sdbNB RC czerwiec 99
21 lipca 2023 Łukasz Telejko Lifestyle

Dlaczego warto biegać w grupie? Poznaj korzyści płynące z dołączenia do biegowej społeczności!


Bieganie w grupie to jedna z najskuteczniejszych strategii kształtowania i utrzymywania odpowiednich nawyków biegowych i relacji międzyludzkich. Wystarczy zapytać dowolnego biegacza, dlaczego biega, a poda on cały szereg solidnych argumentów, dlaczego zdecydował się na uprawianie takiej aktywności fizycznej. W większości przypadków tę listę otworzą pozycje dotyczące korzyści zdrowotnych, jednak można będzie usłyszeć również te, dotyczące właśnie przynależności do społeczności biegowej.

Choć bieganie samo w sobie, w większości przypadków, niesie ze sobą wile korzyści fizycznych, jak i psychicznych, to można zauważyć pewną zależność, że zaczynają się one mnożyć, gdy dołączysz do grupy biegaczy, którzy są równie zakręceni na punkcie tego sportu. Często jest tak, że to właśnie korzyści społeczne płynące z biegania są jednymi z ważniejszych powodów, dla których biegacze zaczynają swoją przygodę z aktywnością, a jednym z najistotniejszych, dla których dalej to robią.

srednio uczeni biegnacy razem

Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za dołączeniem do grupy biegowej, bądź nawet utworzeniem zupełnie nowej drużyny, jeżeli w swoich okolicach nie możesz znaleźć takiej zorganizowanej społeczności. Jednak warto zdać sobie sprawę, że lista tych powodów jest zwykle większa, niż nam się początkowo wydawała. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych korzyści, jakie biegacze mogą wynieść z biegania w grupie.  

Bieganie w grupie jest źródłem motywacji

Znalezienie odpowiedniej motywacji do wyjścia na trening, nie zawsze należy do najłatwiejszych czynności. Często na jej brak wpływają warunki atmosferyczne, innym razem jest to odczuwane zmęczenie lub pokusa pozostania w fotelu i obejrzenia kolejnego odcinka serialu.  Jedną z głównych wskazówek dotyczących zachowania odpowiedniej motywacji, jest znalezienie partnera do biegania lub wcielenie się do grupy biegowej. Aktywność z ludźmi daje możliwość dołączenia do pewnej struktury, a także daje szansę trenowania z grupą osób, która może cię wspierać i pchać do przodu, w zależności od tego, czego potrzebujesz.

Jeśli biegasz w grupie, ominięcie treningu z błahego powodu, staje się trudniejsze. Na trening przeważnie umawiasz się z wyprzedzeniem i wiesz, że ktoś będzie na ciebie czekał. Istnieje również szansa, że jeden z biegaczy zadzwoni do ciebie wcześniej i powie, że za 30 minut będzie po Ciebie. Nawet jeżeli w takim przypadku będziesz chciał zrezygnować z powodu słabej pogody lub chwilowej niechęci- zostaniesz w skuteczny sposób namówiony do wspólnego biegu.

Z dołączeniem do grupy biegowej, dostajesz również w zanadrzu cały zespół dopingujący. Członkowie danego klubu kibicują sobie nawzajem na wyścigach, nawet jak część zawodników nie bierze udziału w danych zawodach. Dodatkowo otrzymujesz wsparcie w trakcie trudnych treningów. Będziesz bardziej zmotywowany do trzymania się określonego planu treningu, ponieważ nie będziesz wykonywać go sam. Trudniej jest przerwać trening lub w ogóle się na nim nie pojawić,  gdy wiesz, że inni na ciebie czekają.

Znajdziesz inspirację i wzorce do naśladowania

Ludzie w naturalny sposób zaczynają przejmować nawyki osób, którymi się otaczają. Spędzanie czasu z innymi biegaczami pomoże w wyrobieniu odpowiednich nawyków, szczególnie jeżeli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem.  Odzwierciedlanie ich od biegowych znajomych może dotyczyć wielu sfer treningu, zaczynając od odżywiania, przez dobór odpowiedniej odzieży i butów, aż kończąc na wskazówkach dotyczących wykonywania treningu i odpowiedniej techniki biegu.

DSC00777

Kiedy idziesz na trening z bardziej doświadczonymi biegaczami, możesz zdobyć wiele cennych wskazówek oraz poznać treningowe triki, które pomogą ci w twoim biegowym rozwoju. Jest szansa na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące cię dotychczas pytania. Być może będzie tak, że to również ty staniesz się źródłem cennych informacji i inspiracją dla innych członków grupy. Już samo obserwowanie innych sportowców, ich zachowań, techniki i naleciałości, może być drogocennym doświadczeniem.

W grupie łatwiej o rozwój biegowy

Biegając samotnie łatwiej wpaść w strefę komfortu i ciężej ją opuścić. Podczas samotnych treningów stają się one często powtarzalne i spada motywacja do wykonywania cięższych jednostek. Biegając samemu, łatwiej odpuścić kolejne powtórzenie lub zrezygnować z następnego okrążenia. Biegając w grupie, szybciej osiągniesz zamierzone cele i zostaniesz zmotywowany do wykonania założonej liczby powtórzeń, a być może zrobisz ich nawet więcej.

Bieganie z innymi może pomóc ci, zmusić się do większego wysiłku niż trening w pojedynkę, a to pozwoli na przekroczenie twoich kolejnych granic wytrzymałościowych. Podczas treningu w grupie masz czas na interakcję z biegaczami o różnych stopniach wytrenowania. To pomoże znaleźć ci partnera treningowego na podobnym poziomie, zachować spójność z grupą, jednocześnie zachęcając i motywując do poprawy.  

Kiedy obserwujesz, jak inni biegną szybciej lub dalej, może okazać się to dla ciebie motywujące i pomocne w twoim dalszym rozwoju. Często zdarza się, że zaczynasz biegać szybciej i w naturalny sposób poprawiasz swoje tempo, po prostu dotrzymując kroku biegowym kumplom. Rozmawiając z kimś, nie zwracasz tak bardzo uwagi na ilość powtórzeń i tempo biegu, dzięki czemu zaliczasz kolejny progres. Każdy rozwija się dzięki odrobinie zdrowej rywalizacji, a tej w grupach biegowych nie brakuje. Kiedy biegasz z innymi, którzy zmuszają cię do szybszego i mocniejszego biegania, łatwiej jest przejść na wyższy poziom.

W grupie nie ma czasu na nudę

Trudno się nudzić, gdy biegasz z innymi. Bieganie w grupie, to jedna z najskuteczniejszych strategii pokonywania codziennej rutyny treningowej. Bieganie w towarzystwie pomaga zachować nie tylko motywację i zwiększyć efektywność treningu, pozwala również uniknąć nudy biegowej. Podczas spotkań biegowych poznasz osoby, o podobnych zainteresowaniach (przynajmniej sportowych), które zrozumieją twój wysiłek treningowy. Większość biegaczy, którzy dołączyli już do grup biegowych, uważa, że treningi mijają dużo szybciej i łatwiej, gdy spotykają się z innymi amatorami podczas biegu.

Biegając w grupie, masz również większe szanse na odkrywanie nowych tras biegowych, co z pewnością sprawi, że Twoje biegi będą ciekawsze. Warto zaznaczyć, że treningi w grupach są, w większości przypadków przeznaczone zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, jak i tych, które ambitnie walczą o nowe rekordy życiowe- wymiana doświadczenia i rozmowy sprawią, że trening minie bardzo szybko. Dołączenie do społeczności biegowej zagwarantuje, że żaden trening nie będzie nudny.

Poszerzysz swój krąg znajomych

Bieganie w grupie to świetna okazja do poznania nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Wielu biegaczy właśnie na treningach grupowych spotkało swoich nowych przyjaciół oraz znajomych, z którymi spędzają czas nie tylko podczas treningów. Bieganie jest atrakcyjne dla osób ze wszystkich środowisk, co daje ogromne możliwości poszerzenia kręgów towarzyskich, a nawet zawodowych. Kontakty, które nawiążesz podczas biegania, mogą pomóc Ci znaleźć nową pracę, a także nawiązać i poznać nowe perspektywy biznesowe.

zblizenie kierownictwo gotowe do rozpoczecia pracy

Biegając w grupie, stajesz się częścią społeczności, w której status zawodowy, poziom wykształcenia i wiek schodzą na odległy plan. Dzięki czemu można łatwo nawiązać nowe relacje, które mogą odmienić twoje dotychczasowe życie prywatne, jak i zawodowe.

W grupach biegowych nie ma zazwyczaj stałej ilości członków. Ludzie przychodzą i odchodzą, a nowe interakcje społecznościowe zawsze sprawią, że bieganie będzie bardziej żywe i interesujące, dzięki zmieniającej i rozwijającej się społeczności.  Nowi ludzie wniosą nowe pomysły i być może powiew świeżości treningowej i nie tylko.

W grupie bezpieczniej

Bezpieczeństwo w grupie biegowej można podzielić na kilka mniejszych podpunktów. Jednym z nich jest to, że możesz czuć się bezpieczniej, niż biegając samemu, co ma spory wpływ na komfort biegu. Samotne bieganie po zmroku lub nocą nie jest komfortowe, więc bieganie z kimś może pozwolić, by niektóre z tych dotychczasowych lęków pożegnać.

Kolejną kwestią jest orientacja i możliwość złapania kontuzji. W grupie mniej prawdopodobne jest, że się zgubisz, zawsze znajdzie się ktoś, kto zna drogę.  Dodatkowo będziesz miał koło siebie ludzi, którzy pomogą ci, jeśli poczujesz się słabiej lub doznasz kontuzji. W razie nagłego wypadku udzielą ci pomocy i odprowadzą w bezpieczne miejsce.  Bieganie to coś, czym chcesz się cieszyć, a bieganie w grupie oznacza, że nie musisz się martwić o swoje bezpieczeństwo.

Oprócz tego ci, którzy dopiero zaczynają biegać, mogą skorzystać z pomocy doświadczonego trenera biegowego lub biegaczy, którzy wspomogą ich odpowiednimi wskazówkami i odpowiednio poprowadzą, zmniejszając tym samym ryzyko przetrenowania oraz kontuzji.

Poczucie przynależności

Bycie częścią grupy biegaczy może zwiększyć twoje dobre samopoczucie. Wspólne treningi są zazwyczaj czasem dobrze wykorzystanym pod względem sportowym, jak i towarzyskim. Bieganie w grupie daje poczucie wspólnoty, gdzie możesz dzielić się sukcesami i cieszyć się z osiągnięć innych, czerpać inspirację, a jednocześnie być nią oraz obserwować postępy swoje i innych.

motywacjagrupa1

Przynależność do społeczności i regularne spotkania towarzyskie związane z członkostwem w klubie biegaczy, mogą poprawić nasze zdrowie psychiczne, zbudować pewność siebie i dać nam zastrzyk energii, którego potrzebujemy każdego dnia.  Niezależnie od tego, czy razem z członkami klubu ścigacie się na zawodach, jesteś wolontariuszem i podajesz komuś znajomemu kubek z wodą, czy po prostu głośno kibicujesz kolegom z drużyny, fajnie i satysfakcjonująco jest należeć do grupy  podobnie myślących ludzi i być częścią czegoś większego niż ty sam.

Dlaczego warto biegać w grupie?

Grupa biegowa to zespół biegaczek i biegaczy, którzy, choć pochodzą często z zupełnie różnych kręgów towarzyskich i zawodowych, dają przykład tego, jak można odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem, wspierać się podczas wzlotów i upadków oraz tworzyć zdrową, stale rozwijającą się społeczność pełną humoru, motywacji oraz wiedzy. Biegacze odczuwają pewne emocje i znajdują humor w rzeczach, które mogą zrozumieć tylko inni biegacze.

Nie warto całkowicie przekreślać biegania w pojedynkę, bo czasem warto postawić na pobycie tylko z samym sobą oraz zrobienie treningu według spersonalizowanych potrzeb. Bieganie solo również  może być świetne. Jednak dołączenie do grupy biegowej może być znaczącym impulsem, który  popchnie nas do przodu, zarówno pod względem wydajności oraz wytrzymałości, jak i przyjemności. Bieganie w grupie może pomóc nam zbudować więź z innymi ludźmi i otworzyć się na nowe doznania, poprawić naszą motywację do treningów, poszerzyć naszą wiedzę treningową, poczuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo oraz znaleźć poczucie celu. Nie sposób jest wymienić wszystkie korzyści płynące z dołączenia do grupy biegowej, ale warto je wszystkie poznać osobiście.

DSC01042

Mając to wszystko na uwadze, warto poszukać grupy biegowej i przyłączyć się do wspólnego treningu. Na pewno na tym nie stracisz, a możesz tylko sporo zyskać.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.