Oregon 2022
8 kwietnia 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Mistrzostwa tylko dla zaszczepionych. USATF podaje warunki na Oregon


Amerykański związek lekkiej atletyki (USATF) opublikował zasady uczestnictwa w mistrzostwach świata, które w lipcu (15-24) odbędą się w Oregonie. W dokumencie z 30 marca czytamy, że aby walczyć o medale lekkoatletycznego mundialu, należy być w pełni zaszczepionym i poddać się testowi przed wylotem do USA.

Kluczowy w przedstawionych procedurach jest spójnik „i”. O ile w przypadku Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie (18-20 marca) obowiązywała dowolność pomiędzy szczepieniem a testem, tak w lipcu w Oregonie trzeba będzie wylegitymować się dwoma zaświadczeniami.

– Każdy, kto chce wjechać do USA, aby wziąć udział w mistrzostwach świata (jako sportowiec, trener, przedstawiciel zespołu, przedstawiciel federacji członkowskiej, przedstawiciel techniczny, dostawca itp.) będzie musiał spełnić wszelkie wymogi wjazdowe Departamentu Stanu USA i wytyczne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom („CDC”) – czytamy w dokumencie USATF.

Dalej Amerykanie szczegółowo omawiają, o jakie wymogi wjazdowe chodzi:

(a) Pełne zaszczepienie (zgodnie z definicją CDC) szczepionką zatwierdzoną przez FDA (Food and Drug Administration) lub dopuszczoną do użycia w sytuacjach awaryjnych przez WHO,

i

(b) ujemny wynik testu na obecność wirusa SARS CoV-2 wykonanego nie więcej niż jeden dzień kalendarzowy przed odlotem do Stanów Zjednoczonych.

Formy szczepienia, które aktualnie są uznawane przez CDC to:

Pojedyncza dawka: Janssen/ J&J, lub dwie dawki: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covaxin. Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac.

Dla zawodników, którzy liczą, że do wakacji przepisy się zmienią i szczepienie nie będzie konieczne, dopisano dość jednoznaczne:

Jest mało prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy te wymagania staną się łagodniejsze. Faktycznie mogą stać się bardziej rygorystyczne.

Mistrzostwa świata w Oregonie to nie jedyna duża impreza lekkoatletyczna sezonu letniego. W sierpniu (15-21) w Monachium odbędą się mistrzostwa Europy.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.