17 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wyniki i relacje – Maniacka Dziesiątka w Poznaniu, Bieg Zaślubin w Kołobrzegu i maraton w Rzymie

Weekend upłynął pod znakiem imprez sportowych na całym świecie. W Rzymie o minimum olimpijskie w maratonie walczyła Justyna Bąk. W Kwidzynie najlepsi polscy długodystansowcy ścigali się w Mistrzostwach Polski w Przełajach. W Poznaniu i Kołobrzegu biegi uliczne na dystansach 10 i 15km. Wreszcie – w Mankato w USA nasz człowiek, Artur Kern, ścigał się na 5000m w Akademickich Mistrzostwach USA.

Justyna Bąk, która w zeszłym roku uzyskała na nieregulaminowej trasie we włoskim Carpi świetny wynik w maratonie – 2:30.45, tym razem pobiegła dużo słabiej. Z wynikiem 2:38.03 była dopiero dziesiąta. Do minimum olimpijskiego PZLA zabrakło jej ponad 8 minut. W biegu zwyciężyła Rosjanka Galina Bogomołowa, bijąc rekord trasy czasem 2:22.53. W nagrodę otrzymała nagrody pieniężne o łącznej wartości 66 tysięcy euro. Wśród mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Yego, kasując za zwycięstwo 16 tysięcy euro.

4. Peter Korir – 2:10:48
5. Jonathan Kosgei Kipkorir – 2:11:13 (wszyscy Kenia)

______________________________________________________________________

Maniacka Dziesiątka w Poznaniu okazała się rekordowa pod względem liczby startujących – ukończyło ją 861 uczestników i uczestniczek. Padł też niezły rekord trasy, ustanowiony przez Marzenę Kłuczyńską – 35.28.

5. Ewa Grzesik – 40.15

Bieg Zaślubin w Kołobrzegu, na dystansie 15km, miał trochę mniejszą obsadę: ukończyło go 341 osób. Oto czołówka biegu:

Mężczyźni:

1. Piotr Drwal – 45.51 (na zdjęciu obok)
2. Jan Białk – 45.53
3. Radosław Dudycz – 45.59
4. Siergiej Okseniuk – 46.07 (Ukraina)
5. Dimitry Duborski – 46.37 (Ukraina)

________________________________________________________________________

W dalekiej Minnesocie, w miejscowości Mankato biegał jedyny Polak, który zakwalifikował się do finałów NCAA drugiej dywizji – Artur Kern. Artur, który w zeszłym roku pobił halowy rekord Polski na tym dystansie, niedawno spędził dwa miesiące, trenując w Kenii. Jak powiedział bieganiu.pl, czuje się jeszcze słabo po tym wyjeździe. Na zupełnie płaskiej bieżni w Mankato (nie ma podniesionych wirażów, przez co biega się dużo trudniej!) uzyskał słaby czas – 14.49,73 i zajął 11 miejsce. Liczymy, że wyjazd do Kenii zaprocentuje w sezonie letnim.

żródła: IAAF, domtel-sport.pl,