Biegi górskie
11 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Dominacja Kenii w biegach górskich zatrzymana. Zwycięzca Sierre-Zinal wpadł na koksie


Mark Kangogo, pierwszy kenijski sportowiec, który wygrał zawody Golden Trail World Series, Sierre-Zinal w sierpniu tego roku (przed Hiszpanem Andreu Blanesem), został tymczasowo zawieszony za stosowanie dopingu – poinformowała Światowa Agencja Antydopingowa (AIU).

Według AIU tymczasowe zawieszenie ma miejsce wtedy, gdy sportowiec lub inna osoba zostaje tymczasowo zawieszona w udziale w jakichkolwiek zawodach lub zajęciach sportowych przed podjęciem ostatecznej decyzji podczas przesłuchania przeprowadzonego zgodnie z przepisami antydopingowymi World Athletics.

Kangogo miał pozytywny wynik na obecność norandrosteronu i acetonidu triamcynolonu podczas kontroli antydopingowej, której data nie została określona. Przepisy antydopingowe World Athletics nakładają tymczasowe zawieszenie w przypadku wystąpienia niekorzystnego wyniku analitycznego (obecność substancji zabronionej) w próbce złożonej przez sportowca.

14 sierpnia 2022 Kangogo i jego rodaczka Estgher Chesang zapisali się w historii na biegu Sierre-Zinal w Szwajcarii, stając się pierwszymi Afrykanami, którzy wygrali wyścig Golden Trail World Series. Andreu Blanes zajął drugie miejsce i będzie mógł skorzystać na ewentualnym anulowaniu wyniku Kangogo. W biegu tym brał udział także Hiszpan Kilian Jornet, który wygrał go dziewięć razy, tym razem plasując się na piątym miejscu.

Zawieszenie Kangogo następuje dzień po tym, jak inny kenijski maratończyk, Philemon Kacheran Lokedi, został zakazany na trzy lata za stosowanie dopingu. Zakaz, który wejdzie w życie 8 lipca tego roku, został potwierdzony po tym, jak brązowy medalista Valencia Marathon został uznany za winnego używania substancji zabronionej, testosteronu. Philemon Kacheran Lokedi został początkowo zawieszony w lipcu, tuż przed Igrzyskami Wspólnoty Narodów w Birmingham. 27 kwietnia 30-letni sportowiec dostarczył próbkę moczu poza zawodami w Kapengurii. 1 lipca akredytowane laboratorium Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Lozannie w Szwajcarii zgłosiło niekorzystny wynik analizy w próbce na obecność testosteronu i jego metabolitów

Na podstawie przyznania się sportowca do naruszenia przepisów antydopingowych, AIU potwierdza, że ​​sportowiec jest zawieszony na trzy lata. Zakaz startów rozpoczyna się w lipcu 2022 (data tymczasowego zawieszenia). Dodatkowo anulowane są wyniki od 27 kwietnia, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami, w tym utratą wszelkich tytułów, nagród, medali, nagród punktowych i pieniędzy za występ” – czytamy w oświadczeniu AIU.

Kacheran dołącza teraz do rosnącej listy blisko 20 kenijskich sportowców, którzy zostali zbanowani lub zawieszeni za różne wykroczenia dopingowe w 2022 roku. Felix Kipchumba Korir i Emmanuel Saina zostali zbanowani na trzy lata, począwszy od 9 września za używanie zakazanej substancji, Norandrosteronu. Lilian Kasait, mistrz Igrzysk Afrykańskich na 5000 metrów, również został zbanowany na 10 miesięcy, począwszy od kwietnia tego roku – odkryto, że stosował lek hormonalny Letrozol.

Możliwość komentowania została wyłączona.