380927502 693309099510040 2040131483691425503 n 2
12 czerwca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zapowiedź Mistrzostw Europy OCR we Włoszech


12 – 16 czerwca 2024r. odbędą się siódme Mistrzostwa Europy w biegach przeszkodowych OCR (obstacle course racing). Gospodarzem, po raz drugi w historii, zostaną Włochy, a Polska reprezentacja ponownie ma szansę przywieźć worek medali.

Czym w ogóle są biegi przeszkodowe?

Biegi przeszkodowe, inaczej nazywane OCR, są dyscypliną łączącą bieganie w zróżnicowanym terenie z pokonywaniem przeszkód. Przeszkody mogą być naturalne, takie jak ostre podbiegi, zbiegi, powalone konary drzew, jeziora, bagna, itp. jak i te przygotowane specjalnie przez organizatorów. Tutaj kreatywność w tworzeniu przeszkód jest niemalże dowolna. Poczynając od wszelkich pętli z obciążeniem (łańcuchy, worki, wiadra, opony) poprzez pokonywanie pionowych ścian zazwyczaj o wysokości od 2 do 4 metrów, czołganie się pod drutami kolczastymi, pokonywanie elementów równoważnych, przeskakiwanie sztucznych wykopów, wspinanie się po linach (około 4 – 6 metrów) oraz pokonywanie tzw. multi-rigów. Są to konstrukcje o długości zazwyczaj od 3 do 12 metrów, na których są podwieszone różne chwyty w kształcie kulek, drążków, kół, nunczaków czy jak w przypadku ME we Włoszech pizzy, kawy czy makaronu. Kreatywność tutaj naprawdę nie zna granic.

Jeśli chodzi o teren, to mamy pełne spektrum, począwszy od parków miejskich, skończywszy na terenach wysokogórskich. Dystans może wynosić od 3km do ultra, a nawet są rozgrywane zawody w formacie 24 czy 48 godzinnym.

Kiedy powstały OCRy?

Historia biegów OCR jest dość krótka i choć za pierwszy bieg uważa się “Tough Guy” rozegrany w Anglii w 1987 roku, to na świecie ta dyscyplina została spopularyzowana dopiero niedawno przez amerykańskiego Spartana, który powstał w 2010 roku. W Polsce biegi OCR zostały rozpowszechnione w roku 2014, za sprawą marki Runmageddon.

Wraz z rozwojem popularności tej dyscypliny sportu, zaczęły tworzyć się stowarzyszenia oraz związki krajowe, które połączyły się w europejską federację EOSF (European Obstacle Sport Federation). EOSF jest z kolei częścią światowej federacji World Obstacle, która obecnie dąży do zjednoczenia z Unią Pięcioboju Nowoczesnego.

Krótka historia mistrzostw Europy

W tym roku będą to dopiero 7. Mistrzostwa Europy OCR. Pierwsze miały miejsce w Holandii w roku 2016, kolejne ponownie w Holandii, 2018 r. to Dania, a w 2019 roku gospodarzem została Polska. Dodam, że Polacy zorganizowali znakomite mistrzostwa, śmiem twierdzić, że były to najlepsze mistrzostwa Europy. Po dwuletniej przerwie w 2022 roku mistrzostwa zorganizowali Włosi, następnie Węgrzy, a w tym roku gospodarzem miała zostać Gruzja, jednak ze względu na napiętą sytuację polityczną przeniesiono imprezę do Włoch.

Rejonem, który w tym roku ugości najlepszych europejskich przeszkodowców, będzie znany, głównie wśród narciarzy, rejon Trentino (Trydent), a dokładniej ośrodek narciarski Fondo Grande, zlokalizowany 4km od Folgarii. Należy więc spodziewać się ciekawego i wymagającego terenu. A jakich dystansów należy się spodziewać?

289431499 1428777444239691 6158436654387060097 n

Dystanse rozgrywane na imprezach mistrzowskich

O ile podczas zawodów rozgrywanych poza mistrzostwami organizatorzy mają dowolność co do dystansów, to już podczas imprez rangi mistrzostw kraju, Europy czy świata mamy podział na dystans Short (około 3 km) oraz Standard (12 – 15 km) w biegach indywidualnych, oraz około 8km w biegach drużynowych. Jest również  jeszcze dystans 100 metrów, ale o tym za chwilę. 

Podczas imprezy, która rozpocznie się już w najbliższy czwartek, zawodnicy będą mieć dokładnie do pokonania na poszczególnych dystansach:

  • Short – 3,4km, 20 przeszkód oraz 136m przewyższenia
  • Standard – 12,7 km, 40 przeszkód oraz 476m przewyższenia
  • Team – 8,8 km, 20 przeszkód oraz 389m przewyższenia

Start zostanie zlokalizowany na wysokości 1330 m n.p.m

OCR100

Oprócz ww. dystansów mamy też wspomniane już OCR100, które jest praktycznie osobną dyscypliną. Tutaj mamy już standaryzowane przeszkody, których jest 12 na dystansie 100 metrów. Są to przeszkody w miarę proste do pokonania, dlatego jest to niezwykle widowiskowa, dynamiczna dyscyplina, wzbudzające ogromne emocje wśród zawodników i kibiców. Ciekawostka, choć tor jest standaryzowany, to jeszcze nie było dwóch takich samych torów podczas imprez mistrzowskich. Trzeba tu jednak wziąć pod uwagę, że OCR100 jest jeszcze młodszą dyscypliną niż OCR  i na poziomie europejskim zadebiutowała podczas Mistrzostw Europy w Gdyni w 2019 r.

Najszybsi zawodnicy w Europie pokonują tor OCR100 w czasie poniżej 30 sek., a zawodniczki poniżej 40 sekund. Zarówno mężczyźni jak i kobiety startują na identycznym torze (w klasycznym OCR stosuje się pewne wyrównanie szans dla kobiet, ale to temat na osobny artykuł). Skoro wspomniałem o rezultatach, to warto dodać, że wśród najszybszych zawodników, nie tylko w Europie, ale również na świecie, na torze OCR100 są Polacy.

Sukcesy Polaków w OCR100

Tak konkretniej to mamy aktualną Mistrzynię Europy z Węgier Kasię Jonaczyk oraz brązową medalistkę tych mistrzostw Mariolę Latawską. Wśród Panów mamy Wicemistrza Europy Grzegorza Matyszewskiego oraz Wicewicemistrza Przemysława Jańczuka.

Co więcej, Kasia Jonaczyk ma w posiadaniu również aktualny tytuł Mistrzyni Świata, a Przemysław Jańczuk Wicemistrza Świata, tych zawodników dodatkowo łączy ustanowienie rekordów Europy. Warto dodać, że zeszły rok to nie był przypadek, a czołowe miejsca w Europie Polacy zajmowali również w latach poprzednich. 

W 2022r. z Włoch nasi sprinterzy przywieźli 4 na 6 możliwych medali w najwyższej kategorii. Złoto przywiozła Kasia Jonaczyk, srebrne medale Paula Kulig oraz Jakub Zawistowki, brąz Robert Bandosz.

W 2019r., gdy OCR100 zadebiutowało (wtedy jeszcze tor nie był standaryzowany) również zdobyliśmy medale. Wicemistrzem europy został wspomniany już Jakub Zawistowski, z kolei na trzecim stopniu podium stanęła Karolina Pisarczyk.

Polscy zawodnicy są więc absolutną światową czołówką w OCR100 (tylko zawodnicy z Filip mogą się z nami równać) i najlepszą ekipą w Europie, dlatego z niecierpliwością czekam również na wyniki nowej formuły, która zadebiutuje na najbliższych ME tj. sztafeta OCR100. Tutaj każdy kraj będzie mógł wystawić jedną drużynę narodową składającą się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Mamy z kogo wybierać.

Sukcesy Polaków w klasycznym OCR

Choć w klasycznym OCR, w najwyższej kategorii Elite, nie możemy pochwalić się, aż takimi sukcesami jak w OCR100, to mamy jednak zawodniczki i zawodników na bardzo wysokimi poziomie. Świadczą o tym choćby regularnie zdobywane medale w rywalizacji drużynowej kobiet. Z ostatnich Mistrzostw Europy dziewczyny w składzie Marta Łosin, Gosia Daszkiewicz oraz Anna Solakiewicz przywiozły srebrny medal i tytuł Wicemistrzyń Europy. 

Rok wcześniej dziewczyny w lekko zmienionym składzie (zamiast Ani Solakiewicz biegła Klaudia Szuba-Łata) dziewczyny wywalczyły tytuł Mistrzostrzyń Europy.

Z kolei w 2019 r. podczas Mistrzostw Europy OCR w Gdyni zdobyliśmy medale w kat. Elite oraz w Team. Na dystansie standardowym złoto wywalczył Tomasz Oślizło, brąz w shorcie Dawid Hajnos, a w Team na trzecim stopniu podium stanęli Grzegorz Szczechla, Sebastian Kasprzyk oraz Mateusz Demczyszak.

Zdecydowanie więcej medali przywozimy w kategoriach wiekowych, tutaj jednak nie walczy się o tytuły mistrzowskie, a o zwycięstwo w danej kategorii wiekowej. Na ostatnich ME OCR zdobyliśmy aż 8 medali na dystansie Short (w tym 4 złote) oraz 6 medali na dystansie Standard (w tym 3 złote).

Gdzie więc Polacy, jako cała przeszkodowa reprezentacja, plasują się na tle innych narodów?

Nie znalazłem wiarygodnych źródeł dotyczących ostatnich ME OCR, udało się jednak dotrzeć do oficjalnej klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata OCR, które zostały rozegrane w zeszłym roku w Belgii. Wniosek jest prosty –  Polska reprezentacja jest jedną z najlepszych na świecie.

Biorąc pod uwagę wyłącznie złote medale zarówno w kat. Elite jak i wiekowych, Polska zajęła 3 miejsce, a biorąc pod uwagę wszystkie medale, jest jeszcze lepiej i mamy drugie miejsce na świecie, spośród 23 krajów, które zdobyły medale na tej imprezie.

Polacy mają więc ogromne szanse, aby również podczas zbliżających się mistrzostw przywieźć do kraju potężny worek medali.

AD 4nXefmXHQQUQ56Wzrn3b So5hrj0iNkOOLQHz3x1u OgE9U02luU6laQC1nY2bR7p1rh2hZyGNI s CRV8ITmL9liF8BI e7iFW3z8qvLqA p8urDWBFTlrUmnwGiMKF

źródło: https://www.facebook.com/OCR.Polska, foto: https://www.facebook.com/losmilospl

Co, gdzie, kiedy? (harmonogram, relacje)

Harmonogram mistrzostw:

  • 13 czerwca – kwalifikacje OCR100
  • 14 czerwca – kwalifikacje OCR100, Short
  • 15 czerwca – finały OCR100, Standard
  • 16 czerwca – sztafeta OCR100, Team

Materiał: Jacek Lipiecki

www.przeszkodowo.pl, FB: fb.com/przeszkodowo, IG: instagram.com/przeszkodowo.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Świetny artykuł Jacku !

Piotr Cz
Piotr Cz
1 miesiąc temu

Mocna ekipa, będę kibicować.

Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu

Powodzenia dla całej Reprezntentacji Polski 💪
Niech wszystko wejdzie na strzała i sędziowie niech słyszą wszystkie dzwonki 👊

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Powodzenia ekipa trzyma kciuki 💪💪

Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Jazda! 💪

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Zapowiada się nieźle widowisko 😁, Polska górą !!!

Arek
Arek
1 miesiąc temu

Świetny artykuł, powodzenia!

Karo
Karo
1 miesiąc temu

Duma rozpiera jak się to czyta 🥹

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Mega artykuł ♥️♥️♥️♥️ dziekujemy

Karol
Karol
1 miesiąc temu

Cały czas do przodu 🔥

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Świetny artykuł Jacek i Bieganie 👏 teraz pora na nas żebyśmy zrobili dobrą robotę na torze 🔥

Darek
Darek
1 miesiąc temu

Warto wspomnieć także o złotych medalistach Mistrzostw Świata OCR w USA w kat. wiekowych z ubiegłego roku. Magda 15 km złoto i 3 km srebro. Mateusz dwa razy srebro na 15 km i 3 km.

Jarek
Jarek
1 miesiąc temu

Marta, trzymam kciuki. Tata

Zibi
Zibi
1 miesiąc temu

Znowu jakieś wynalazki w których nasi coś znaczą. Ech szkoda że młodzi nie mają ambicji osiągać poziomu światowego w profesjonalnym sporcie tylko w jakichś wynalazkach. To są jak freakfighty w sportach walki