Maraton Valencia 2021
3 grudnia 2021 Bartłomiej Falkowski Sport

’Miasto Biegania’ wita światową i polską elitę – zapowiedź Valencia Marathon 2021


Już w niedzielę piątego grudnia odbędzie się ostatni w tym roku maraton z platynową odznaką World Athletics. Po Berlinie, Londynie, Chicago, Bostonie, Amsterdamie i Nowym Jorku pora na Walencję. Maraton Valencia Trinidad Alfonso EDP zgromadzi elitę światowego biegania. „Miasto Biegania”, jak sama siebie określa Walencja, może stać się świadkiem jednego z najszybszych maratonów w historii. Poniżej przedstawiamy czego spodziewać się po zawodach, kto ze światowej elity i polskiej elity wystartuje w Hiszpanii i gdzie śledzić zmagania na żywo.

Trasa i historia

W tym roku będziemy świadkami 41. edycji maratonu. Bieg w Walencji, podobnie jak półmaraton, który odbył się kilka tygodni temu, jest uważany za jeden z najmocniejszych na świecie. Zeszłoroczna edycja przyniosła rekordy trasy zarówno u kobiet jak i mężczyzn (Walencja znowu rekordowa | Bieganie.pl). Wygrali Kenijczycy. Wśród kobiet Peres Jepchirchir 2:17:16 co jest aktualnie piątym wynikiem w historii. U mężczyzn z wynikiem 2:03:00 triumfował Evans Chebet. Wynik ten daje siódme miejsce listy all-time. Szybkiemu bieganiu sprzyja płaska trasa, przeważnie łagodna pogoda, a także mocna stawka, która jest od kilku lat wizytówką imprezy.

Kilkanaście lat temu bieg zyskał sponsora z branży energetycznej, który pozwolił rozkręcić wydarzenie pod względem czysto sportowym jak i rozrywkowym dla biegaczy amatorów. W początkowych edycjach bieg nie przyciągał światowej elity. Co ciekawe w latach osiemdziesiątych trzykrotnie z rzędu wygrywały Polki, Małgorzata Szumińska i Ewa Wrzosek (1986-1988). Wśród panów „naszymi zwycięzcami” byli Paweł Lorens (1986), Mirosław Bugaj (1987) i Mirosław Dzieniski (1989).

vale3

Lista startowa kobiet

Wśród pań najmocniejszą życiówkę ma Etiopka Guteni Shone (2:20:11). Niewiele wolniejsza jest jej rodaczka Azemera Gebru (2:20:48), która z tym wynikiem ukończyła najszybszy kobiecy maraton 2019 roku czyli TCS Amsterdam Marathon. Celem organizatorów jest walka o kolejny już bieg z wynikiem poniżej 2:20 u kobiet. Pomoże w tym na pewno odwieczna etiopsko-kenijska walka. Wśród zaproszonych Kenijek są Bornes Chepkirui (2:21:26) i Tadelech Bekele (2:21:40). W walkę może wmieszać się Niemka afrykańskiego pochodzenia Melat Kejeta (2:23:57), która na Igrzyskach w Tokio była szósta. Zawodniczka jest rekordzistką Europy w połówce (65:18), a także wicemistrzynią świata z półmaratonu w Gdyni.

Lista startowa mężczyzn

Listę otwiera Kenijczyk Lawrence Cherono, którego życiówka 2:03:04 pochodzi właśnie z Walencji, gdy rok temu zajmował drugie miejsce (Men’s Valencia Marathon 2020 – Chebet Vs. Cherono – EPIC last KM – YouTube). W tym roku Cherono ukończył już maraton, a miało to miejsce podczas Igrzysk, gdzie zajął czwarte miejsce. W przeszłości wygrywał już maratony w Bostonie i Chicago.

Tuż za jego plecami czai się Amos Kipruto. On także w 2020 roku biegł w „Mieście biegania”, gdzie uzyskał fantastyczne 2:03:30. Kipruto to brązowy medalista MŚ w maratonie z 2019 roku. Niestety w tym roku nie ukończył maratonu olimpijskiego.

Podobnie jak w przypadku rywalizacji pań, tu również zapowiada się pasjonujący pojedynek Kenii i Etiopii. Wśród Etiopczyków na listach znajdziemy nazwiska takie jak: Mule Wasihun (2:03:16), Getaneh Molla (2:03:34), czy Kinde Atanaw (2:03:51). Do tego pojedynku z pewnością włączy się też Geoffrey Kamworor, którego życiówka może nie powala (2:06:12), ale już trzy tytuły MŚ w półmaratonie i dwa w przełajach robią wrażenie. Ostatni maraton zawodnik ten ukończył w 2018 roku w Nowym Jorku i można przypuszczać, że w tym występie zanotuje znaczący postęp. Jak sam otwarcie przyznaje wierzy w to, że jest w stanie pobić w przyszłości rekord świata.

Tak samo jak u kobiet Niemcy liczą na Kejetę, tak w przypadku mężczyzn do walki może włączyć się Amanal Petros, który ustanowił już dwa niemieckie rekordy w Walencji. W zeszłym roku 2:07:18 w maratonie i w tym roku 60:09 w półmaratonie. Innym mocnym Europejczykiem jest Belg Koen Naert, który jest aktualnym mistrzem Europy w maratonie. Jego życiówka z Rotterdamu 2019 to 2:07:30. Zawodnik po trapiących go problemach zdrowotnych wrócił w tym roku do mocnego biegania. W połówce pobiegł 61:38, a Igrzyska skończył na wysokim dziesiątym miejscu z czasem 2:12:13.

vale4

Polacy są mocni

W Walencji wreszcie wystartuje Krystian Zalewski. Zawodnika, który wg wielu jest nadzieją na mocne bieganie maratonu przez Polaka, znajdziemy na liście startowej tego biegu po raz drugi. Rok temu tuż przed wylotem uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. W tym roku zdrowy i zmotywowany stanie by poprawić wynik z Dębna gdzie wiosną pobiegł 2:10:58. Więcej o starcie Krystiana przeczytacie w naszym wywiadzie (Krystian Zalewski: trenuję na tyle ciężko, na ile chcę pobiec | Bieganie.pl)

W Hiszpanii na dystansie maratonu zadebiutuje Katarzyna Jankowska, która, tak jak Zalewski, trenuje pod okiem trenera Jacka Kostrzeby. Życiówka Jankowskiej w półmaratonie to bardzo dobre 1:11:02. Biorąc pod uwagę, że wynik ten został uzyskany na o wiele trudniejszej trasie w Gdyni, możemy liczyć na mocny debiut zawodniczki KS Podlasie Białystok. O wynik w Walencji powalczy także Kamil Jastrzębski. Zeszłotygodniowy zwycięzca MP w przełajach na długim dystansie (Tomaszów Lubelski wyłonił mistrzów Polski w krosie. Relacja z 93 PZLA MP w biegach przełajowych | Bieganie.pl), a także były mistrz polski w maratonie z Olesna 2020. Kamil po ciężkiej kontuzji, której nabawił się zimą tego roku, zdaje się wrócił do formy i wraz z trenerem Hubertem Duklanowskim jest gotów na walkę o poważny wynik.

Gdzie oglądać?

Maraton Valencia Trinidad Alfonso EDP wystartuje już w niedzielę 05.12 o 8:15. Transmisja na kanale Eurosport 2, a także w serwisie YouTube na oficjalnym kanale wydarzenia Maratón Valencia Trinidad Alfonso EDP – YouTube . Również na kanałach społecznościowych Bieganie.pl dostępne będą relacje z całego weekendu w Walencji. Czekają na Was także wywiady i zakulisowe smaczki. To będzie z pewnością udana niedziela.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.