Morhad Amdouni
18 stycznia 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Bez szczepionki nie pobiegną


Obowiązkowe szczepienia dla sportowców? Francuska minister sportu, Roxana Maracineanu, 16 stycznia ogłosiła poprzez swoje media społecznościowe, że aby brać udział w imprezach sportowych nad Loarą, niezbędne będzie szczepienie przeciwko Covid-19. Z punktu widzenia lekkoatletów jest to o tyle istotna wiadomość, że 17 lutego gospodarzem halowych zawodów WAIT będzie francuskie Lievin.

Chcąc podróżować w czasach epidemii SARS-Cov-2, jak nigdy wcześniej, dobrze jest znać regulacje prawne w kraju, do którego się wybieramy. Na początku listopada na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pojawiły się covidowe wskazówki dla zawodników, ubiegających się o prawo startu w Euro Crossie (zawody odbyły się 12 grudnia w Dublinie). Wedle obowiązujących w tamtym czasie zasad, osoba podróżująca do Irlandii bez szczepienia bądź zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19, musiała poddać się 14-dniowej kwarantannie. Można było ją skrócić testem na miejscu, ale dopiero w 5 dniu pobytu. Teoretycznie zawodnicy bez szczepienia mogli więc wystąpić w 27 Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych.

We Francji trwają aktualnie prace, aby imprezy sportowe dostępne były wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Paszport szczepionkowy został przegłosowany. Jak tylko ustawa zostanie ogłoszona, wyłącznie zaszczepione osoby będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach sportowych. Dziękuję środowisku sportowemu za działania na rzecz przekonania do szczepień ostatnich sceptyków. Będziemy ambasadorami podobnych decyzji na poziomie międzynarodowym – napisała w niedzielę wieczorem na swoim Twitterze Roxana Maracineanu, francuska minister sportu.

Zmiany, o których informuje pani minister, mają związek z przekształceniem paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Oznacza to, że przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa już nie wystarczy, aby mieć dostęp do wielu miejsc użyteczności publicznej np. restauracji, barów, czy dalekobieżnego transportu publicznego. Nowy dokument będzie obowiązywał osoby powyżej 16 roku życia. Za przyjęciem ustawy głosowało 215 deputowanych, przeciwko 58, natomiast 7 wstrzymało się od głosu.

17 lutego francuskie Lievin zorganizuje czwarte zawody prestiżowej serii World Athletics Indoor Tour Gold. Miting obfitować będzie w występy największych biegowych gwiazd. Swój start zapowiedzieli m.in. Gudaf Tsegay, Selemon Barega czy mistrz olimpijski na setkę Marcell Jacobs.

Z kolei na 22 maja planowany jest prestiżowy French Open. Problemy z występem we francuskim klasyku może mieć Novak Djokovic. Serb przez swój szczepionkowy sceptycyzm został deportowany z Australii i nie weźmie udziału w Australian Open. Jeśli lider światowych list nie zaszczepi się przeciwko Covid-19, najprawdopodobniej nie będzie też mile widziany wiosną w Paryżu.

Portal tennismajors.com cytuje Christopha Castanera, byłego ministra spraw wewnętrznych w rządzie Emmanuela Macrona, który mówi wprost:

Pan Djokovic nie powinien grać, jeśli nie chce przestrzegać zasad obowiązujących sportowców, widzów, ale też dzieci podające piłki podczas Roland Garros. Nie ma co do tego wątpliwości: sportowcy nie będą zwolnieni ze szczepienia – powiedział polityk.

Odsetek osób pełni zaszczepionych kształtuje się we Francji na poziomie 75 procent. Trwa akcja podawania 3 dawki, którą przyjęło już ponad 28 milionów Francuzów (41% populacji). W ostatnich tygodniach „Trójkolorowi” biją dobowe rekordy zakażeń. 15 stycznia odnotowano 324 580 nowych przypadków Covid-19.


[totalpoll id=”22703″]


Zdjęcie tytułowe: Alfaguarilla / shutterstock

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.