biegi wilk
3 lipca 2022 Karolina Obstój Sport

Biegi górskie w czerwcu – przegląd imprez i wydarzeń

Zarówno w Polsce, jak i za granicą wiele działo się w świecie biegów górskich. Europejski Festiwal Biegowy z wygraną 50 tys. zł. 3x Śnieżka = 1x Mont-Blanc z Bartkiem Przedwojewskim w pierwszym starcie w sezonie. Świetny występ Andrzeja Witka na Marathon du Mont-Blanc i Katarzyny Solińskiej na Lavaredo Ultra Trail. To tylko jedne z ważniejsze wydarzeń czerwca.

Wiosenny Bieg Wschodzącego Słońca

5 czerwca o godzinie 3:30 wystartował Wiosenny Bieg Wschodzącego Słońca odbywający się w formule biegu alpejskiego, czyli cały czas pod górę. Zawodnicy mieli do pokonania 4,7 km i 850 m przewyższenia. Finisz miał miejsce na Babiej Górze. Zawody te wchodzą w skład Pucharu Polski w Skyrunningu oraz były okazją do wybiegania minimum kwalifikacyjnego na Młodzieżowe MŚ w Skyrunningu. Przepustkę na tę imprezę wywalczyli: Michał Dudczak, który zwyciężył ze zdecydowaną przewagą oraz Marcel Broj, który finiszował na trzecim miejscu, 2 minuty za Michałem. Drugi na mecie zameldował się Dominik Tabor. Wśród kobiet zwyciężyła Beata Mazan, na drugiej pozycji dobiegła Katarzyna Jakieła-Rzadkorz przed Alzbetą Palovą.

Sichlańska Piętnastka

Zawody odbywające się w Murzasichle na dystansie 15 km i 600 m przewyższenia kojarzone są przede wszystkim z rewelacyjną organizacją i świetną zabawą! Na mecie stoły uginały się od owoców, drożdżówek i domowych ciast. Grała głośna muzyka, a uczestnicy tanecznym krokiem wspominali przeżycia z trasy zawodów. Z czasem 1:01:34 – będącym nowym rekordem trasy – zwyciężył Krzysztof Bodurka, dla którego były to pierwsze zawody w sezonie.

Jak widać, Krzysiek uporał się już z problemami zdrowotnymi i miejmy nadzieję, że będzie kontynuował dobrą passę. Jako drugi na mecie zameldował się Sylwester Lepiarz, który w pierwszej części zawodów mocno naciskał na Krzyśka. Ostatecznie dobiegł z czasem 1:04:38. Trzecie miejsce z czasem 1:08:40 zajął mieszkający w Zakopanem Jakub Bachleda-Księdzularz. Wśród kobiet równie mocne nazwiska. Jak widać, Mirosława Witowska szybko zregenerowała się po znakomitym występie na Zegamie wygrywając z czasem 1:15:02. Druga była Katarzyna Wilk (1:16:59), a trzecia Iwona Wicha ze stratą ponad 5 minut do Kasi.

Ultramaraton Babia Góra

Babia Góra to szczyt bardzo wymagający, techniczny, kamienisty. A Perć Akademików spędza sen z powiek niejednemu uczestnikowi zawodów. Pomysłodawca tych zawodów miał niezłą fantazję, bo zawody rozgrywane są na dystansie od 1x Babia po 6x Babia! Najkrótszy dystans liczy 9 km z przewyższeniem +/- 900 m, a najdłuższy 100 km i +/- 7200 m przewyższenia!

• Babia Góra Race, czyli 1x Babia, 9 km, +/- 900 m – zwyciężył Michał Kurzeja i Marta Fitak.
  • 2x Babia Góra Skyrace, 20,5 km, +/- 1730 m – zwyciężył Marcin Kunz z przewagą 1’06” nad Marcelem Brojem. Wśród kobiet triumfowała Olga Łyjak z przewagą aż 14 minut nad Kingą Pachurą.
  • 3x Babia Góra, 60 km +/- 4200 m – wygrał Czech Ivan Pobis z trzyminutową przewagą nad Karolem Urbańczykiem. Pierwszą kobietą na mecie była znana i doświadczona ultraska Ewa Majer, która miała aż godzinę i 6 minut przewagi nad Maryną Trygubenko.
  • 6x Babia Góra, 100 km +/- 7200 m – o tym, jak trudne jest ukończenie zawodów na najdłuższym dystansie i/lub jak wyśrubowany jest limit czasu niech świadczy fakt, że 6x Babią ukończyło tylko 5 osób! Laur zwycięzcy przypadł Piotrowi Wojnarowskiemu, który na trasie spędził 15 godzin i 15 minut. Niecałe 10 minut za nim – co na takim dystansie brzmi jak sekundy – na metę wbiegł Marcin Durkowski. Trzecie miejsce open wybiegała Angelika Szczepaniak, która jako jedyna kobieta ukończyła ten dystans. Czwarte miejsce open należy do Michała Sedlaka, a piąte i zarazem ostatnie do Zbigniewa Przybyła.

Górski Bieg Frassatiego

11 czerwca Międzybrodzie Bialskie zgromadziło biegaczy na zawodach liczących 22 km z sumą przewyższeń +/- 1120 m. Trasa kilkukrotnie wznosi się i opada, a ostatnie 4 km to trudny, techniczny i stromy zbieg. Zdecydowanie najlepiej z tą trasą poradził sobie Dominik Tabor, zwyciężając z czasem 1:34:09. W wynikach jako drugi widnieje Michał Dudczak z czasem 1:36:04, a trzeci to Marcin Kubica, do którego przypisany jest wynik… 1:36:04. Michał i Marcin dobiegli na metę razem! Nie rywalizując, po przyjacielsku trzymając się za ręce.

Paulina Tracz, równie szybko co Miśka Witowska odzyskała siły po Zegamie, bowiem wygrała ustanawiając nowy rekord trasy! Ponad 7 minut za Pauliną finiszowała Agnieszka Tatarek-Konik, a ponad minutę za nią na trzeciej pozycji bieg ukończyła Urszula Paprocka.

Festiwal Biegu Rzeźnika

Bieg Rzeźnika to klasyka biegów górskich w Polsce. Jeśli rzucimy hasło „biegi ultra w górach” w towarzystwie niezorientowanym w biegach górskich, to idę o zakład, że z 70% powie „Bieg Rzeźnika!”. Zawody te w swojej klasycznej odsłonie, to bieg na 80 km pokonywany w parze. Piotr Biernawski i Piotr Huzior wygrali w tym roku Rzeźnika jako najszybszy zespół męski. Najszybszy mix to: Sylwia Sendek i Łukasz Szaporów, a w ramach pary kobiecej zwyciężyły Sabina Zięba i Beata Piątek. Na festiwalu można było rywalizować na wielu innych dystansach: Biegu Rzeźnika Hardcore (również w parze, ale na dystansie o 25 km dłuższym), Maratonie Rzeźnika, Rzeźniku Ultra, Rzeźniczku i Dysze na Jeleni Skok

SuperMaraton Gór Stołowych

Na dystansie 54 km z łącznym przewyższeniem 2400 m zwyciężył Abdellatif Boulkhalf – Marokańczyk posiadający polskie obywatelstwo. Niecałe 5 minut później zawody ukończył Marcin Pawłowski. Wśród kobiet zwyciężyła Czeszka Jana Mikesova, a ponad 35 minut później na metę dobiegła Patrycja Kołecka. Na półmaratonie z łącznym przewyższeniem 1000 m zwyciężył bardzo często startujący w Polsce Czech Pavel Brydl. Na drugim miejscu, ponad 3 minuty za Pavlem dobiegł Damian Glapiak. Pierwszą kobietą na mecie była Justyna Grzywaczewska. Ponad 11 minut później finiszowała Ewa Łukasiewicz. Na trzeciej pozycji dobiegła Anna Ficner, która zgubiła się na trasie. Na Labirynt Run, biegu na dystansie 4 km i 200 m przewyższenia zwyciężył Pavel Brydl i Ewelina Babińska-Popiłka.

Europejski Festiwal Biegowy – obszerne podsumowanie z tego wydarzenia znajdziecie tutaj.  a ponizej nasza relacja video z tej imprezy.

3x Śnieżka = 1x Mont-Blanc – podsumowanie tej imprezy zostało już opublikowane na bieganie.pl

Polacy za granicą

Natalia Tomasiak na Dolomiti Extreme Trail  – 11 czerwca odbył się festiwal Dolomiti Extreme Trail. Co roku startuje tam wielu Polaków. W tym roku było podobnie, bo na wszystkich dystansach (11 km, 22 km, 55 km, 103 km) wystartowało ich ponad 60. Najlepiej z Polaków poradziła sobie Natalia Tomasiak zajmując drugie miejsce na dystansie 55 km z bardzo solidnym przewyższeniem wynoszącym 3800 m!

Kamil Leśniak na Mozart 100 by UTMB – O udziale Kamila w biegu na 100 km w Austrii przeczytacie w rozmowie z Kamilem opublikowanej na bieganie.pl.

Andrzej Witek na Marathon du Mont-Blanc – Podsumowanie tej imprezy znajdziecie tutaj.

Katarzyna Solińska na Lavaredo Ultra Trail – We włoskich Dolomitach na dystansie 120 km znakomicie poradziła sobie Katarzyna Solińska, która rywalizację ukończyła na drugim miejscu za Mimi Kotką.

Dominika Stelmach na Western States Endurance Run – Dominika Stelmach prestiżowy WSER na 100 mil ukończyła na 17 pozycji wśród kobiet. Ambicje oczywiście miała wyższe – do około 80 km biegła w top 3, ale niestety problemy ze stopami spowodowały, że walka o jak najwyższe miejsce zmieniła się w walkę o dobiegnięcie do mety. Dała radę, ale z pewnością będzie chciała się odkuć!

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.