tomasz opuchlik2
1 lipca 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szybka i atestowana „piątka” poleca się na sierpień!


Atestowana piątka w kalendarzach imprez biegowych występuje rzadko. Prędzej znajdziemy maratony, połówki i biegi na dychę. Dla wszystkich, którzy chcą szybciej zakręcić nogą i powalczyć o życiówkę na 5 km, mamy dobrą wiadomość. Stowarzyszenie „Aktywna Pszczyna” zaprasza 15 sierpnia do Studzienic na Aktywną Piątkę z atestem PZLA.

– Bieg wystartuje 15 sierpnia o godzinie 13 i będzie to pierwsza edycja Aktywnej Piątki – mówi pomysłodawca wydarzenia, Tomasz Opuchlik. – Trasa ma atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, świeży, bo wykonany 22 maja. Trasa jest w miarę szybka, sto procent asfalt. Prowadzi między innymi drogą wojewódzką. Bez nawrotek: jedna duża, płaska pętla. Zapisy odbywają się do 6 sierpnia za pośrednictwem strony aktywnapiatka.pl. Pakiet do biegu głównego kosztuje 55 złotych.

tomasz opuchlik

W ramach zawodów rozegrane zostaną Mistrzostwa Województwa Śląskiego na 5 km pod patronatem Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dodatkowo organizatorzy zapraszają na darmowy Bieg Rodzinny na dystansie 500 metrów, w którym zabezpieczono 100 medali dla finiszerów.

Tomasz Opuchlik nie ukrywa, że w przyszłości chciałby zorganizować w Studzienicach zawody rangi mistrzowskiej. Już teraz zwraca dużą uwagę na detale istotne z punktu widzenia zawodników.

– Planuję wideorelację. Zamawiam zegar na samochód, żeby czołówka mogła kontrolować czas. Chcę to zrobić porządnie. Za 2-3 lata chciałbym zorganizować tu mistrzostwa Polski w biegu ulicznym. Żeby to się udało, musimy przetrzeć szlak – podkreśla nasz rozmówca.

Na najlepszych czekają nagrody pieniężne. Co warto podkreślić, organizator zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia kontroli antydopingowej wśród uczestników biegu.

– Dajemy wysokie nagrody, aby zachęcić do udziału w biegu i w przyszłości podczas ewentualnych mistrzostw Polski mieć odpowiednią renomę. Chcemy eliminować złego ducha rywalizacji, którym jest gra nie fair, stąd zapis o kontroli antydopingowej – wyjaśnia organizator.

Kontrola antydopingowa jest rzadkością w krajowych biegach ulicznych. Dla Stowarzyszenia Aktywna Pszczyna nie będzie to jednak pierwszy raz, kiedy zadbają o uczciwą rywalizację.

– Na początku czerwca przy organizacji 11 edycji Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego zrobiliśmy kontrolę antydopingową. Ciekawostka jest taka, że nie pojawił się nikt zza granicy. Koszt kontroli jest bardzo duży. Jedna próbka A to wydatek rzędu 1000-1500 złotych. Koszt ewentualnej próbki B spoczywa na zawodniku – zaznacza Opuchlik.

288523551 2243154979195870 657255203088218294 n

15 sierpnia w Studzienicach na pewno będzie się z kim ścigać. Organizatorzy zapowiadają obecność m.in. mistrza Śląska w krosie, Tomasza Janusza, mistrza Polski Masters z tego roku z hali, Tomasza Wójcika, przełajowego mistrza Polski w kategorii młodzieżowców, Oliwiera Mutwila, czy Mateusza Mrówki, którego historię przybliżaliśmy jakiś czas temu na bieganie.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.