Emmanuel Wanyonyi
17 czerwca 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Świetne wyniki w trakcie kenijskich eliminacji olimpijskich


Na Stadionie Narodowym Nyayo w Nairobi odbyły się kenijskie kwalifikacje na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w lekkoatletycznych konkurencjach rozgrywanych na stadionie. Zachwyciła Faith Kipyegon na 1500 i 5000 metrów, Ferdinad Omanyala na 100, ale przede wszystkim Emmanuel Wanyonyi, który pobiegł trzeci wynik w historii na 800 metrów.

Pierwszym ważnym wydarzeniem kwalifikacji był bieg nas 5000 metrów kobiet. Przy bardzo silnej stawce zawodniczek zwarta grupa biegła równo do 3000 metrów. Wtedy atak przypuściła rekordzistka kraju Faith Kipyegon na który odpowiedziały: Margaret Chelimo wicemistrzyni świata na 5000 metrów z 2019 roku i dwukrotna mistrzyni świata w przełajach, niedawna rekordzistka świata na 10000 metrów – Beatrice Chebet. Wygrała Kipyegon z 14:46,28. Chebet uzyskała 14:52,55, a Chelimo 14:59,39.

Dla Kipyegon nie był to ostatni wyścig, bo drugiego dnia kwalifikacji zwyciężyła na 1500 metrów, czyli na dystansie gdzie jest rekordzistką świata. W Nairobi uzyskała świetny czas 3:53,99. Warto przypomnieć, że stolica Kenii leży na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza. Kalkulatory pokazują, że w teorii jest to czas przekładający się na 3:48:43 na poziomie morza, czyli lepszy niż rekord świata Kipyegon 3:49,11.

W eliminacjach na 800 metrów, po bardzo spokojnym i taktycznym biegu, na ostatniej prostej upadł Emmanuel Wanyonyi, który został podcięty przez rywala. Początkowo zawodnik nie awansował do finału, jednak po złożeniu protestu został dołączony do finału. W tym przypadku Wanyonyi nie zamierzał biec taktycznie i od początku ruszył niesamowicie mocno. Prowadził od samego początku i wygrał w czasie 1:41,70, co zapewniło mu trzecie miejsce na światowej liście wszech czasów za Davidem Rudishą i Wilsonem Kipketerem. Tutaj także, przeliczając ten wynik z uwzględnieniem wysokości 1700 jest to czas lepszy o pół sekundy niż 1:40,91, czyli rekord świata Rudishy uzyskany podczas IO w Londynie. Rekordzista świata obserwujący bieg młodszego kolegi powiedział, że od 2008 Kenia nie straciła medalu na 800 metrów podczas igrzysk olimpijskich i zanosi się na podtrzymanie passy.

W biegu na 100 metrów najlepszy rezultat na świecie w tym sezonie 9,79 uzyskał Ferdinand Omanyala i pisaliśmy o tym w osobnym materiale.

Zawodników tych, o ile ADAK, WADA i AIU nie postanowią inaczej, zobaczymy podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Rywalizacja lekkoatletów zaczyna się 1 sierpnia.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
znafca
znafca
25 dni temu

zrobili czystkę, a pozostali dalej robią wyniki 🙂 pewnie inna czystkę też robią 😉

ZENEK
ZENEK
25 dni temu

Z CAŁYM SZACUNKIEM DLA TYCH BIEGACZY ALE KENIA I BIEGACZE Z OŚCIENNYCH PAŃSTW NIE RAZ JUŻ UDOWODNILI ŻE CZYSTA KREW OD DOPINGU W TYM SPORCIE DLA NICH TO RZECZ OBCA. CO CHWILA NOWE SENSACJE, ANULOWANIE WYNIKÓW, ZWROT MEDALI. OBYM SIĘ MYLIŁ TYM RAZEM.