rule 40 1
12 czerwca 2024 Iza Żaczek Newsy

Kadra Polski na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Znamy listę reprezentantów, którzy uzyskali kwalifikację


Wielkimi krokami zbliżają się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga uwagę kibiców z całego świata i zapewnia niezapomniane emocje oraz rywalizację na najwyższym poziomie. Reprezentanci Polski jeszcze walczą o przepustki, ale znamy już wstępną listę sportowców, którzy są pewni startu.

Ceremonia otwarcia odbędzie się 26 lipca 2024 roku, a całe wydarzenie potrwa do 11 sierpnia. Podczas igrzysk rozegranych zostanie 329 konkurencji w 32 dyscyplinach.

Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu powoli dobiegają końca. Dla większości wydarzeń lekkoatletycznych kwalifikacje trwają od 1 lipca 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku. W przypadku maratonu i chodu sportowego kwalifikacje odbywały się od 1 listopada 2022 roku do 10 kwietnia 2024 roku. Ponadto, różne dyscypliny mają swoje specyficzne zasady kwalifikacyjne. W niektórych dyscyplinach są one imienne, co oznacza, że miejsce zdobywa dany sportowiec. W innych przypadkach miejsca startowe są przypisane do kraju, co pozwala na zmiany w składzie reprezentacji.

W poprzednich, letnich Igrzyskach w Tokio Polacy rywalizowali w 28 konkurencjach, zdobywając 14 medali i plasując się w klasyfikacji medalowej na 17. miejscu (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych medali).

Ostateczną listę reprezentantów Polski poznamy dopiero przed samym startem igrzysk, ale już znamy listę tych, którzy na pewno pojadą do Paryża.

LISTA KWALIFIKACJI POLAKÓW NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W PARYŻU:

  • Boks:
    57 kg kobiet: Julia Szeremeta;
    66 kg kobiet: Aneta Rygielska;
    75 kg kobiet: Elżbieta Wójcik;
    71 kg mężczyzn: Damian Durkacz;
    92 kg mężczyzn: Mateusz Bereźnicki.

  • Jeździectwo:
    Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego – drużynowo: Polska – drużyna (Małgorzata Korycka, Wiktoria Knap, Jan Kamiński, Paweł Warszawski);
    Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego – indywidualnie: kwalifikacja dla kraju – 3 zawodników;
    Ujeżdżenie – drużynowo: Polska – drużyna (kwalifikację dla kraju wywalczyli: Żaneta Skowrońska-Kozubik, Mateusz Cichoń, Magda Jura, Marta Sobierajska);
    Ujeżdżenie – indywidualnie: kwalifikacja dla kraju – 3 zawodników;
    Skoki przez przeszkody – drużynowo: Polska – drużyna (Adam Grzegorzewski, Maksymilian Wechta, Wojciech Wojcianiec, Przemysław Konopacki);
    Skoki przez przeszkody – indywidualnie: kwalifikacja dla kraju – 3 zawodników.

  • Judo Turniej kobiet kat. 63 kg: Angelika Szymańska.

  • Kajakarstwo – sprint:
    K4 500 m kobiet: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto);
    K2 500 m kobiet: Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, Karolina Naja i Anna Puławska;
    K2 500 m mężczyzn: Jakub Stepun i Przemysław Korsak;
    K1 500 m kobiet: 2 kwalifikacje dla kraju;
    C1 1000 m mężczyzn: Wiktor Głazunow;
    C1 200 m kobiet: Dorota Borowska, Katarzyna Szperkiewicz;
    C2 500 m kobiet: Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska.

  • Kajakarstwo – slalom:
    C-1 mężczyzn: Grzegorz Hedwig;
    C-1 kobiet: Klaudia Zwolińska;
    K-1 kobiet: Klaudia Zwolińska;
    K-1 mężczyzn: Mateusz Polaczyk;
    Cross kobiet: Klaudia Zwolińska;
    Cross mężczyzn: Mateusz Polaczyk, Grzegorz Hedwig.

  • Kolarstwo górskie:
    Cross country kobiet: Paula Gorycka;
    Cross country mężczyzn: Krzysztof Łukasik.

  • Kolarstwo szosowe:
    Wyścig ze startu wspólnego kobiet: 3 kwalifikacje dla kraju;
    Jazda indywidualna na czas kobiet: 2 kwalifikacje dla kraju (2 zawodniczki z wyścigu ze startu wspólnego: Agnieszka Skalniak-Sójka + jedno miejsce na podstawie rankingu);
    Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn: 1 kwalifikacja dla kraju;
    Jazda indywidualna na czas mężczyzn: 1 kwalifikacja dla kraju (zawodnik z wyścigu ze startu wspólnego).

  • Kolarstwo torowe:
    Sprint drużynowy kobiet: kwalifikacja dla kraju;
    Sprint indywidualny kobiet: 2 kwalifikacje dla kraju;
    Sprint indywidualny mężczyzn: kwalifikacja dla kraju;
    Keirin kobiet: 2 kwalifikacje dla kraju;
    Keirin mężczyzn: kwalifikacja dla kraju;
    Madison kobiet: kwalifikacja dla kraju;
    Omnium kobiet: kwalifikacja dla kraju;
    Omnium mężczyzn: kwalifikacja dla kraju.

  • Koszykówka 3×3:
    Drużyna mężczyzn: kwalifikacja wywalczona podczas turnieju kwalifikacyjnego w Debreczynie.

  • Lekkoatletyka:
    Maraton kobiet: Aleksandra Lisowska i Angelika Mach;
    Siedmiobój kobiet: Adrianna Sułek;
    400 m kobiet: Natalia Kaczmarek;
    100 m kobiet: Ewa Swoboda;
    100 m ppł kobiet: Pia Skrzyszowska;
    110 m ppł mężczyzn: Damian Czykier;
    800 m mężczyzn: Mateusz Borkowski;
  • 800 m kobiet: Anna Wielgosz;
    3000 m z przeszkodami kobiet: Alicja Konieczek;
    Chód na 20 km mężczyzn: Maher Ben Hlima
    Rzut młotem kobiet: Anita Włodarczyk;
    Rzut młotem mężczyzn: Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek;
    Skok o tyczce mężczyzn: Piotr Lisek;
    Skok wzwyż mężczyzn:Norbert Kobielski;
    Skok wzwyż kobiet: Maria Żodzik (czeka na zgodę World Athletics);
    Sztafeta mieszana w chodzie: kwalifikacja dla kraju (wywalczyli: Dawid Tomala i Katarzyna Zdziebło);
    Sztafeta 4×100 m kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyły: Kryscina Cimanouska, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda);
    Sztafeta 4×400 m kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyły: Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa i Natalia Kaczmarek);
    Sztafeta 4×400 m mężczyzn: kwalifikacja dla kraju (wywalczyli: Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński);
    Sztafeta mieszana 4×400 m: kwalifikacja dla kraju (wywalczyli: Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński i Natalia Kaczmarek).

  • Pięciobój nowoczesny:
    Indywidualnie mężczyźni: Łukasz Gutkowski.

  • Pływanie:
    50 m stylem dowolnym kobiet: Katarzyna Wasick i Kornelia Fiedkiewicz;
    100 m stylem klasycznym kobiet: Dominika Sztandera;
    100 m stylem grzbietowym mężczyzn: Ksawery Masiuk;
    100 m stylem motylkowym mężczyzn: Jakub Majerski;
    200 m stylem grzbietowym kobiet: Laura Bernat i Adela Piskorska;
    200 m stylem grzbietowym mężczyzn: Ksawery Masiuk;
    200 m stylem motylkowym mężczyzn: Krzysztof Chmielewski i Michał Chmielewski;
    Sztafeta 4×100 m stylem dowolnym kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyły: Zuzanna Famulok, Julia Maik, Aleksandra Polańska, Kornelia Fiedkiewicz);
    Sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn: kwalifikacja dla kraju;
    Sztafeta 4×100 m stylem zmiennym kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyły: Adela Piskorska, Dominika Sztandera, Paulina Peda, Kornelia Fiedkiewicz);
    Sztafeta 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn: kwalifikacja dla kraju (wywalczyli: Ksawery Masiuk, Jan Kałusowski, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki);
    Sztafeta mieszana 4×100 m stylem zmiennym: kwalifikacja dla kraju (wywalczyli: Ksawery Masiuk, Dominika Sztandera, Adrian Jaśkiewicz i Kornelia Fiedkiewicz).

  • Pływanie na otwartym akwenie:
    10 km mężczyzn: Piotr Woźniak.

  • Podnoszenie ciężarów:
    81 kg kobiet: Weronika Zielińska-Stubińska.

  • Siatkówka:
    Drużyna kobiet (12 zawodniczek): kwalifikacja wywalczona podczas turnieju kwalifikacyjnego w Łodzi;
    Drużyna mężczyzn (12 zawodników): kwalifikacja wywalczona podczas turnieju kwalifikacyjnego w Chinach.

  • Siatkówka plażowa:
    Turniej mężczyzn: Michał Bryl i Bartosz Łosiak.

  • Skoki do wody:
    Wieża 10 m mężczyzn: kwalifikacja dla kraju (wywalczył Robert Łukaszewicz).

  • Strzelectwo:
    Karabin trzy postawy 50 m mężczyzn: kwalifikacja dla kraju (wywalczył Tomasz Bartnik);
    Karabin trzy postawy 50 m kobiet: 2 kwalifikacje dla kraju (wywalczyły Natalia Kochańska i Aleksandra Pietruk);
    Karabin pneumatyczny 10 m kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyła Julia Piotrowska);
    Karabin pneumatyczny 10 m mężczyzn: kwalifikacja dla kraju (wywalczył Maciej Kowalewicz);
    Karabin pneumatyczny 10 m – mikst: kwalifikacja dla kraju;
    Pistolet sportowy 30+30 25 m kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyła Klaudia Breś);
    Pistolet pneumatyczny 10 m kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyła Klaudia Breś).

  • Szermierka:
    Szpada – drużyna kobiet: Polska – kwalifikacja przyznawana na podstawie miejsca w rankingu;
    Szpada kobiet indywidualnie: kwalifikacja dla kraju – 3 zawodników;
    Floret – drużyna kobiet: Polska – kwalifikacja przyznawana na podstawie miejsca w rankingu;
    Floret kobiet indywidualnie: kwalifikacja dla kraju – 3 zawodników;
    Floret – drużyna mężczyzn: Polska – kwalifikacja przyznawana na podstawie miejsca w rankingu;
    Floret mężczyzn indywidualnie: kwalifikacja dla kraju – 3 zawodników.

  • Tenis:
    Singel kobiet: Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch;
    Singiel mężczyzn: Hubert Hurkacz;
    Mikst: Iga Świątek i Hubert Hurkacz.

  • Tenis stołowy:
    Drużyna kobiet: Polska – kwalifikacja przyznawana na podstawie miejsca w rankingu;
    Singel kobiet: kwalifikacja dla kraju – 2 zawodników;
    Singiel mężczyzn: Miłosz Redzimski.

  • Triathlon:
    Zawody indywidualne kobiet: Roksana Słupek.

  • Wioślarstwo:
    Czwórka podwójna mężczyzn: kwalifikacja dla kraju (wywalczyli: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup);
    Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet: kwalifikacja dla kraju (wywalczyły Martyna Radosz i Katarzyna Wełna).

  • Wspinaczka sportowa:
    Wspinaczka sportowa na czas kobiet: Aleksandra Mirosław.

  • Zapasy:
    Styl wolny (-57 kg kobiet): Anhelina Łysak;
    Styl wolny (-68 kg kobiet): Wiktoria Chołuj;
    Styl wolny (-97 kg mężczyzn): Zbigniew Baranowski;
    Styl klasyczny (-87 kg mężczyzn): Arkadiusz Kułynycz.

  • Żeglarstwo:
    Klasa iQFoil kobiet: Maja Dziarnowska;
    Klasa iQFoil mężczyzn: Paweł Tarnowski;
    Klasa ILCA 6 kobiet: Agata Barwińska;
    Klasa ILCA 7 mężczyzn: kwalifikacja dla kraju;
    Klasa 49er mężczyzn: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki;
    Klasa 49erFX kobiet: Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak;
    Formula Kite kobiet: Julia Damasiewicz;
    Formula Kite mężczyzn: Maks Żakowski.

źródło: www.eurosport.tvn24.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

W wioślarstwie kwalifikacja dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet jest osobowa, nie dla kraju

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  Iza Żaczek
Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Kwalifikacje do maratonu trwały. Nie moze coś trwać skoro czas okreslony przez federacje już minął.

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu

Trochę zmieniając temat…kto teraz tu rządzi skoro nie ma naczelnego oficjalnie ale w spisie redakcji jeszcze jest?