11 maja 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Haile Gebrselassie zakończył karierę!

Po Pauli Radcliffe kolejny znakomity biegacz długodystansowy postanowił zakończyć karierę.  W minioną niedzielę w Manchesterze Haile Gebrselassie po raz ostatni wziął udział w biegu jako zawodnik elity. Podwójny mistrz olimpijski i wielokrotny rekordzista świata zapewnia jednak, że nie przestanie biegać.

Oficjalną decyzję o zakończeniu kariery Haile ogłosił w niedzielę po biegu na 10 km – Great Manchester Run. W lubianym przez niego wyścigu Etiopczyk zajął 16 miejsce z czasem 30:05. Był to ostatni bieg, w którym brał udział jako wyczynowiec.

Wycofuję się z biegowej rywalizacji o czołowe pozycje, ale nie z biegania. Nie mógłbym przestać biegać, to moje życie – powiedział Haile.

Świetnym dowodem tej postawy jest fakt, że po zakończeniu swojego biegu Etiopczyk wrócił na start by ponownie wziąć udział w biegu, tym razem już jako normalny uczestnik imprezy.

Podczas swojej długoletniej kariery Haile Gebrselassie 27 razy cieszył się z poprawienia rekordu świata (w tym na najbardziej prestiżowych dystansach: 5000 m, 10000 m i w maratonie), wywalczył dwa złote medale olimpijskie, czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata na otwartym stadionie i czterokrotnie w hali. Był także pierwszym zawodnikiem, który w maratonie pokonał barierę 2 godzin i 4 minut. Legenda.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę zakończyć karierę w tym miejscu (w Manchesterze triumfował pięciokrotnie – przyp. red.). Decyzję podjąłem przed biegiem – dodał.

W tej chwili Haile skupi się przede wszystkim na prowadzeniu swoich biznesów w Etiopii.

Kenijczycy najszybsi

Zwycięstwo w prestiżowym biegu w Manchesterze odniósł Stephen Sambu. Kenijczyk 10-kilometrową trasę pokonał w 27:30. Drugie miejsce zajął reprezentant RPA – Stephen Mokoka, zaś trzecie Bernard Lagat, który wynikiem 27:48 ustanowił nowy rekord świata 40-latków. Co ciekawe poprzedni rekord (28:00) należał do… Haile Gebrselassie i został ustanowiony dwa lata temu na tej samej trasie.

Za podium, także z czasem poniżej 28 minut uplasował się były rekordzista świata w maratonie – Wilson Kipsang (27:53), zaś na 5 pozycji bieg skończył aktualny rekordzista świata na 10 km – Leonard Komon.

Wśród kobiet zwyciężyła Kenijka Betsy Saina (31:49). Druga była Brytyjka Gemma Steel, natomiast trzecia Edna Kiplagat z Kenii.