Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Jak dbać o buty biegowe

Jak dbać o buty biegowe

Nie prać, nie suszyć, nie nagrzewać, nie moczyć... a będą służyć. Jak
Adam Klein
31-07-2007

A127_524.jpg


Jak dbać o buty?


Komentarz


Ten tekst napisany jest na podstawie tekstu Steve Manninga. Jest to ceniony na forach podiatrycznych ekspert, biegacz, prowadzący swego rodzaju klinikę urazów biegowych wraz z centrum analizy biomechaniki stóp (www.intraining.com.au), jednocześnie właściciel sklepu z butami biegowymi. Jeżeli zatem Steve mówi, że chcąc zapewnić naszym butom maksymalną trwałość nie należy ich prać to musimy mu wierzyć. Steve żyje na razie w bogatszym niż Polska kraju, w którym biegaczy stać średnio na dużo częstszą wymianę butów z najwyższej półki niż w Polsce. Do tego żyje także ze sprzedaży butów i częste zakupy nowych butów, spowodowane utratą właściwości amortyzacyjnych, byłyby w jego interesie. W kwestii prania butów, niektóre firmy produkujące obuwie mówią co innego, ale tutaj pojawiają się inne, marketingowe motywy i ich zdaniem w żadnym razie nie można się posiłkować.


Wg Steve’a buty powinny być wymienione po około 1000 km. Są pewne rzeczy, które można robić i których robić nie należy, jeśli chcemy aby nasze buty przetrwały dłużej.


Gorąco i Zimno.


Amortyzująca część naszego buta zbudowana jest z pianki, w której zatopionych jest mnóstwo pęcherzyków powietrza. Jeśli wystawimy nasze buty na wysoką temperaturę (choćby powyżej 50 stopni) ze względu na rozszerzające się powietrze i rosnące ciśnienie może się to skończyć tym, że powietrze ucieknie z wielu pęcherzyków, co znacząco obniży amortyzujące właściwości buta. Ekstremalne ciepło lub zimno może także zniszczyć struktury podeszwy środkowej, która straci swoją elastyczność. Wysoka temperatura jest najczęstszą przyczyną przedwczesnego zniszczenia się systemu amortyzującego w bucie. Nigdy nie zostawiajcie ich w nagrzanym na słońcu samochodzie lub blisko źródła ciepła, ognia. Ultrafiolet może negatywnie wpłynąć na górną część buta i spowodować, że kleje przestaną trzymać jego spójność. Jeśli buty wam zmokną pozwólcie im wyschnąć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ale nie próbujcie ich wysuszyć przy pomocy żadnego źródła ciepła, nie wystawiajcie ich na słońce.


Unikajcie wody


Buty z poliuretanową podeszwą środkową mogą ulec deformacji lub rozklejeniu jeśli zostaną spenetrowane przez wodę. Górna część buta może się skurczyć jeśli jest regularnie moczona i suszona. Kurczące się buty – to popularna przyczyna czarnych paznokci. Jeśli buty wam zmokną – bądźcie bardzo przezorni w trakcie ich suszenia, aby się nie skurczyły. Wypchajcie je papierem na czas schnięcia


Czyście buty ostrożnie


Brudne buty nie wyglądają może dobrze – ale działają dobrze. Oczyśćcie je z błota wilgotną ściereczką, ale nigdy nie wkładajcie ich do pralki, nie dopuśćcie aby w jakikolwiek sposób całkowicie przesiąknęły wodą.


Używaj swoich butów biegowych tylko do biegania


Twoje biegowe buty zostały zaprojektowane dla stosunkowo małej liczby zastosowań. Bieganie to powtarzająca się funkcja, z bardzo nieznacznymi odchyleniami pomiędzy jednym i drugim uderzeniem stopy. Jeśli będziecie grali w nich w tenisa, siatkówkę czy koszykówkę, poddacie je naprężeniom, zwłaszcza naprężeniom bocznym, których nie przewidziano przy ich projektowaniu. Koncentrowano się tylko na jednym typie ruchu przy jednoczesnej potrzebie zminimalizowaniu ciężaru buta. Używając ich do innych sportów spowodujecie ich przedwczesne zużycie i szybszy zanik cech zapewniającym bezpieczeństwo stopie biegacza.


Nie pożyczaj butów


Wszystkie stopy różnią się wielkością, szerokością, biomechaniką. Jeśli pożyczysz komuś buty prawdopodobnie rozciągną się one aby dostosować się do innej stopy i nie będą już pasować dobrze na Ciebie.


Kupuj buty, które są odpowiednie dla Twojej biomechaniki


Najszybszy sposób do wyrzucenia butów to kupno butów złego typu. Jeśli one nie pasują do twojego stylu może prowadzić to do szybkiej kontuzji.


Stosuj „płodozmian”


Używaj na zmianę przynajmniej dwóch par butów. Jeśli każdego dnia biegasz w innych butach dajesz swoim innym butom czas aby „odpoczęły” od ostatniego treningu. Jeśli buty Ci zmokły, mają czas na wyschnięcie. Podeszwa środkowa, która w trakcie biegu jest spłaszczana, zgniatana, potrzebuje około 24 godzin na powrót do pełnego rozprężenia. Traktujcie swoje buty z należną uwagą, jak specjalistyczny sprzęt sportowy. Ich funkcje wykraczają ponad tę, jaką mają zwykłe buty, których celem jest po prostu okrycie stopy. Muszą zabezpieczać i chronić Twoją stopę przed siłami jakie na nią działają w trakcie biegu. Jeśli zatroszczysz się o swoje buty wtedy one zatroszczą się o Ciebie.


Przypadek kliniczny: ból stóp


Przyszedł do nas klient z bólami nóg i stóp. Kupił buty biegowe prawie dwa lata temu, ale biegał tylko 5 km 3-4 razy w tygodniu. Podeszwa była w dobrym stanie i buty generalnie wydawały się być w dobrej kondycji. Sprawdziliśmy, czy but nie stracił swoich właściwości amortyzacyjnych. Chwyciliśmy but za palce i pietę i spróbowaliśmy wygiąć go odwrotnie do kierunku w którym wygina się on w trakcie biegu. To okazało się łatwe do zrobienia. Amortyzacja to także opór, a ten but stracił cały swój opór na zgniatanie, mimo, że wyglądał dobrze. Z nowymi butami bóle ustąpiły natychmiast.