MONT BALNC
28 czerwca 2022 Karolina Obstój Sport

Marathon du Mont-Blanc – Alonso i Albon zwyciężają. Andrzej Witek siódmy!

W niedzielę 26 czerwca we francuskim Chamonix odbył się Marathon du Mont-Blanc – niezwykle klimatyczny festiwal biegowy oraz jeden z biegów kwalifikacyjnych GTWS. Na dystansie maratonu zwyciężyli Sara Alonso i Jonathan Albon. Znakomicie poradził sobie Andrzej Witek, który ukończył bieg na siódmym miejscu.

Albon zwycięża, Witek siódmy!

Pierwsze i drugie miejsce powędrowało do zdecydowanych faworytów tego biegu. Wygrał Jonathan Albon z czasem 3:35:20. Drugi był Davide Magnini, który zameldował się na mecie z czasem 3:39:41, zapewniając sobie póki co fotel lidera w klasyfikacji GTWS. Tuż za Magninim, z czasem 3:40:42 na trzeciej pozycji, dobiegł Japończyk Ruy Ueda. Czwarte miejsce wywalczył Marokańczyk Elhousine Elazzaoui, a piąte Thibaut Baronian. Przez sporą część dystansu na prowadzeniu biegli: Kenijczyk Robert Pkemboi, Erytrejczyk Petro Mamu i zwycięzca Jonathan Albon. Właśnie tak wyglądała klasyfikacja na 25 km, na punkcie kontrolnym w Vallorcine. Przykładowo, Davide Magnini w tym momencie biegł na 9 pozycji, a Andrzej Witek na 12. Pkemboi i Mamu zapłacili za ten – jak widać za szybki start – spadkiem kolejno na 6 i 13 pozycję.

Wygląda na to, że Andrzej Witek rozłożył siły idealnie i piął się w górę w klasyfikacji generalnej, kończąc bieg na bardzo wysokiej siódmej pozycji z czasem 3:51:56. Idealny debiut w GTWS! Drugi z czołowych polskich zawodników biorących udział w Marathon du Mont-Blanc Marcin Rzeszótko ukończył zawody na 20 pozycji.

Spośród faworytów biegu nie ukończył Rémi Bonnet i Nadir Maguet. Frédéric Tranchand nie wystartował w ogóle.

Sara Alonso zdecydowanie zwycięża!

Zwyciężczyni Sara Alonso prowadziła praktycznie przez cały bieg. Na mecie zameldowała się z czasem 4:14:49. Długo na drugiej pozycji biegła Anais Sabrié, która w 2021 r. w Marathon du Mont-Blanc zajęła właśnie drugie miejsce. Ostatecznie dobiegła na czwartej pozycji. Drugie miejsce zajęła Caitlin Fielder z czasem 4:20:21, a trzecie Dani Moreno. Piąte miejsce wywalczyła Marcela Vasinova, która pobiegła bardzo ostrożnie. Bowiem na 25 km zajmowała 11 pozycję wśród kobiet i sukcesywnie wyprzedzała słabnące rywalki.

Wymieniana wśród faworytek Sheila Avilés nie ukończyła zawodów.

Magia Chamonix

Chamonix żyje Marathon du Mont-Blanc. W witrynach sklepów wiszą plakaty zapowiadające bieg. W dniach startów (festiwal trwa od piątku do niedzieli) nawet kierowcy autobusów miejskich są poubierani w koszulki i czapeczki z logo imprezy. Na każdym kroku czuć klimat biegu! Świetną robotę robią też organizatorzy GTWS. W internecie można było śledzić transmisję on-line, a na miejscu zapewnili transport dla kibiców na trasę zawodów. Żeby zachęcić ludzi do kibicowania wręczali im dzwonki, koszulki, czapki, czy skarpetki z logo GTWS! Tak się robi klimat imprezy!

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.