Ewa Swoboda
11 marca 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Polce odpadła wielka rywalka. Świat ogłasza składy na Belgrad


26 Polaków już za tydzień powalczy o medale Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie (18-20 marca). Karty odsłoniły też inne reprezentacje. Jamajka zamiast mistrzyni olimpijskiej Elaine Thompson-Herah wyśle do Serbii Sherickę Jackson. Skromną, w stu procentach damską reprezentację, ogłosiła Ukraina.

Sześć sportsmenek będzie reprezentować naszego, pogrążonego w wojnie, sąsiada ze wschodu. Drużynę na HMŚ stworzyły: Anna Plotitsina (60 m ppł.), Marina Bekh-Romanchuk (skok w dal, trójskok), Yaroslava Maguchikh (skok wzwyż), Iryna Herashchenko (skok wzwyż), Yana Gladiychuk (skok o tyczce), oraz Yulia Loban (pięciobój).

Swoboda in, Thompson-Herah out

W polskich powołaniach nie było niespodzianek. Ostrzyc kolce do startu w Belgradzie może fenomenalna Ewa Swoboda. Polka przewodzi tegorocznym listom światowym na 60 metrów ze znakomitym 6.99. Naszej rakiecie odpadła wielka konkurentka do złota. Jamajski związek lekkiej atletyki poinformował, że mistrzyni olimpijska z Tokio, Elaine Thompson-Herah, nie weźmie udziału w halowym czempionacie.

ewa swoboda

Nie oznacza to, że ojczyzna Usaina Bolta nie wyśle do Serbii doborowych sprinterek. Na sześćdziesiątkę pobiegną: Shericka Jackson i Briana Williams. Jackson to brązowa medalistka olimpijska na 100 m, Williams złota ze sztafety 4×100 m. Pierwsza biegała w tym roku halowe 60 m w 7.12, druga w 7.09.

Poza Swobodą, duże nadzieje medalowe pokładamy w damskiej sztafecie 4×400 m. Drużynę stworzą: Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Aleksandra Gaworska. Pierwsze trzy zostały też zgłoszone do startu indywidualnego.

Wśród powołań nie zabrakło Adama Kszczota, który nie stawił się na mistrzostwach Polski, ponieważ zagorączkował po szczepieniu przeciwko Covid-19. Zawodnik sensacyjnie ogłosił jednak, że zabraknie go również na mistrzostwach świata, mimo uzyskania minimum na koronne 800 metrów.

Na 1500 m powalczy Michał Rozmys. W Belgradzie zabraknie Marcina Lewandowskiego, który odpuścił sezon halowy w związku ze sprawami rodzinnymi.

Będzie z kim się ścigać

Keely Hodgkinson stanęła na czele reprezentacji Wielkiej Brytanii. Zaledwie 20-letnia rekordzistka kraju na halowe 800 metrów (1:57.20), poza swoim koronnym dystansem, pobiegnie w sztafecie 4×400 m. Angelika Cichocka będzie więc miała z kim się ścigać.

U Brytyjczyków żartów nie będzie też, jeśli chodzi o obsadę męskiej osiemsetki. Powołanie otrzymał Elliot Giles, który idzie przez sezon zimowy jak przecinak, notując imponując serię – 1:45.42, 1:45.42, 1:45.43 (podczas trzech mitingów WAIT z kolei). Pod nieobecność Kszczota na tym dystansie nie wystartuje żaden Polak.

elliot giles

Mocne biegowe nazwiska zaanonsowali Hiszpanie. Na 3000 metrów wystartuje, rekordzista Europy, Adel Mechaal. Na 1500 metrów zobaczymy szybkiego na końcówkach Ignacio Fontesa. Wyjątkowo skromną ekipę wyślą do Serbii Francuzi. Wśród 9 zawodników aż trójka to płotkarze (Martinot-Lagarde, Belocian i Samba-Maye). 19 lekkoatletów powołała niemiecka federacja. Wśród biegaczy, warto wspomnieć Roberta Farkena (tej zimy uzyskał 3:35.44 na 1500 metrów), oraz Maximiliana Thorwitha, który miesiąc temu w Nowym Jorku otarł się o rekord kraju na halową trójkę (7:38.14).

Potężną ekipę, jeśli chodzi o 400 metrów, zgłosił holenderski związek. Femke Bol i Lieke Klaver wśród pań, Liemarvin Bonevacia i Isayah Boers wśród mężczyzn – znaleźli się wśród 22 powołanych lekkoatletów. 10 sportowców ogłosiła Kenia. Wśród nich m.in. rekordzista kraju na 100 m, Ferdinand Omanyala (60 m), Collins Kipruto (800 m), Abel Kipsang (1500 m), czy Ednah Jebitok (1500 i 3000 m).

femke bol

Tylko czwórkę biegaczy powołał norweski związek. Jest wśród nich rekordzista świata na halowe 1500 m (3:30.60), Jakob Ingebrigtsen. Mocnych nazwisk możemy spodziewać się w reprezentacji USA. Przed dwoma tygodniami mistrzostwa kraju, będące kwalifikacją do Serbii, rozstrzygnęli na swoją korzyść tacy mistrzowie, jak: Grant Holloway (60 m ppł.), Christian Coleman (60 m), czy Ajee Wilson (800 m).

18 Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie rozpoczną się w piątek (18 marca) i potrwają do niedzieli. Z udziału w zawodach zostali wykluczeni sportowcy z Białorusi i Rosji (również występujący pod flagą ANA).

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI (jako 26 zawodnik został dzisiaj ogłoszony, skoczek wzwyż, Norbert Kobielski).

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.