debno maraton
28 stycznia 2022 Kuba Pawlak Sport

Wojskowi powołali maratończyków. Kogo zabraknie na mistrzostwach Europy?


W czwartek (27.01) odbyło się spotkanie decydentów PZLA z koordynatorami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Strony doszły do porozumienia odnośnie powołań maratończyków na najważniejsze imprezy sezonu. Na jego bazie na cywilnych zawodach prawdopodobnie zabraknie między innymi aktualnego mistrza Polski – Arkadiusza Gardzielewskiego.

Kalendarz imprez międzynarodowych w 2022 roku pęka w szwach. W lipcu kibiców lekkiej czekają emocje związane z mistrzostwami świata w amerykańskim Eugene, a już w sierpniu w Monachium ma się rozpocząć rywalizacja o czempionat Starego Kontynentu.

Napięty harmonogram zawodów może wymóc na uczestnikach poszczególnych konkurencji konieczność wyboru. Taka sytuacja dotyczy między innymi maratończyków, gdzie mocny start na jednej z imprez, praktycznie wyklucza rywalizacje o najwyższe cele w kolejnej. Priorytetową imprezą dla naszych kadrowiczów mają być więc mistrzostwa Europy, gdzie według przedstawicieli PZLA, pojadą najlepsi aktualnie długasi.

debnomarat
Mistrzostwa Polski w maratonie Dębno 2021 / fot. Marta Gorczyńska

Dodatkowym utrudnieniem dla maratończyków jest fakt, że wcześniej na horyzoncie pojawiają się inne, kluczowe dla dużej części z nich mistrzostwa – wojskowe MŚ w maratonie w Peru. Jak istotna jest to impreza dla zawodników Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, który zrzesza większość najlepszych polskich biegaczy długodystansowych, mówił w niedawnej rozmowie szef Zespołu płk Tomasz Bartkowiak. Należy jednak pamiętać, że zawodnik, który weźmie udział w wojskowych zawodach na dystansie maratonu, z dużym prawdopodobieństwem również nie będzie w stanie zbudować najwyższej możliwej formy na mistrzostwa cywilne.

Przedstawiciele PZLA i CWZS spotkali się w ostatni czwartek, aby wspólnie zadecydować o powołaniach maratończyków na poszczególne imprezy. „Wojskowi” w rozmowie z nami poinformowali o tym, którzy zawodnicy zgodnie z ustaleniami ze Związkiem jadą na majowe mistrzostwa.

Zawodnicy powołani na wojskowe MŚ w maratonie w Peru

  • Arkadiusz Gardzielewski
  • Marcin Chabowski
  • Błażej Brzeziński
  • Mariusz Giżyński lub Szymon Kulka
  • Iwona Bernardelli
  • Anna Gosk
  • Monika Andrzejczak
  • Aleksandra Brzezińska

Czyżby takie rozwiązanie nie było w smak aktualnemu mistrzowi Polski? A może to tylko ta pogoda i nieprzychylne wiatry na treningu…

gardziel
strava.com
Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie