17 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Weekendowe półmaratony w Lizbonie, Hadze i Matsue

W miniony weekend w Lizbonie, Hadze i Matsue odbyły się trzy prestiżowe biegi na dystansie półmaratońskim. Najlepszymi zawodnikami w pierwszej imprezie (EDP Lisbon Half Marathon) okazali się Etiopczyk Haile Gebrselassie oraz Salina Kosgei z Kenii. W drugim biegu (Fortis City-Pier-City Half) triumfowali Kenijczycy: Patrick Makau Musyoki i Pauline Wangui. Niestety w żadnych z biegów nie padł zapowiadany rekord świata. W ostatnim biegu, przeznaczonym tylko dla kobiet triumfowała Brytyjka Mara Yamauchi.

Lizbona, stolica Portugalii, przyciągnęła do siebie rekordową liczbę zawodników: 38 tysięcy. Rekordowy miał być także czas uzyskany przez Hailego Gebrselassie. Jednak rekordzista globu w maratonie, pomimo zwycięstwa, nie zdołał poprawić rekordu świata należącego do Samuela Wanjiru (58:33). "Cesarz" uzyskał czas 59:15, gorszy o 20 sekund od jego rekordu życiowego z
Phoenix.

Za Gebrselassie toczyła się wyrównana walka o miejsce na podium pomiędzy trzema Kenijczykami. Ostatecznie drugie miejsce zajął Charle Kamathi (mistrz świata na 10000m z 2001 roku), a trzecie Robert Kipkoech Cheruiyot, który szósty raz zajął miejsce na podium w tym półmaratonie (ani razu nie zwyciężył).

W gronie kobiet walka o pierwszą pozycję była zdecydowanie bardziej wyrównana, a brały w niej udział dwie Kenijki Pamela Chepchumba i Salina Kosgei oraz Algierka Souad Aït Salem. Ostatecznie z przewagą dwóch sekund nad swoją rodaczką na metę wbiegła Kosgei. Chepchumba była druga, a Salem trzecia. Obie uzyskały ten sam czas 1:09:59. Na czwartej pozycji uplasowała się Berhane Adere, mistrzyni świata w półmaratonie z roku 2002. Siódma była pierwsza z Europejek – Jo Pavey.

Start w tym półmaratonie zanotowała także nasza reprezentantka, Małgorzata Sobańska. Rekordzistka Polski w maratonie uplasowała się na 19 pozycji, a jej wynik to 1:15:19.

19. Małgorzata Sobańska (Polska) – 1:15:19

(W oficjalnych wynikach organizatorzy nie podają nazwiska Etiopki Berhane Adere, w konsekwencji czego wszystkie pozostałe zawodniczki z miejsc od czwartego w dół awansowały o jedną lokatę – staramy się potwierdzić czy jest to błąd, czy faktycznie Adere została zdyskwalifikowana).

W holenderskiej Hadze także miał paść rekord świata, a atakować miał go aktualny rekordzista, Kenijczyk Wanjiru. Jednak ze względu na wysoką gorączkę zawodnik ostatecznie zrezygnował ze startu. Pod nieobecność ubiegłorocznego mistrza zwyciężył jego rodak Patrick Makau Musyoki, któremu jednak nie udało się złamać bariery 1 godziny (1:00:08). Pozostałe 7 czołowych miejsc także zajmowali Kenijczycy, wszyscy uzyskując wyniki poniżej 1:02:00. Na dziewiątym miejscu uplasował się pierwszy Holender – Michel Butter, który tym samym sięgnął po tytuł mistrza swojego kraju w półmaratonie.

Kobiety także toczyły walkę o tytuł mistrzyni Holandii. Ten udało się zdobyć Nadji Wijenberg, która z czasem 1:16:32 zajęła trzecie miejsce. Z dużą przewagą na drugą Niemką Susanne Hahn zwyciężyła Kenijka Pauline Wangui – 1:09:49.