blazej 1
11 lutego 2023 Redakcja Bieganie.pl Trening

60 kilometrów na treningu Błażeja Brzezińskiego w przygotowaniach do Wings for Life


Niedawno pisaliśmy o tym, że aktualny Mistrz Polski w maratonie Błażej Brzeziński wystartuje w tegorocznej edycji Wings for Life. Przygotowania Błażeja rozpoczęły się na dobre, a jednym z jego elementów był trening, w ramach którego zawodnik z Bydgoszczy pokonał 60 kilometrów.

Trening ten był elementem sprawdzenia własnego organizmu i pewnego rodzaju testem, czy jest przygotowany na takie biegi od strony mięśniowej i energetycznej. Był to pierwszy tak długi bieg Błażeja w całej biegowej karierze, wcześniej w styczniu przebiegł 43 kilometry w średnim tempie 3.50, co w sumie dało 2 godziny i 44 minuty biegu.

Tym razem założeniem było trzymać się tempa pomiędzy 3.40 a 3.50 przez 60 kilometrów. Ta sztuka udała się do samego końca, z minimalnymi odchyleniami z powodu wiatru. Po drodze dystans maratonu Błażej mijał w czasie 2.36. Przez cały trening, który trwał 3 godziny i 44 minuty, supportu dotrzymywał mu jego zawodnik (życiówka 2.58 w maratonie w wieku 50 lat), a na całym dystansie Błażej przyjął 2 żele 40 gramowe Enervit oraz wypił 1 litr izotonika.

Średnie tętno z całego biegu to 137 – według zegarka ponad 3 godziny biegu były w najniższej strefie tętna.

obraz 2

Na wykresie widać lekki dryf tętna ze względu na przyspieszenie w ostatniej jego fazie.

obraz 3

Trening był w dość wczesnej fazie przygotowań ze względu na przewidywany czas regeneracji po takim wysiłku, ale również ze względu na nowe obowiązki służbowe w wojsku jakich Błażej będzie się teraz podejmował. Co ciekawe Błażej zaczął trening przed godziną 12, a więc skończył bieganie po 15, po czym o godzinie 17 prowadził zajęcia sprawnościowe dla swojej grupy treningowej Brzeziński Run Club. W planach naszego maratończyka jest jeszcze jeden długi bieg do startu, jednak będzie to prawdopodobnie start w jednym z maratonów.

Trening Błażeja Brzezińskiego można śledzić na portalu Strava.

Według kalkulatora mety biegu Wings for Life tempo 3.44 pozwoliłoby Błażejowi przebiec 64 kilometry, jednak należy pamiętać, że warunki na trasie w Poznaniu będą zupełnie inne.

Przypomnijmy, że 7 maja po raz dziesiąty wystartuje Wings for Life World Run. Tradycyjnie gospodarzem polskiej edycji będzie Poznań. Numery startowe na bieg stacjonarny rozeszły się w ciągu kilku godzin, jednak cały czas można wystartować w Biegu z Aplikacją.

Możliwość komentowania została wyłączona.