Książki o bieganiu
24 września 2022 Łukasz Telejko Lifestyle

Książki o bieganiu – nowości 2022


Lista książek o tematyce sportowej i biegowej wydłuża się z roku na rok. Zarówno znani, jak i mniej znani biegacze ze świata oraz naszego krajowego podwórka wydają swoje publikacje. Robią to w różnych formach m.in. autobiografii, biografii czy zbioru porad i planów treningowych. W 2022 roku również nie zabrakło ciekawych propozycji, które mogą stanowić dobre źródło motywacji oraz wiedzy.

Siedem. Siedem. Siedem.” Autor: Łukasz Urbaniak

Wracam w niej wspomnieniami do World Marathon Challenge opisując drogę od pomysłu do realizacji tego niebanalnego marzenia jakim było przebiegnięcie siedmiu maratonów w siedem dni na siedmiu kontynentach. Próbuję raz jeszcze odtworzyć emocje i przeżycia jakie mi wtedy towarzyszyły – tak swój debiut pisarki podsumowuje Łukasz Urbaniak.

„Siedem. Siedem. Siedem.” to historia wyczynu jakiego dokonał autor . Podczas jednego tygodnia obleciał świat dookoła i swój biegowy krok zostawił na każdym kontynencie. Ten ekstremalny wyczyn, to potężna próba dla siły psychicznej oraz fizycznej. Ze względu na trudny charakter wyzwania, to nie hotele i pensjonaty były domem, lecz samolot. To on stał się sypialnią, jadalnią, przebieralnią i jedynym miejscem do regeneracji wycieńczonych mięśni dla autora i jego ekipy.

Jak podkreśla autor, nie jest to pozycja pełna naukowych materiałów, ani żaden kolejny poradnik biegowy. Jest to książka pełna zwrotów akcji, przygód zarówno tych zabawnych, jak i wzruszających.

siedem siedem siedem

Umysł mistrza. Jak myślą i trenują najlepsi sportowcy świata” Autor: Afremow Jim

Doktor Jim Afremow to amerykański, znany konsultant z zakresu psychologii sportu. W swojej karierze pracował z najlepszymi zawodnikami wielu dyscyplin sportowych na poziomie olimpijskim, był pracownikiem m.in.  na Uniwersytecie Arizony. Jest również założycielem Good to Gold Medal. W swoich publikacjach za pomocą nauki rozwiązuje zagadki i zasady działania umysłu ludzkiego, odwołując się przy tym do uprawiania szeroko pojętego sportu.

W swojej najnowszej książce przedstawia metody treningowe, które stosuje podczas pracy ze sportowcami na najwyższym szczeblu ich kariery (olimpijczycy, mistrzowie świata). Dzięki tej pozycji dowiemy się m.in.  jak robić postępy w danej dyscyplinie sportu i trzymać doskonałą formę przez długi czas, jak dopasować skuteczną rutynę przedstartową do własnych potrzeb, aby przezwyciężyć wszelkie przeciwności pojawiające się podczas startu oraz jak rozwijać się w zespole i jednocześnie zachować pokorę.

Umysł Mistrza

Joga dla biegaczy. Popraw siłę, mobilność i elastyczność oraz przyśpiesz proces regeneracji po biegu” Autor: Christine Felstead

Autorka tej książki to zapalona biegaczka długodystansowa oraz instruktorka jogi. Jak podkreśla w swojej książce: Biegacze to sportowcy najbardziej narażeni na urazy i kontuzje. Joga dla biegaczy to idealna terapia regeneracyjna. Poprawia siłę, mobilność i elastyczność, a także przyspiesza proces regeneracji po biegu.

Christine Felstead przedstawia swój program jogi, jako terapię dla wszystkich biegaczy. Według autorki, wspomaga ona bezpieczną aktywność fizyczną. Ta książka, to profesjonalny poradnik, w którym zaprezentowano aż 88 pozycji jogi przeznaczonej dla biegaczy. Przedstawione są one w różnych sekwencjach i podzielone ze względu na stopień trudności.  Dzięki jodze możemy wzmocnić swoje mięśnie, stawy, oraz zadbać o wytrzymałość i popracować nad kontrolą oddechu. Książka jest pełna anatomicznych ilustracji ze szczegółowymi opisami prawidłowego wykonania czynności.

joga dla biegaczy

Biegam, bo muszę” Autor: Eliot Pepsi

Obyczajowa literatura od francuskiej pisarki. Główna bohaterka to 44 letnia Cola Eliot, której nie układa się w życiu. Problemy finansowe, hipochondria, nadwaga- to wszystko prowadzi ją na…bieżnię. I tym sposobem, głównym bohaterem książki staje się bieganie.

Książę można podzielić na dwie części: rozdziały nieparzyste oraz rozdziały parzyste. Te pierwsze zawierają informacje dotyczące życia i spostrzeżeń głównej bohaterki. Nie zabraknie w nich błyskotliwych, nie do końca grzecznych i poprawnych politycznie komentarzy, które doskonale obrazują jej wewnętrzny świat, rozterki oraz przemianę. Rozdziały parzyste są pełne informacji dotyczących biegania. Zawierają porady oraz ciekawostki dotyczące tej dyscypliny sportowej m.in. jaki sposób biegania jest najzdrowszy i najbardziej naturalny, dlaczego markowe buty do biegania bywają ściemą, jak oddychać w trakcie joggingu czy jak w osiem tygodni nauczyć się biec pół godziny bez przerwy.

Biegam bo muszę

Trening Ekstremalny” Autor: Chris McNab

To już kolejna pozycja brytyjskiego autora, który znany jest głownie z książek o historii wojskowości, technologii broni i przetrwaniu. Ten ekspert wojskowy w swoim dorobku ma już dwadzieścia pozycji literackich .

W swojej najnowszej książce skupia się na ukazaniu sposobów na osiągnięcie maksymalnej sprawności fizycznej. Mają w tym pomóc różne dyscypliny sportowe, począwszy od biegania, aż po kajakarstwo. Znajdziemy tutaj zarówno porady praktyczne (spisane w oparciu o wyniki najnowszych badań oraz opinie ekspertów), jak i psychologiczne – doskonalenie kondycji wymaga bowiem tyleż determinacji, co wytrzymałości fizycznej.

Znacznie lepiej ma się zagraniczny rynek literatury biegowej. Tamtejsi biegacze  tylko w tym roku mogli uzupełnić swoje biblioteczki biegowe o kolejnych kilka pozycji, zarówno tych poradnikowych, jak i biograficznych. Jednak mamy nadzieję, że chociaż część z nich zostanie przetłumaczona przez polskie wydawnictwa. Do ciekawszych propozycji należą m.in.

Trening-ekstremalny

How She Did It: Stories, Advice, and Secrets to Success from Fifty Legendary Distance Runners

Jest to zbiór opowiadań oraz plan dla biegaczek długodystansowych. Znajdziemy w nim  kluczowe informacje, które pomogą w dążeniu do sportowej doskonałości. Książka zawiera 50 szczerych wywiadów z kobietami, którym udało się osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej. Autorką publikacji jest Molly Huddle, która połączyła siły z legendami biegania, aby stworzyć niezbędny przewodnik, który pozwoli pokonywać takie przeszkody jak przewlekłe kontuzje, niedostateczne odżywianie i przymusowy coaching. 
W książce swoimi doświadczeniami i wskazówkami podzieliły się  m.in. Joan Benoit Samuelson, Patti Catalano Dillon, Madeline Manning Mims, Paula Radcliffe, Deena Kastor, Brenda Martinez, Shalane Flanagan, Emma Coburn, Raevyn Rogers, Molly Seidel.

How-She-Did-It

The Lost Art of Running: A Journey to Rediscover the Forgotten Essence of Human Movement” Autor: Shane Benzie, Tim Major

-Technika biegania musi być jednym z najbardziej subiektywnych problemów: 10-minutowe śledztwo w Internecie raczej myli, niż potwierdza, co powinieneś lub powinieneś nie robić. Matka Natura dała nam niesamowite dary jako biegaczom – jeśli ponownie je odkryjemy i wykorzystamy, możemy zmienić nasz dynamiczny i codzienny ruch – takimi słowami autor zachęca do zapoznania się z jego dziełem.
Shane Benzie zabiera nas w podróż po pięciu kontynentach, gdzie trenuje oraz analizuje style biegania.

Podczas lektury będziemy mogli wczuć się w klimat Etiopii i „miasta biegaczy”, podejrzeć poligon treningowy rekordzistów świata w Kenii oraz przemierzyć koło podbiegunowe, góry Europy i poznać pisaki Sahary. Wszędzie tam, autor analizuje ruch oraz styl biegowy sportowców. W książce znajdziemy również wypowiedzi podopiecznych Shena, których trenował przez wiele lat.  Sam autor przekonuje, że niezależnie od tego, czy jesteś doświadczony, czy dopiero pokonujesz pierwsze kilometry, jest to przełomowa książka, która pomoże Ci odkryć zagubioną sztukę biegania.

The-lost-art-of-running

Breakthrough Women’s Running: Dream Big and Train Smart” Autor: Neely Spence Gracey

Wciągająca, a zarazem bardzo pouczająca opowieść zawodowej biegaczki oraz trenerki Neely Spence Gracey. Autorka w zabawny oraz optymistyczny sposób przygotuje cię na sukces. Książka jest wewnętrznym spojrzeniem na jej historię sportową, w której dzieli się doświadczeniem, strategiami i spostrzeżeniami, które sprawdziły się zarówno u niej, jak i jej podopiecznych. Ta pozycja zawiera plany treningowe na 5km, 10km, półmaraton oraz maraton. Neely w sposób strategiczny i progresywny uczy przełamywania barier fizycznych oraz psychicznych, aby z biegania wyciągnąć do co jest najbardziej satysfakcjonujące.

Breakthrough-Womens-Running

Run Like a Pro (Even If You’re Slow): Elite Tools and Tips for Runners at Every Level” Autor: Matt Fitzgerald, Ben Rosario

Ekspert od biegania oraz fitnessu Matt Fitzgerald w najnowszej książce przedstawia swój nowy plan treningowy i uzasadnia dlaczego 80 procent biegów z niższą intensywnością i tylko 20 procent z wyższą intensywnością jest najlepszym sposobem dla biegaczy na wszystkich poziomach. Książka przeznaczona jest nie tylko dla biegaczy, ale również m.in. dla rowerzystów, triathlonistów. Jest to pozycja dla osób, które pragną poprawić swoje wyniki sportowe. Matt do współpracy zaprosił trenera olimpijskiego Bena Rosario.

Run-Like-a-Pro

Rok 2022 jeszcze trwa, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne, biegowe  publikacje książkowe. Warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka pozycji, które miały swoją premierę w 2021 roku a dopiero teraz zyskują na popularności. Są to m.in.
Niemożliwe nie istnieje Kilian Jornet,
Robert Karaś moja siła: jak oszukać umysł Łukasz Grass,
Ósmy kontynent Mariusz Szeib
Od kanapowca do maratończyka Stefan Aleksander,
Trening wytrzymałościowy. Jak budować maksymalną wydolność i szybkość bez przetrenowania i kontuzjiMaffetone Philip

Czytanie książek biegowych to idealny bodziec do zdobycia dodatkowej motywacji. Sezon jesienny jest pełen startów i każda dawka pozytywnej energii oraz każda dobra rada jak, poprawić swój wynik może okazać się bardzo przydatna. Dni są coraz krótsze, więc czasu na czytanie powinniśmy wygospodarować trochę więcej.  

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.