28 października 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kuba Atys, juror PZU RUN PHOTO dla Bieganie.pl


Tylko do konca tego tygodnia można zgłaszać prace w konkursie: PZU RUN PHOTO. Oto rozmowa z jednym z członków Jury, Kubą Atysem, fotografem Gazety Wyborczej, specjalizującym się w fotografii sportowej, od lat zdobywającym nagrody i wyróżnienia w branżowych konkursach.

Adam Klein: Czy w dzisiejszych czasach nie uważa Pan, że wystarczy super sprzęt i małpa go obsługująca a na pewno jakies dobre zdjęcie zrobić jej sie uda? Chodzi mi o to, że w normalnych warunkach, problemy techniczne przestały być ograniczeniem.

Kuba Atys: Nie uważam, że takie stwierdzenie jest słuszne. Można by co najwyżej powiedzieć, że może się udać i to pod warunkiem, że tym sprzętem będzie się posługiwał człowiek. Powtórzyć mu ten przypadkowy sukces będzie mu jednak niezwykle trudno. Tak naprawdę ten sprzęt dopiero wtedy zaczyna pomagać fotografowi gdy ten wie jakie zdjęcie chciałby zrobić.

Kiedyś czytałem wywiad z Panem w Wyborczej, w którym opowiadał Pan, że często warto zmienić punkt widzenia, i wchodził Pan do basenu, żeby zrobić ciekawe zdjęcie Otylii Jędrzejczak. Gdzie by Pan wszedł na stadionie lekkoatletycznym na Mistrzostwach Świata gdzie nie ma Pan dostępu do bieżni, bo ochrona nie wpuszcza?

Wszystko już właściwie zostało sfotografowane. Fotografowie ustawiają zdalnie wyzwalane aparaty niemal pod nogami lekkoatletów, wspinają się też na dachy stadionów skąd mamy graficzne ujęcia, pionowo z góry. To się jednak szybko opatruje. Na wielkich zawodach kłopot jest z wejściem na płytę stadionu, ale jest to możliwe. Fotografujemy głownie z fosy wokół bieżni i z trybun. To wystarczająco duża przestrzeń do znalezienia swego miejsca aby zrealizować własne zamierzenia. Poza tym przecież sam sport jest nieprzewidywalny.

Gdyby wybierał sie Pan na bardzo dla Pana ważny bieg masowy, z którego zdjęcia musiałby Pan potem gdzieś pokazać, ale mógłby Pan wziąć TYLKO jeden obiektyw. Jaki to by był obiektyw?

Sfotografowanie biegu jednym obiektywem to też mógłby być jakiś pomysł fotograficzny. Przy takim założeniu mógłby być to właściwie każdy obiektyw i z takim wyzwaniem ciekawie byłoby się zmierzyć. Tak wykonany projekt oczywiście można by publicznie zaprezentować. Jeśli jednak przeznaczeniem zdjęć byłaby prasa to tam wymagane są różne ujęcia i do wykonania ich służą różne obiektywy więc niektóre zdjęcia by po prostu nie powstały co zubożyłoby tę fotograficzną relację.

Mnóstwo osób robi dzisiaj zdjęcia. Jeśli mówimy o zdjęciach biegowych, jakie miałby Pan dla nich rady, poza kupnem super sprzętu?

Z tym super nie trzeba przesadzać, wystarczy ogólnie teraz dostępna niedroga lustrzanka i dwa obiektywy: jakiś obiektyw szerokokątny i np zoom 70-200 mm. Chciałbym uniknąć dawania rad praktycznych jest ich bardzo wiele i mogą myć bardzo indywidualne i szczegółowe. Najlepiej dawać je poszczególnym osobom oglądając ich prace. Odpowiem więc ogólnie. Warto wiedzieć po co się fotografuje? Jeśli mamy tę świadomość i zorientujemy się co i kiedy na zdjęciu wygląda dobrze ( kompozycja!)  ponadto poznamy trochę teorii, myślę tu o podstawach: przesłona, czas naświetlania, czułość matrycy – wtedy możemy posłużyć się aparatem jako narzędziem do realizacji własnych fotograficznych pomysłów.

Czy są jakies kryteria, które moze Pan nazwać, którymi sie bedzie Pan kierował przy wyborze najlepszych zdjeć?

Najbardziej
chciałbym zobaczyć sfotografowane w ciekawych warunkach oświetlenia,
dobrze skomponowane ujęcia jakich jeszcze nie widziałem.

Piękny krajobraz to samograj. Jesli dodamy na tym krajobrazie biegnącego człowieka mamy receptę na wygraną? Co Pan o tym myśli?

O!
To jest właśnie przykład, świadomej realizacji jakiegoś pomysłu na
zdjęcie. Pierwszy ważny krok w kierunku udanego zdjęcia. Udanego ale nie
koniecznie wyjątkowego, godnego nagrody w konkursie.

Dziękujemy

Przypominamy, że zgłaszanie prac trwa do 30 października.

Przeczytaj też: Z życia zawodowego fotografa sportoqwego, Rozmowa z Adamem Nurkiewiczem


Konkurs dla czytelników

Przy okazji Konkursu PZU Run Photo przygotowaliśmy dla czytelników i subskrybentów Newslettera Bieganie.pl
(aby móc otrzymać nagrodę trzeba zasubskrybować Newsletter) konkurs
towarzyszący, w którym do wygrania są trzy albumy „303 zdjęcia, które
musisz znać”.

Jeżeli ktoś jeszcze nie jest subskrybentem Newslettera to ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW: //bieganie.pl/?show=1&cat=80&id=8182

okladka_1.jpg

Aby
wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na kilka pytań wypełniając
poniższy formularz. Zdjęcia o których mowa w konkursie znajdziecie pod
formularzem.

Nagrody otrzymają trzej autorzy, którzy poprawnie
odpowiedzieli na jak największą liczbę pytań lub – w przypadku większej
liczby osób, które udzieliły takiej samej liczby poprawnych odpowiedzi –
trzej uczestnicy konkursu, którzy przesłali swoje odpowiedzi jako
pierwsi.

Na odpowiedzi czekamy do 30 października (piątek), do godziny 23:59.ssss

Zdjęcie nr 1

zdjecie 01

Zdjęcie nr 2

zdjecie 02

Zdjęcie nr 3

zdjecie 03

Zdjęcie nr 4

zdjecie 04

Zdjęcie nr 5

zdjecie 05

Zdjęcie nr 6

zdjecie 06

Możliwość komentowania została wyłączona.