kokowska2
28 czerwca 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Gdzie tkwiła tajemnica sukcesu Renaty Kokowskiej? Złotów zaprasza na spotkanie z wybitną maratonką


Renata Kokowska to jedna z bardziej tajemniczych postaci polskiego maratonu. W czasach, gdy krajowa czołówka miała zapewniona dobre warunki do trenowania w klubach wojskowych, czy milicyjnych, Kokowska reprezentowała: Piasta Złotów i Orła Wałcz, a później przez długie lata startowała, jako niezrzeszona. Kim jest właścicielka 4 maratońskiego wyniku w polskich tabelach wszech czasów? Będzie można się przekonać podczas promocji książki „Życie w biegu. Tajemnice sportowych sukcesów Renaty Kokowskiej” do której dojdzie w środę (29 czerwca) w Złotowie.

Autorem publikacji jest Wojciech Kokowski, wieloletni trener biegaczki i mąż w jednej osobie. W trakcie promocji będzie można nabyć egzemplarz książki z autografami Państwa Kokowskich, co stanowi niebywałą gratkę dla miłośników sportu i pasjonatów historii regionu.

Renata Kokowska (z domu Pyrr) przyszła na świat 4 grudnia 1958 roku w niewielkim Głubczynie. Całą swoją karierę związała z ziemiami u styku Wielkopolski i zachodniego Pomorza, reprezentując Piasta Złotów (1971-1976), a następnie Orła Wałcz (1977-1990). W ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku startowała, jako niestowarzyszona.

Kokowska ma na swoim koncie 26 medali mistrzostw Polski w biegach na różnych dystansach. Największe sukcesy święciła w maratonie, trzykrotnie zwyciężając w maratonie berlińskim (1988, 1991, 1993). Właśnie ze stolicy Niemiec pochodzi życiówka biegaczki 2:26:20, która znajduje się na 4 pozycji w polskiej historii. Szybciej biegały tylko: Wanda Panfil (2:24:18), Małgorzata Sobańska (2:26:08) i Aleksandra Lisowska (2:26:08).

Renata Kokowska

Droga do maratońskiego sukcesu była dla Kokowskiej trudna z wielu powodów. Brak przynależności do klubu wojskowego czy milicyjnego w czasach PRL mocno komplikował kwestię dostępności do obozów, sprzętu, diety, czy nawet podstawowych badań takich jak morfologia. Dla zawodniczki było to szczególnie problematyczne, ponieważ cierpiała na niski poziom żelaza we krwi.

Pomimo przeciwności biegaczka należała do światowej czołówki maratonu. Do zwycięstw w Berlinie trzeba dodać wysokie lokaty podczas takich maratonów jak: Londyn, Osaka, czy Amsterdam. Za sukcesami stał trener i mąż zarazem, Wojciech Kokowski, który potrafił idealnie dobrać biegaczce obciążenia treningowe. Duet doskonałą formę wykuwał w kraju, korzystając z terenów dostępnych w okolicach Złotowa.

Więcej o tym jak państwo Kokowscy radzili sobie wobec problemów zdrowotnych i przeciwności systemu, będzie można dowiedzieć się podczas środowego spotkania w Złotowie. Promowana książka „Życie w biegu. Tajemnice sportowych sukcesów Renaty Kokowskiej” zawiera szczegółowy opis kariery wybitnej lekkoatletki rodem z Głubczyna, łącznie z podanymi schematami i tabelami treningowymi.

Miejsce: Muszla Koncertowa w Parku Miejskim w Złotowie (województwo Wielkopolskie)

Kiedy: środa (29 czerwca) w godzinach 16-19

Wstęp wolny!

Możliwość komentowania została wyłączona.