RA1 5593
14 czerwca 2024 Łukasz Telejko Sport

Mistrzostwa Europy w Rzymie 2024 – poznaj markę, która zdobyła najwięcej medali w indywidualnych konkurencjach biegowych!

Od 7 do 12 czerwca 2024 roku najlepsi sportowcy starego kontynentu rywalizowali na Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w Rzymie. Poszczególne konkurencje odbywały się na Stadionie Olimpijskim w parku Foro Italico oraz na niektórych z najbardziej malowniczych ulic Rzymu. Włosi byli już gospodarzami Mistrzostw Europy w lekkoatletyce po raz trzeci. Pierwsze takie zmagania odbyły się w Turynie w 1934 roku, a drugie 50 lat temu w Rzymie w 1974 r. Podczas sześciodniowej imprezy reprezentanci poszczególnych krajów zdobywali medale i bili kolejne rekordy zarówno te życiowe, krajowe, jak i samych Mistrzostw Europy. W kwalifikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Włoch, zdobywając łącznie 24 medale, za nimi uplasowali się Francuzi z 16 medalami oraz Wielka Brytania z 13 krążkami.

Emocje po tegorocznych Mistrzostwach Europy jeszcze nie opadły, szczególnie że poprzedzały one  rozpoczęcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dla wielu sportowców udział w  tych mistrzostwach był  kluczowym sprawdzianem przed zbliżającą się imprezą olimpijską.

Okres po zakończonych mistrzostwach to czas wielu podsumowań oraz statystyk i jedno z takich zestawień postanowiliśmy dla was przygotować. Poniżej przedstawiamy wiodące marki producentów obuwia sportowego, w których startowali poszczególni reprezentanci w indywidualnych konkurencjach biegowych podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie 2024.

Niekwestionowanym zwycięzcą w liczbie zdobytych medali w indywidualnych konkurencjach biegowych okazała się marka Nike – aż 22 krążki (w tym 9 złotych) zdobyli lekkoatleci startujących w ich butach podczas ME w Rzymie, na drugim miejscu uplasowała się marka adidas z liczbą 19 krążków (w tym 7 złotych), a najniższy stopień podium należy do marki New Balance – 6 medali (w tym 3 złote). Jeżeli brać pod uwagę tylko ranking ilościowy, a nie jakościowy zdobytych medali, to 3 miejsce zajęła by marka Puma z 11 krążkami (w tym 2 złote).