff’a. Jeżeli więc tacy zawodnicy jak Marcin Rzeszótko, Marcin Kubica, Michał Dudczak, Paulina Tracz, Magda Kozielska i Monika Węgrzyn będą biegać w sprzęcie od TNF, to my również nabraliśmy ochoty, aby przyjrzeć się mu dokładnie.

Model Flight to flagowy produkt z linii VECTIV™, przeznaczony do biegania w terenie, który ma predestynować użytkownika do szybkiego biegania w wymagających warunkach. Po wyjęciu z pudełka but faktycznie zdaje się wizualnie pasować do powyższego opisu. Jak na trailówkę jest wyjątkowo lekki (288g), jego cholewka ma agresywny krój, a spójna konstrukcja bez wydzielonego języka daje nadzieję na dobre trzymanie stopy i dużą dozę stabilności. Czy jednak nie ucierpią na tym terenowe parametry? O tym przekonaliśmy się już w praktyce.

The North Face Flight VECTIV™

Pogoda w styczniu wysoko zawiesiła poprzeczkę przed testowanym modelem. Pokonane przez nas ok 200 km odbywało się we wszystkich możliwych konfiguracjach nawierzchni od zmarzniętej twardej ziemi, przez lód, błoto, kałuże, aż po asfaltowe fragmenty na dobiegach. Styczeń to też dobry czas na pracę nad siłą biegową więc Flighty uzbierały przy okazji pokaźną liczbę metrów przewyższenia.

Jak się spisały? Nadzwyczaj dobrze. O tym, że będą dynamiczne przekonaliśmy się już podczas pierwszych treningów. Krok biegowy we Flightach w niczym nie przypomina tego z ciężkich, opancerzonych trailówek. Jedną z technologii, która ma w tym pomagać jest zastosowanie znanych z ulicznych modeli kompozytowych wkładek z włókna węglowego, które The North Face postanowił przenieść także na bardziej miękki teren. W zestawieniu z lekką konstrukcją, wymuszającą płynne przetaczanie stopy daje to efekt, którego nie znają najstarsi górale, przyzwyczajeni do masywnych butów – glebogryzarek.

the north face flight vectiv

A jak jest z innym kluczowym parametrem w biegach terenowych czyli przyczepnością? Tu również dajemy duży plus. Jasne jest, że Flighty nie aspirują do miana buta na ultra ciężki teren, jednak w tym pośrednim lub lekkim spisują się nadspodziewanie dobrze. Zewnętrzny bieżnik podeszwy SurfaceCTRL w połączeniu z precyzyjnie trzymającą stopę cholewką wyratowały nam niejeden krok postawiony na granicy zdrowego rozsądku. Nawet na znienawidzonym przez biegaczy zmarzniętym śniegu The North Face’y pozwalały na dynamiczny bieg z zachowaniem przyczepności. Jak na ich lekką konstrukcję to zaskakująco dobry wynik.

The North Face Flight VECTIV™

Powiecie – co oni tam w tej Warszafce wiedzą o górskich butach… Okej. Zapytaliśmy więc o odczucia Marcina Rzeszótko, który we Flightach zbiegał już ponad 600 kilometrów: Pierwsze wrażenie: wygoda, stabilizacja i lekkość. Buty są bardzo wygodne, a po włożeniu but „leży” nawet bez mocnego sznurowania. Dzięki karbonowej podeszwie jest responsywny, co czuć szczególnie na zbiegach, a dodatkowo zapewnia to ochronę rozcięgna podeszwowego. Tym samym możemy się skupić na rytmie biegu, a nie ostrożnym lądowaniu – powiedział nasz rozmówca i dodał, że: Świetna mieszanka gumy daje dużą przyczepność, choć bieżnik nie jest tak agresywny aby wystarczył na błotnisty teren typu Zegama, Azory czy Bieszczady po intensywnych opadach.

Podobną opinię wyraziła góralka Paulina Tracz – Buty są szybkie, dynamiczne i lekkie. Moim zdaniem sprawdzą się zarówno na krótszych jak i nawet ultra dystansach, dla osób które nie potrzebują jakiejś mega amortyzacji.

The North Face Flight VECTIV™

Jak twierdzi sama marka, przed wprowadzeniem butów do sprzedaży testerzy wybiegali w niej łącznie ponad 9500 km i udało im się ustanowić kilkanaście różnych rekordów, w tym ten należący do Pau Capella na trasie UTMB w 2020 roku podczas projektu Breaking 20.

Od 26 stycznia buty Flight VECTIV™ dostępne są przedpremierowo w Sklepie Biegacza w cenie 849,99zł. W lutym wraz z dodatkowymi modelami trafią do szerszej dystrybucji. Łącznie linia VECTIV™ obejmuje 8 różnych typów butów – oprócz typowo biegowych znajdzie się też coś dla fanów wędrówek.

The North Face Flight VECTIV™

Możliwość komentowania została wyłączona.