haile
24 września 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Haile Gebrselassie otwiera hotel w stolicy Etiopii


Legenda biegów długodystansowych Haile Gebrselassie rozbudowuje sieci hotelowe w całej Etiopii. Jeden z jego największych hoteli Haile Grand Addis Abeba otwiera się właśnie w stolicy, czyli Addis Abebie. Jak ujawnił sam biegacz koszt projektu to 1,5 miliarda birr etiopskich (około 140 mln zł).

Oczekuje się, że zacznie przyjmować rezerwacje pokoi w październiku 2022 roku. Haile wciąż pracuje nad kolejnymi hotelami w różnych częściach Etiopii. W wywiadzie dla Fana Broadcasting Corporate (FBC) powiedział, że jego kariera biegowa była inspirowana legendarnymi sportowcami, takimi jak Abebe Bikila i Mirutse Yifter, a inspiracją dla jego działalności hotelarskiej był Bekele Molla – jeden z pionierów branży hotelarskiej w Etiopii (miał sieci firm hotelarskich).

Haile Gebreselassie dąży do tego, aby sieć hoteli w kraju miała do 20 hoteli. Były biegacz zajmuje się również rolnictwem i biznesem samochodowym. Sam mówi, że w rolnictwie zamierza kontynuować uprawę pszenicy w celu rozpoczęcia eksportu. Stworzył już możliwości pracy dla tysięcy Etiopczyków w różnych częściach kraju. Wydaje się również, że wywiązuje się z społecznej odpowiedzialności biznesu. W jednym z wywiadów ogłosił, że wydaje dwa miliony birr etiopskich na wsparcie dzieci, których nie stać na zakup zeszytów i innych potrzebnych artykułów papierniczych.

Haile Gebreselassie zakończył karierę w 2015 roku. Podczas swojej długoletniej kariery Haile Gebrselassie 27 razy cieszył się z poprawienia rekordu świata (w tym na najbardziej prestiżowych dystansach: 5000 m, 10000 m i w maratonie), wywalczył dwa złote medale olimpijskie, czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata na otwartym stadionie i czterokrotnie w hali.

Był także pierwszym zawodnikiem, który w maratonie pokonał barierę 2 godzin i 4 minut. Legenda.

Możliwość komentowania została wyłączona.