16 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przełaje w Kwidzynie: Chabowski i Kowalska najlepsi!


art524.jpg

Na terenie stadniny koni "Miłosna" w Kwidzynie odbyły się dzisiaj Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Nowymi mistrzami kraju w tej konkurencji zostali Katarzyna Kowalska i Marcin Chabowski w gronie seniorów oraz Danuta Urbanik, Karolina Waszak, Szymon Sznura i Krystian Zalewski wśród juniorów. Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem rywalizacji na poszczególnych dystansach.

Zawody rozgrywane były przy bardzo sprzyjającej, słonecznej pogodzie. Zabrakło zapowiadanych przez nas pojedynków w błocie, mało tego, w niektórych miejscach trasy bieg przybierał charakter prawdziwych biegów po plaży. Jako pierwsi do rywalizacji w tych warunkach przystąpili juniorzy startujący na dystansie 6 kilometrów.

6 km juniorów

Krystian Zalewski reprezentujący barwy klubu WGMDS Goleniów, po objęciu prowadzenia już na pierwszym okrążeniu pewnie zwyciężył w inauguracyjnym pojedynku juniorów. W pokonanym boju pozostawił między innymi Damiana Kabata z Zawiszy Bydgoszcz (srebro) i Jakuba Nowaka z Warszawianki, który bieg ukończył na trzeciej pozycji.

03.jpg
Start do pierwszego biegu juniorów

Zwycięzca to ósmy zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy juniorów z Hengelo, gdzie rywalizował na dystansie 3000 m z przeszkodami. Jego dzisiejszy czas jest jedynie o 1 sekundę gorszy od wyniku Marcina Chabowskiego – dzisiejszego triumfatora w biegu seniorów – uzyskanego na tej samej trasie cztery lata temu, także podczas mistrzostw Polski. Poniżej wyniki pierwszej dziesiątki.

01.jpg
Krystian Zalewski już na prowadzeniu

1. Krystian Zalewski (WGMDS Goleniów) – 18.49
2. Damian Kabat (Zawisza Bydgoszcz) – 19.05
3. Jakub Nowak (Warszawianka Warszawa) – 19.14
4. Maciej Cieślar (Pogórze Skoczów) – 19.23
5. Konrad Kosowski (Nefryt Lubartów) – 19.27
6. Rafał Gontarczyk (Ostrowia Ostrowiec Św.) – 19.32
7. Tomasz Dębowski (Lider Malbork) – 19.34
8. Michał Wendland (Osa Zgorzelec) – 19.36
9. Tomasz Buczak (Agros Zamość) – 19.39
10. Krzysztof Sawicki (UKL Ósemka Police) – 19.40

02.jpg
Damian Kabat lideruje drugiej grupie

4 km juniorek

Bieg juniorek miał bardzo dramatyczny przebieg. Najpierw na prowadzeniu utrzymywała się Karolina Waszak, klubowa koleżanka Krystiana Zalewskiego. Później wyprzedziła ją Marlena
Żeleźnik z Lechii Gdańsk i kiedy wydawało się, że to ona zwycięży, Karolina
rozpaczliwym zrywem na ostatnich metrach wyprzedziła ją, zdobywając
złoty medal. Brąz przypadł Katarzynie Broniatowskiej z Krakowa.

04.jpg
Juniorki na starcie biegu na 4 km

Karolina Waszak podczas ubiegłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu uplasowała się na 9 pozycji w biegu na 3000 metrów. Razem z dzisiejszą brązową medalistką – Broniatowską, reprezentowała nasz kraj także podczas przełajowych mistrzostw Europy w Toro, gdzie była 26.

05.jpg
Karolina Waszak – złota medalistka

1. Karolina Waszak (WGMDS Goleniów) – 14.13
2. Marlena Żeleźnik (Lechia Gdańsk) – 14.14
3. Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków) – 14.30
4. Magdalena Mrugacz (ULKS Fajfer 2001 Łapanów) – 14.43
5. Aleksandra Lisowska (Zatoka Braniewo) – 14.52
6. Liliana Wódkowska (UKS WiR Łopuszno) – 14.52
7. Marzena Pląder (Wawel Kraków) – 14.55
8. Katarzyna Guz (Żak Biała Podlaska) – 14.57
9. Małgorzata Kula (MKS MOSM Bytom) – 14.58
10. Andżelika Dzięgiel (MKL Toruń) – 14.59

06.jpg
Grupa pościgowa

8 km seniorzy

Bieg mężczyzn na dystansie 8 kilometrów był tego dnia z pewnością najciekawszym i najbardziej emocjonującym biegiem mistrzostw. Na starcie pojawiła się liczna grupa czołowych przełajowców naszego kraju ze złotym (Chabowski) i srebrnym (Kaczmarek) medalistą z ubiegłego roku na czele.

07.jpg
Marcin Chabowski na rozgrzewce

Rywalizacja od początku prowadzona była w bardzo szybkim tempie, a na prowadzeniu znajdowała się ścisłą czołówka składająca się z czterech zawodników: Marcina Chabowskiego, Rafała Wójcika, Michała Kaczmarka i Karola Rzeszewicza. Pierwsze decydujące dla podziału medali przesunięcia miały miejsce na około dwa okrążenia przed metą. Z sił zaczynał opadać Kaczmarek, a powoli na prowadzenie wysuwał się Marcin Chabowski, który już na kilometr przed metą był samotnym liderem i niezagrożony dobiegł do mety na pierwszym miejscu. Drugą pozycję wywalczył, po zaciętym pojedynku z Rafałem Wójcikiem, Karol Rzeszewicz. Kaczmarek spadł na piątą pozycję, gdyż na ostatnich metrach wyprzedził go jeszcze Arkadiusz Gardzielewski.

08.jpg
Start biegu seniorów na dystansie 8 km

Chabowski dzięki dzisiejszemu zwycięstwu obronił tym samym tytuł mistrza wywalczony niespodziewanie w ubiegłym roku. Do innych osiągnięć reprezentanta Wejhera Wejherowo należą m.in. mistrzostwo Europy juniorów wywalczone w 2005 roku w biegu na 3000 m z przeszkodami (w ówczesnym sezonie był bliski poprawienia rekordu Europy juniorów), 5 miejsce na mistrzostwach świata juniorów młodszych w 2003 (2000 m pprz.), 9 miejsce na mistrzostwach świata juniorów w 2005 (3000 m pprz.).

09.jpg
Drugie okrążenie – Chabowski już prowadzi

W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo przypadło Śląskowi Wrocław, który reprezentowany był przez Arkadiusz Gardzielewskiego, Radosława Kłeczka i Mateusza Demczyszaka. O cztery punkty wyprzedzili drużynę Zantyru Sztum (Rzeszewicz, Urbanowski, Mazerski) oraz o 15 Sporting Międzyzdroje (Giżyński, Poczwardowski i Formela). Sklasyfikowano 12 zespołów.

10.jpg
Decydujący atak Marcina Chabowskiego

1. Marcin Chabowski (KS Wejher Wejherowo) – 24:13
2. Karol
Rzeszewicz (LKS Zantyr Sztum)- 24:18
3. Rafał Wójcik (KKL Kielce) – 24:22
4.
Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) – 24.28
5. Michał Kaczmarek (WKS
Grunwald Poznań) – 24.30
6. Artur Kozłowski (MUKS MOS Sieradz) – 24.32
7.
Jarosław Cichocki (AZS AWF Gorzów Wlkp) – 24.41
8. Michał Smalec (KS Podlasie
Białystok) – 24.43
9. Marcin Lewandowski (UKL Ósemka Police) – 24.48
10.
Błażej Brzeziński (MUKS Bydgoszcz) – 24.49

11.jpg
Walka o drugie miejsce: Karol Rzeszewicz i Rafał Wójcik

12.jpg
Równie zacięty pojedynek pomiędzy Gardzielewskim i Kaczmarkiem

4 km seniorek

W biegu seniorek od początku na prowadzeniu utrzymywała się Katarzyna Kowalska, wicemistrzyni Polski sprzed roku. Do połowy dystansu kroku starała się jej dotrzymać Dominika Główczewska, jednak ostatecznie Kowalska zdecydowanie wyprzedziła swoje rywalki sięgając po pierwsze jej złoto w przełajowych mistrzostwach Polski w kategorii seniorek. Drugą pozycję z ponad 20 sekundową przewagą zajęła wspomniana Główczewska, a trzecią Agnieszka Ciołek z AZS-AWF Wrocław.

13.jpg
Seniorki na starcie. Katarzyna Kowalska z numerem 906

Mistrzyni Polski – Kowalska to dotychczas nasza czołowa zawodniczka w kategorii młodzieżowej (w tym roku startuje już jako seniorka), która na swoim koncie ma już dwa tytułu mistrzyni Europy U-23 w biegu na 3000m z przeszkodami, brązowy medal przełajowych mistrzostw Europy z Toro, a także triumf w ubiegłorocznym Pucharze Europy.

14.jpg
Kowalska i Główczewska na prowadzeniu

1. Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) – 13.14
2. Dominika
Główczewska (SKLA Sopot) – 13.33
3. Agnieszka Ciołek (AZS AWF Wrocław)
– 13.54
4. Ewa Brych-Pająk (CKS Budowlani Częstochowa) – 13.56
5. Barbara
Niewiedział (LUKS MGOKiR Korfantów) – 14.02
6. Angelika Cichocka (Talex
Borzytuchom) – 14.05
7. Anna Wojna (ULKS Lipniki) – 14.12
8. Anna Nagadowska (AZS-UWM
Olsztyn) – 14.13
9. Monika Wiśniowska (WLKS Siedlce Iganie Nowe) – 14.18
10.
Anna Kordus (TS Olimpia Poznań) – 14.21

16.jpg
Dekoracja najlepszych seniorek

W drużynówce złoty medal zdobyły zawodniczki z AZS-UWM Olsztyn. Srebro przypadło zespołowy z WLKS Siedlce Iganie Nowe, natomiast brąz LKS Vectrze Włocławek. Do rywalizacji zgłoszono 5 zespołów.

3 km juniorów

Na zakończenie mistrzostw odbyły się dwa krótsze biegi juniorów i juniorek. Jako pierwsi wystartowali chłopcy, którzy walczyli na dystansie 3 kilometrów. Najlepiej wśród nich spisał się Szymon Sznura, który przyjął podobną taktykę jak zwycięzca z biegu na "szóstkę" Krystian Zalewski. Reprezentant AZS-u Poznań wyraźnie oderwał się od grupy rywali już po około 500 metrach i do końca nie oddał swojego prowadzenia. Drugi na metę wbiegł Wojciech Jarosz, trzeci był Michał Lancman.

17.jpg
Start do najliczniej obsadzonego biegu juniorów na 3 km

Złoty medalista – Szymon Sznura, to uczestnik mistrzostw świata juniorów młodszych w Ostrawie (2007), gdzie reprezentował nasz kraj w biegu na 1500 metrów.

18.jpg
Zawodnicy po pierwszym okrążeniu. Z lewej Wojciech Jarosz

1. Szymon Sznura (AZS Poznań) – 8:46
2. Wojciech Jarosz
(Juventa-Kobex Starachowice) – 8:49
3. Michał Lancman (Pomorze Stargard)
– 8:58
4. Arkadiusz Ankiel (WLKS Wrocław) – 9:00
5. Kamil Zieliński (LKS
Mielec) – 9:01
6. Kamil Piasek (UKL Ósemka Police) – 9:02
7. Adam Nowicki (MKS
Jedynka Gostyń) – 9:03
8. Jakub Trząsalski (LKS Lubusz Słubice) – 9.04
9.
Łukasz Krakowiak ( MKS Unia Hrubieszów) – 9:04
10. Adam Kierzek (TS Olimpia
Poznań) – 9:05

19.jpg
Szymon Sznura, zwycięzca biegu

2 km juniorek

Podobnie jak Szymon Sznura, tak i faworyzowana Danuta Urbanik szybko objęła prowadzenie i niezagrożona wbiegła na metę, zdobywając tytuł mistrzyni Polski juniorek. Za nią uplasowały się Beata Pustoła oraz Kamila Zglejc. Czwartą pozycję zajęłą Alicja Benedyk, która jeszcze na kilkaset metrów przed metą znajdowała się na miejscu medalowym.

20.jpg
Zawodniczki biegnące w drugiej grupie kończą pierwsze okrążenie

Triumfatorka ostatniego biegu mistrzostw – Danuta Urbanik to nasza duża nadzieja związana z biegami na średnich i długich dystansach (zwyciężyła w plebiscycie bieganie.pl na najbardziej utalentowaną zawodniczkę młodego pokolenia). Na swoim koncie ma już srebro wywalczone w grudniu ubiegłego roku w Toro podczas przełajowych mistrzostw Europy. Jest także wielokrotną medalistką mistrzostw kraju w kategorii juniorek.

21.jpg
Końcowe metry w wykonaniu Danuty Urbanik

1. Danuta Urbanik (Victoria Stalowa Wola) – 6:11
2. Beata Pustoła
(WLKS Siedlce Iganie Nowe) – 6:34
3. Kamila Zglejc (AZS UWM Olsztyn) –
6:37
4. Alicja Benedyk (Olsza Olszyna) – 6:41
5. Monika Andreasik (MUKLA
Dębica-Korzeniowski.pl) – 6:45
6. Izabela Suder (AZS AWF Kraków) – 6:46
7.
Anna Wolarek (AZS AWF Kraków) – 6:47
8. Matylda Szlęzak (CWKS Resovia Rzeszów)
– 6:47
9. Monika Flis (KKS Victoria Stalowa Wola) – 6:47
10. Karolina Półrola (UKS Dziesiątka Radomsko) – 6.49

Multimedalistą mistrzostw okazał się… Krzysztof Szałach, trener trzech dzisiejszych srebrnych medalistów: Marleny Żeleźnik, Dominiki Główczewskiej i Karola Rzeszewicza, co ciekawe reprezentujących trzy różne kluby.

Wyniki: Domtel-Sport.

Możliwość komentowania została wyłączona.