b9172fb4bd3cddfb6bb3dae5d5e165 c8085
16 czerwca 2024 Iza Żaczek Newsy

Tragedia podczas zawodów Ultra-Trail du Haut Giffre we Francji


Podczas tegorocznego Ultra-Trail du Haut Giffre we Francji doszło do tragicznych wydarzeń. Organizatorzy poinformowali, że jeden z biegaczy zmarł, a trzech zostało rannych. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie upadek ze stromego zbocza i panujące bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Ultra-Trail du Haut Giffre to ekstremalny bieg górski odbywający się w regionie Sabaudii w Alpach Francuskich. Biegacze muszą pokonać trudny teren, duże przewyższenia i zmienne warunki pogodowe, co sprawia, że bieg ten jest jednym z najtrudniejszych w kalendarzu biegowym. W ramach wydarzenia organizowanych jest siedem różnych wyścigów, od krótkich biegów dla dzieci po wymagające ultramaratony dla doświadczonych biegaczy. Najdłuższy z nich to 128-kilometrowy Ultra Tour des Lacs aux Cimes (UTLAC), a drugim pod względem długości i trudności jest 96-kilometrowy Ultra-Trail du Haut Giffre (UTHG). W tym roku festiwal przyciągnął ponad 4000 uczestników z całego świata.

Planowo oba najdłuższe biegi, UTLAC i UTHG, miały rozpocząć się w piątek, 14 czerwca, wieczorem. Według podanych komunikatów, UTLAC wystartował zgodnie z harmonogramem, natomiast UTHG został przesunięty na sobotni poranek, a w późniejszym czasie odwołany z powodu złych warunków pogodowych.

Wcześniejsze prognozy ostrzegały przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i trudnymi warunkami w rejonie Północnych Alp, mniej więcej w czasie, gdy doszło do tragedii. Pierwsze wezwania ratunkowe pojawiły się w sobotę około 4:35 rano z powodu upadków na śliskim terenie. Czterech biegaczy zostało poszkodowanych, w tym mężczyzna w wieku 50 lat, który zmarł na miejscu, a trzej pozostali zostali ciężko ranni. Uczestnicy relacjonowali w mediach społecznościowych, że gwałtowne załamanie pogody zamieniło szlaki w płynące potoki. Wielu biegaczy zdecydowało się zatrzymać w punktach pomocy, czekając na ewakuację, o której informowali organizatorzy.

Wczesnym rankiem rozpoczęła się akcja ewakuacyjna przy wsparciu lokalnych strażaków i górskich ratowników, która trwająca do sobotniego popołudnia. Dokładna liczba rannych biegaczy nie jest jeszcze znana.

image0 2
zródło: instagram Ultra Trail du Haut Giffre

Na listach startowych krótszych dystansów znalazły się również polskie nazwiska. Na szczęście biegi te zostały odwołane.

Organizatorzy podkreślają znaczenie bezpieczeństwa, jednak te wydarzenia przypominają o ekstremalnym ryzyku związanym z udziałem w takich biegach i podkreślają potrzebę jeszcze większej ostrożności oraz środków bezpieczeństwa w przyszłych edycjach.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
25 dni temu

UTHG wystartował wieczorem, jeżeli się nie mylę 23:45. TDF miał wystartować o 5, został przesunięty na 6, potem 10, a potem odwołany. TDB miał wystartować o 8, przesunięty na 10 i odwołany