Blanes
21 marca 2023 Karolina Obstój Newsy

Kenijka Esther Chesang oficjalnie zdyskwalifikowana w Sierre-Zinal

13 sierpnia 2022 roku, kiedy zwycięzcami kultowego biegu górskiego Sierre-Zinal zostali Kenijczyk Mark Kangogo i Kenijka Esther Chesang, zastanawialiśmy czy jest to zwiastun kenijskiej dominacji w biegach górskich. Niestety ich “zwycięstwo” nie będzie kojarzone z efektywnym wkroczeniem Kenii w świat biegów górskich, ale kontynuacją kojarzenia kenijskich biegaczy ze stosowaniem dopingu. Mark Kangogo wpadł od razu, a sytuacja z Esther Chesang była bardziej skomplikowana.

Najpierw Mark Kangogo

Historia z Markiem Kangogo była przejrzysta.

• 49. edycję Sierre-Zinal – jednego z biegów zaliczanych do prestiżowej serii GTWS – wygrał Kenijczyk Mark Kangogo, wbiegając na metę ponad dwie minuty przed kolejnym zawodnikiem.
  • Podczas badań przeprowadzonych po biegu Mark Kangogo uzyskał pozytywny wynik testu na obecność dwóch substancji zakazanych przez WADA.
  • Kenijczyk „przyznał się do popełnienia wykroczenia, zaakceptował karę i zrzekł się prawa do odwołania”. Światowa Agencja Antydopingowa (AIU) zdecydowała o nałożeniu na Kenijczyka kary trzech lat zakazu startów (do 8.09.2025).
  • Organizatorzy zdyskwalifikowali go i oficjalnie ogłosili, że zwycięzcą biegu został Hiszpan Andreu Blanes (na zdjęciu).

Teraz Esther Chesang

Z Esther Chesang, która wbiegła na metę jako pierwsza kobieta, sytuacja była dużo bardziej skomplikowana.

• W sierpniu 2022 r. Kenijka wygrała Sierre-Zinal, a wyniki testów antydopingowych przeprowadzonych tuż po zawodach nie wykazały obecności substancji zakazanych.
  • Po kilku miesiącach okazało się jednak, że Chesang wystartowała w Sierre-Zinal, mimo że 11 maja 2022 została tymczasowo zawieszona przez Kenijską Agencję Antydopingową za stosowanie środków przeciwzapalnych dozwolonych podczas treningu, ale nie w czasie zawodów.
  • Problem w tym, że Kenijska Agencja Antydopingowa o tymczasowym zawieszeniu  poinformowała Światową Agencję Antydopingową około pół roku później… Zatem nikt o tej sytuacji – oficjalnie – nie wiedział. Nawet Hiszpan Octavio Perez, założyciel zespołu Sky Runners Kenya, którego Chesang była członkiem podtrzymuje, że nie miał wiedzy na ten temat i wydalił Kenijkę z zespołu.
  • Mimo że postępowanie w sprawie Esther Chesang nadal trwa, w marcu 2023 r. kierownictwo Sierre-Zinal podjęło decyzję o dyskwalifikacji Kenijki powołując się na art. 10.14.1 Kodeksu WADA, który zakazuje uczestnictwa w zawodach podczas kary dyskwalifikacji lub tymczasowego zawieszenia.
  • Na tej podstawie oficjalną zwyciężczynią Sierre-Zinal 2022 została czwarty rok z rzędu Maude Mathys, która dobiegła na metę 31 sekund za Kenijką.

W przypadku Marka Kangogo – który miał pozytywny wynik testów antydopingowych – organizator od razu podjął decyzję o dyskwalifikacji i na tej podstawie nie wypłacił mu nagrody finansowej. W związku z tym, że tymczasowe zawieszenie Esther Chesang zostało ukryte, organizator nie miał podstaw i pobudek do tego, żeby nie wypłacać jej nagrody, więc pieniądze otrzymała… Od razu przypominają mi się słowa Chesang, która  w wywiadzie po biegu wspominała: “Robiłam ręcznie bransoletki i sprzedawałam je, aby sfinansować moją podróż tutaj, więc chciałbym podziękować wszystkim, którzy je kupili!” Na Kenijkę nie została jeszcze nałożona kara zakazu startów, ale już samo zatajanie faktów przez nią i Kenijską Agencję Antydopingową potęguje i zakorzenia w świadomości biegaczy obraz Kenijskich sportowców, jako nieuczciwych.