1 Mila Szybki Wybor 046 1
17 czerwca 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Kondej i Karbowiak Amatorskimi Mistrzami Polski! Mityng 1MILA Warszawa za nami!

Znamy nowego Mistrza i Mistrzynię Polski Amatorów w biegu na 1 milę! W minioną sobotę ponad 2000 zawodników wystartowało na stadionie AWF Warszawa w mityngu 1MILI. Znakomity biegowy debiut zaliczyła Maja Włoszczowska, multimedalistka olimpijska w kolarstwie górskim.

W sobotę 15 czerwca 2024 r., na warszawskich Bielanach, mogliśmy obserwować zmagania amatorów w aż pięciu konkurencjach biegowych, rozgrywanych w ramach mityngu 1MILA Warszawa.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Stołecznego Warszawy, Dzielnicy Bielany
i pozostałym naszym Partnerom, z roku na rok możemy rozkochiwać w bieganiu na stadionie coraz więcej biegaczy
– mówi Ada Smokowska, Dyrektorka mityngu 1MILI.

Dzień rozpoczęli zawodnicy mierzący się z dystansem „Lekkiej Piątki(5km), na trasie poprowadzonej po alejach kampusu Akademii Wychowania Fizycznego. Najlepsza wśród pańokazała się 27-letnia Patrycja Bruch (Team Olszewscy), która z czasem 00:18:31 ustanowiła nowy żeński rekord imprezy! Tuż za nią na kobiecym podium Lekkiej Piątki uplasowały się Klara Strząbała (00:18:49) oraz Maja Szymańska (00:18:50), reprezentantka AZS AWF Warszawa. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej biegu na 5km został Paweł Machowski (adidas Runners Warsaw) ze znakomitym czasem – 00:15:49. Drugi był Łukasz Więckowski (00:15:52), a na trzecim miejscu zameldował się Warszawski Biegacz, czyli wieloletni ambasador mityngu, trener i najpopularniejszy w Polsce bloger biegowy, Bartosz Olszewski (00:15:55).

1 Mila Szybki Wybor 006

Następnie emocje przeniosły się na stadion, gdzie prawie 900 młodych biegaczy rywalizowało w Biegach Dzieci na dystansach 100, 400 i 800 metrów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku Sztafety Rodzinne, w której dorośli mogli pobiec wspólnie z dziećmi. Wystartowały aż 24 rodzinne zespoły. Zaraz po nich, w seriach specjalnych biegów na 100 metrów, rywalizowali podopieczni Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Start Stypendystów „Wybiegaj w Przyszłość” to już tradycja mityngu 1MILI i niepowtarzalna okazja zobaczenia na bieżni przyszłych gwiazd polskiej lekkoatletyki. To właśnie na rzecz tych młodych, utalentowanych zawodników, uczestnicy imprezy wpłacają cegiełki charytatywne, pomagając im w rozwijaniu karier. W tym roku, dzięki wsparciu Fundacji PVE Dobra Energia wszystkie darowizny od biegaczy były podwajane! Więcej o Programie można przeczytać na stronie FundacjaZdrowyRuch.pl.

Najlepsi amatorzy w Polsce!

Amatorskie Mistrzostwa Polski w biegu na 1 milę rozpoczęły się chwile po godzinie 15:00. Wśród Pań, z czasem 5:20.51, zwyciężyła Marcelina Karbowiak. Wicemistrzynią Polski Amatorów została Hanna Jaraszkiewicz z poznańskiego Teamu „Kobiety Biegają” (5:24.44), a trzecie miejsce zajęła Marcelina Kopka (adidas Runners Warsaw). Amatorskim Mistrzem Polski 2024 w biegu na 1 milę został Mateusz Kondej uzyskując rewelacyjny czas 4:23.45, co jest jednym z najlepszych wyników amatorów w historii warszawskiego mityngu 1MILI. Na drugim miejscu, z czasem 4:24.38 zameldował się Patryk Aid (Obozy Górskie), a trzecią lokatę wybiegał Jarosław Kowalczuk (4:26.67).

Maja Włoszczowska debiutuje!

Niezwykłym wydarzeniem mityngu możliwość startu z Mają Włoszczowską! Dla dwukrotnej srebrnej medalistki olimpijskiej był to absolutny debiut w zawodach biegowych – Pamiętam naszą rozmowę sprzed kilku lat, kiedy Maja stanowczo mówiła, że nikt nigdy jej nie namówi na bieganie. Dzisiaj kończy swój pierwszy w życiu start na dystansie 1 mili z czasem 6:17.91! Sam bym tak chciał debiutować! – śmiał się po biegu Bartek Olszewski, WarszawskiBiegacz.pl. – Jedna mila jest dystansem dla każdego, krótkim i bezpiecznym nawet dla nowicjuszy. To mnie przekonało.
Ale najpiękniejsza jest ta moc amatorskich imprez sportowych: motywacja do działania, masa endorfin i spotkania z ciekawymi ludźmi! To mnie zawsze urzeka!
– mówiła Maja Włoszczowska. 

Imprezę zwieńczyła rywalizacja Sztafet 4x400m. Po zaciętym boju, najlepsze w sztafetach damskich okazały się dziewczyny z Akademii Sportu Otwock. Wśród zespołów męskich najszybsi byli zawodnicy Perfect Runner Team, a w miksach zwyciężyła drużyna Passion First.

1 Mila Szybki Wybor 068

Rodzinny dzień sportu

Mityng 1MILI to wydarzenie, które żyje nie tylko bieganiem. W Strefie Kibica, jak co roku, przygotowanych było mnóstwo całodziennych, bezpłatnych atrakcji dla całej rodziny. W Legia Parku, strefie aktywności Legii Warszawa, można było m.in. spróbować swoich sił na ringu od okiem trenerów sekcji bokserskiej. Sala Zabaw FIKOŁKI zadbała o interaktywne zabawy dla najmłodszych. Klub Sportowy „Lekkoatletyka Dla Dzieci i Młodzieży” Kamila Żewłakowa testował przyszłych lekkoatletów. W showroomie marki Garmin natomiast można było przetestować najnowsze smartwatche i sprzęty nawigacyjne. W strefie odbywały się też rozmowy z gwiazdami sportu i ekspertami. 

Kolejny mityng 1MILI odbędzie się 15 września w Poznaniu. Szczegóły i zapisy na www.1mila.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcelina Karbowiak
Marcelina Karbowiak
28 dni temu

Cześć, Bartek, trzecie miejsce wśród Pań zajęła moja imienniczka, Marcelina Kopka. Biegła w 12 serii 🙂

Marcelina
Marcelina
27 dni temu

Dziękuję! 😊

bart
bart
28 dni temu

Mateusz Kondej amatorem. Dobre żarty. Przecież biega od zawsze, wielokrotnie w mistrzostwach Polski, od dawna jest w klubie. Obecnie też reprezentuje Wilgę Garwolin.
Powinni zmienić format tych zawodów, może kategorie wiekowe, coś na kształt mastersów. To co jest teraz to jeden wielki bałagan z klasyfikacją. Sam kiedyś biegłem w mili i mnie nie sklasyfikowali do amatorów bo byłem w klubie (amatorskim).
Tak czy inaczej impreza i tak super.

bart
bart
27 dni temu

Czyli ty Bartek jesteś zawodowcem, a Mateusz jest amatorem.
Ja wiem, że przepisy biegu są jasno sformułowane, ale uważam że w tym względzie akurat są bez sensu.

...
...
27 dni temu
Reply to  bart

bez sensu jest jak prawdziwy Polak nie może być sklasyfikowany w mistrzostwach Polski jeśli nie posiada… licencji PZLA <- bez tego ponoć nie jest się Polakiem 😛

Anonim
Anonim
27 dni temu
Reply to  ...

Nie może wystartować/być klasyfikowany w PZLA Misrzostwach Polski. Na Otwartych Mistrzostwach Polski jak np. na 5km (listopad) już każdy Polak może 🙂

Last edited 27 dni temu by Anonim
...
...
27 dni temu
Reply to  Anonim

tyle, że właśnie często (może celowo) nie ma tego najważniejszego dopisku P-Z-L-A

Anonim
Anonim
27 dni temu
Reply to  ...

Może zależy od portalu, który opisuje imprezę?
Bo w kalendarzu PZLA raczej sa jasno rozpisane imprezy: pzla.pl/imprezy

kalendarz-pzla
Baltazar
Baltazar
26 dni temu
Reply to  ...

Licencja jest po to abyś też miał ważne badania lekarskie. Amatorowi kolega może podać na trasie wodę czy banana a licencjonowanemu zawodnikowi już nie. Czego nie rozumiesz?

NoWay
NoWay
27 dni temu
Reply to  bart

Nie jeden pół zawodowiec wyczynowiec tam biega jako amator….

...
...
27 dni temu
Reply to  NoWay

jeśli nie żyje z biegania, to jest amatorem

Uważny czytelnik
Uważny czytelnik
27 dni temu

Błagam, proszę nie pisać przy wynikach na tak krótkim dystansie „00:”, to naprawdę obciach. Nawet jeżeli firma mierząca czas jest równie nieprofesjonalna.

Uważny czytelnik
Uważny czytelnik
26 dni temu

T-Mobile Bieg na Piątkę, 30-09-2018, 2575. Maja Włoszczowska (1983) Jelenia Góra 32:47.
„Absolutny debiut”, czy nie?