Krzysztof Brągiel
Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.
Takiej obsady w maratonie bostońskim jeszcze nie było. Boston Athletic Association (BAA) zaprezentowało elitę, która już za kilka miesięcy pobiegnie w stolicy stanu Massachusetts. Kenenisa Bekele zmierzy się z Geoffreyem Kamwororem, a Peres Jepchirchir z Joyciline Jepkosgei. Na tym mocne nazwiska się nie kończą.
– W tym roku na trasie prowadzącej do słynnej linii mety przy Boylston Street ugościmy największych długodystansowców w historii – powiedział dyrektor generalny B.A.A.,Tom Grilk – Na linii startu staną medaliści olimpijscy, zwycięzcy Boston Marathon z poprzednich edycji, triumfatorzy Abbott World Marathon Majors i wschodzące talenty – dodał.
Dla potrójnego mistrza olimpijskiego, Kenenisy Bekelego, będzie to pierwszy raz, kiedy weźmie udział w historycznym, bo najstarszym rozgrywanym cyklicznie, maratonie świata.
– Znam tradycję maratonu bostońskiego i nie mogę się doczekać wyścigu w kwietniu – powiedział Bekele. – Od wielu lat Etiopia odnosi sukcesy w Bostonie i cieszę się, że mogę dołączyć do tego dziedzictwa. Od dawna nie mogłem się doczekać występu w maratonie bostońskim – zakończył właściciel 2 maratońskiego wyniku ALL-TIME (2:01:41).
Bekele będzie miał z kim rywalizować. Organizatorzy zaanonsowali występ, aż 6 zwycięzców z ostatnich 8 edycji. Tytułu bronić będzie Kenijczyk Benson Kipruto (2021). Ponadto na starcie mają pojawić się: Lawrence Cherono (2019), Yuki Kawauchi (2018), Geoffrey Kirui (2017), Lemi Berhanu (2016), oraz Lelisa Desisa (2013 i 2015).
– Powrót do Bostonu, jako mistrz jest bardzo ekscytujący, ale jednocześnie czuję presję i odpowiedzialność za obronę tytułu – powiedział Kipruto. – Podziwiam sportowców, którym udało się być wielokrotnymi mistrzami w tak prestiżowych biegach, jak Boston. Naprawdę chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby być jednym z nich. Mam nadzieję, że znajdę się wśród tych bostońskich mistrzów, których ludzie zapamiętają na długo – zapowiedział.
Wśród znakomitej grupy kenijskich uczestników są jeszcze: Titus Ekiru (lider światowych list 2021, 2:02:57), Evans Chebet (najlepszy w sezonie 2020, 2:03:00); Albert Korir (zwycięzca TCS New York City Marathon 2021), oraz Geoffrey Kamworor (trzykrotny mistrz świata w półmaratonie).
Eliud Kipchoge namaścił Kamworora na swego następcę. Kenijczyk w roku 2019 ustalił WR w półmaratonie na 58:01. W sezonie 2020 uległ jednak wypadkowi, który wykluczył go z półmaratońskich MŚ w Gdyni. Jego rekordowe 58:01 z Kopenhagi, nieco natomiast zbladło wobec rewelacyjnych występów rodaków (Kandie, Kipruto, Mutiso), oraz Ugandyjczyka Jacoba Kiplimo (57:31 z listopada 2021). Boston Marathon 2022 może być dla Kamworora przełomem.
Nie tylko stawka mężczyzn robi wrażenie. Elitę pań otwiera mistrzyni olimpijska z Sapporo, Peres Jepchirchir. Kenijka skrzyżuje rękawice m.in. z Joyciline Jepkosgei, byłą rekordzistką świata na 10 km i w półmaratonie. Aż 7 zawodniczek, które znalazły się liście zgłoszeń, może pochwalić się maratońskimi życiówkami na poziomie sub 2:20. Poza koalicją kenijsko-etiopską, mocno wygląda również ekipa gospodarzy. W składzie Amerykanek znalazły się m.in. Molly Seidel, Des Linden, oraz Sara Hall.
Maraton bostoński po trzech latach wraca do swojej tradycyjnej daty. Przypomnijmy, że w sezonie 2020 zawody zostały odwołane, a rok później przesunięte na październik. Tym razem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bieg wystartuje w Dzień Patriotów. W roku 2022, tradycyjny, trzeci poniedziałek kwietnia przypada na 18 kwietnia.
Źródło: baa.org