doping
17 stycznia 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Kenijka na dopingu, Nadolska triumfuje

Zwyciężczyni 13 PKO Poznań Półmaratonu zdyskwalifikowana. Wyniki badań próbki A należącej do Tabita Gicha wykazały obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z obowiązującą “Listą Zabronioną WADA” – czytamy na stronie organizatora. Oznacza to, że oficjalną zwyciężczynią jesiennych zmagań w stolicy Wielkopolski została Karolina Nadolska.

13 edycję poznańskiej „połówki” rozegrano 17 października 2021 roku. Dużo emocji dostarczył nam zwłaszcza bieg pań, w którym rekord Polski poprawiła Karolina Nadolska. Polka dobiegła do mety w znakomite 1:09:18 (rezultat został już ratyfikowany przez PZLA). Wynik dał naszej zawodniczce 2 miejsce. Od początku karty rozdawała bowiem Tabita Gicha. Kenijka już po pierwszym kilometrze, pokonanym przez damską czołówkę w 3:12, pogoniła pacemakera Łukasza Nowaka, że jest za wolno. Uciekła grupie i dobiegła do mety w 1:09:02.

Dziś wiemy, że ekspresową Gichę niosło do poznańskiej mety nie tylko ugali i perspektywa zarobienia pieniędzy.

– Zawodniczka zrezygnowała z prawa do badania próbki B. Tym samym wynik badania próbki A został uznany za ważny, a Organizator – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji dyskwalifikuje zawodniczkę – podano dziś na stronie halfmarathon.poznan.pl.

Wobec dyskwalifikacji Kenijki o jedną pozycję awansowała też Izabela Paszkiewicz, która w Poznaniu ustaliła życiówkę na 1:10:13. Oficjalne top 3 w rywalizacji kobiet przedstawia się następująco:

I miejsce: Karolina Nadolska (POL)

II miejsce: Izabela Paszkiewicz (POL)

III miejsce: Belay Addisalem (ETH)

Kontrola antydopingowa na imprezach organizowanych w Poznaniu regularnie przynosi doniesienia o zdyskwalifikowanych osobach. W roku 2015 DQ otrzymał Bogdan Semenowicz, 3 zawodnik 16 PKO Poznań Maratonu. W roku 2016 głośno było natomiast o dyskwalifikacji Olgi Ochal, która finiszowała 3 podczas 9 PKO Poznań Półmaratonu.

PEŁNE WYNIKI 13 PKO Poznań Półmaratonu

Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.