Kalendarz biegów
9 września 2022 Łukasz Telejko Sport

Kalendarz biegowy – gdzie warto pobiec tej jesieni


Ostatnia fala upałów już za nami a to oznacza, że sezon jesiennych biegów rozkręca się na dobre. Za nami już kilka interesujących imprez, jak np. 7. Nocny adidas Półmaraton Praski czy 31. Półmaraton Signify Piła, ale wciąż jeszcze pozostało sporo biegów, zwiastujących niemałe emocje. Co nas czeka i gdzie będzie można walczyć o nowe rekordy życiowe w nadchodzących tygodniach?

Biorąc pod uwagę imprezy, jakie pozostały do rozegrania w Polsce w najbliższych tygodniach,  największy prym będą wiodły biegi na dystansie 10 kilometrów oraz  półmaratony. Jednak sumując imprezy na różnych dystansach, tylko w samym wrześniu i październiku odbędzie się ich ponad 500!

Maraton

Dla wielu zawodników startem docelowym będzie maraton. Dla niektórych będzie to walka o bicie rekordów życiowych i tu liczyć się będzie szybka trasa, a inni chcą po prostu zaliczyć kolejny start na królewskim dystansie.

44. Maraton Warszawski – 25 września 2022r.
25 września odbędzie się jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez biegowych w kraju, czyli 44. Maraton Warszawski.  Zawodnicy będą mogli pobiec szerokimi ulicami w samym sercu Warszawy, wśród tysięcy kibiców i innych uczestników. Przed wystrzałem startera, z pewnością nie zabraknie odśpiewania utworu „Sen o Warszawie”, który przyprawi niejednego biegacza o gęsią skórkę. W ubiegłym roku trasę warszawskiego maratonu ukończyło 2734 zawodników ze zwycięzcą Yaredem Shegumo na czele.

Zapisy do Maratonu Warszawskiego wciąż trwają.

maraton warszawski
43 Maraton Warszawski

21. Poznań Maraton – 16 października 2022r.
Po trzech latach przerwy rywalizacja na królewskim dystansie wraca do stolicy Wielkopolski. W Poznaniu biegacze staną na starcie 21. Poznań Maratonu, im. Macieja Frankiewicza już 16 października. Organizatorzy chcąc wynagrodzić dłuższą przerwę w organizacji imprezy,  zmienili trasę na szybszą oraz bardziej płaską.

Silesia Marathon – 2 października 2022r.
Pod hasłem “Obudź w sobie bohatera”,  2 października odbędzie się Silesia Marathon. Biegacze pobiegną trasą prowadzącą przez najpiękniejsze zakątki Śląska usytuowane na terenie czterech miast. Natomiast medal za udział w zmaganiach otrzymają tradycyjnie na  mecie umiejscowionej na wyjątkowym Stadionie Śląskim.

39. Toruń Maraton – 23 października 2022r.
23 października biegacze będą mogli ponownie wybrać się do grodu Kopernika, żeby wystartować 39. TORUŃ MARATON. Impreza rozgrywana jest corocznie aż od 1983 roku.

Półmaraton

45. Bieg Lechitów – 18 września 2022r.
Już 18 września odbędzie się 45. Bieg Lechitów, czyli najstarszy polski półmaraton, który jest organizowany nieprzerwanie od 1978 roku. Jest to bieg z historią narodzin państwa polskiego w tle, a sami zawodnicy będą pokonywać trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna.

9. Gdańsk Półmaraton – 2 października 2022r.
Morze biegaczy ponownie wybiegnie na ulice Gdańska. Atestowana, szybka  trasa o dystansie 21,0975 km, przebiegać będzie przez główne arterie miasta. Podczas 9. Półmaraton Gdańsk, który odbędzie się 2 października na biegaczy czeka wyjątkowa niespodzianka, oprócz klasycznej rywalizacji będzie można wystartować w czteroosobowej sztafecie lub wybrać bieg towarzyszący na dystansie 5 km.

Szamotuły Samsung Półmaraton – 9 października 2022r.
9 października na swoje biegowe trasy zapraszają organizatorzy Szamotuły Samsung Półmaraton.  Tegoroczna edycja, to dziesiąta odsłona tego biegu, wliczającego się do Grand Prix Wielkopolski.

8. Cracovia Półmaraton Królewski – 16 października 2022r.
Ponad 5000 tysięcy zawodników widnieje już na liście startowej 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Biegacze linię mety, znajdującą się na płycie głównej w TAURON Arenie Kraków, pokonają 16 października.  Sam finisz będzie rozgrywać się w widowiskowym blasku świateł.  Jak co roku, organizatorzy zadbali o szybką, pełną zabytków i malowniczych uliczek trasę.

Pozostałe biegi
Warto również zwrócić uwagę na inne „połówki”, które również przyciągają rzesze biegaczy m.in. 13 PKO Bytomski Półmaraton (17.09.2022), Półmaraton Augustowski (9.10.2022), VII Kraśnik Półmaraton im. 24 Pułku Ułanów (9.10.20022).

5 i 10 kilometrów

Bieg na 10 kilometrów to najbardziej uniwersalny dystans biegowy. Jest to bieg dostępny dla każdego, ale może być on jednocześnie dużym wyzwaniem dla wprawionych w boju zawodników.

Grodziska Dycha – 11 września 2022r.
II Grodziska 10 „Julka” to kontynuacja imprezy biegowej, która powstała w odpowiedzi na covidowe restrykcje, przez które nie odbył się Półmaraton Słowaka w 2020 i 2021 roku.  W ubiegłym roku bieg odbył się pod hasłem „Grodziska Szybka Dycha Po Covidzie”, w tym roku, ze względu na duże zainteresowanie imprezą, organizatorzy zwiększyli limit do 1500 uczestników, którzy staną na starcie 11 wrześnie w Grodzisku Wielkopolskim.

14. Bieg Ursynowa – 18 września 2022r.
Bardzo szybka, sprzyjająca biciu rekordów życiowych trasa (prosto w tę i z powrotem Aleją KEN) ma atest PZLA i prowadzi wyłącznie po nawierzchni asfaltowej. Bieg co roku przyciąga wielu bardzo szybkich biegaczy oraz tysiące amatorów biegania. Zapisy na Bieg Ursynowa ciągle trwają.

Bieg Westerplatte – 18 września 2022r.
Bieg Westerplatte to szczególne i znane wydarzenie na biegowej mapie Polski. 18 września zawodnicy wezmę udział w wyjątkowej, bo już sześćdziesiątej edycji imprezy.  Biegacze swoją dziesięciokilometrową przygodę rozpoczną na Westerplatte  i dobiegną do mety znajdującej się tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności.

Pekao S.A. Warszawska Dycha – 25 września 2022r.
O dużą dawkę pozytywnych emocji i spory doping kibiców zadbają organizatorzy podczas biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Bieg wystartuje 25 września, zaraz za uczestnikami maratonu warszawskiego, pod hasłem „Bierz życie za rogi”. Niewielka liczba zakrętów, dużo długich prostych, niezbyt duża liczba wzniesień i wygodne, szerokie arterie sprawiają, że wiele osób będzie mogło powalczyć o swoje rekordy życiowe. Zapisy na Warszawską Dychę trwają.

Festiwal Biegowy w Żywcu – 1 października 2022r.
Natomiast 1 października odbędzie się  XXXII Jesienny Festiwal Biegowy w Żywcu. W ramach imprezy zostanie rozegrany bieg główny na dystansie 10 km oraz biegi towarzyszące.

XVII Bieg Pułaskiego Warka – 9 października 2022r.
Bieg Pułaskiego w Warce to bieg z historią, ponieważ trasa biegu prowadzi ulicami Warki m.in. przez park na Winiarach, w którym znajduje się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz po ścieżkach nad Pilicą. Bogate pakiety startowe, w których znajduje się m.in. koszulka z długim rękawem, a po biegu obfity poczęstunek

Niepodległa Piątka na Narodowym – 6 listopada 2022r.
Impreza w randze Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn na 5 km organizowana na PGE Narodowym. Zawody stanowią formę świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bieg zorganizowany jest w formie 10 serii na czas, z ograniczoną liczbą uczestników, tak aby każdy miał komfort i bezpiecznie czuł się na trasie biegu zlokalizowanej na koronie PGE Narodowego. W tym roku wydarzenie uzupełnione zostanie również o biegi dla dzieci.

Bieg Niepodległości na Białołęce – 11 listopada 2022r.
11 listopada biegacze będą ze sobą rywalizować na terenach leśnych Choszczówki i Nadleśnictwa Jabłonna. Kategoria OPEN to trasa 5 kilometrowa. Świetna atmosfera, mnogość kategorii wiekowych i zróżnicowany dystans dostosowany do wieku zawodników to atuty tego biegu. Dzieci będą miały do pokonania od 150 do 1000 metrów

Pozostałe biegi
Warto również zwrócić uwagę na XVII Bieg Pułaskiego (9 października w Warce),  X Chyża Dziesiątka( 10 września w Nowym Tomyślu), VI edycji Chodzieskiej ZaDyszki (9 października w Chodzieży).

Starty na bieżni

Warsaw Track Cup 2022 – 18 września 2022r.
Tej jesieni nie zabraknie również momentów szybkiego i krótkiego ścigania. Na stadionie warszawskiego ORŁA (Stadion Podskarbińska) 18 września odbędzie się ostatni mityng Warsaw Track Cup 2022. Zawodnicy będą mogli zmierzyć się na dystansach 800m, 1000m, 1500m, 3000m, 5000m i sztafecie 4×400m.

1MILA – 25 września 2022r.
1MILA to wyjątkowa impreza biegowa dla amatorów na dystansie 1609,34 m, na której możesz poczuć się jak na prawdziwym mityngu lekkoatletycznym! W ramach imprezy rozgrywane są Amatorskie Mistrzostwa Poznania w biegu na milę. Ambasadorem imprezy jest sam Marcin Lewandowski! Zapisy na 1 milę trwają.

Biegi przełajowe

Grand Prix City Trail
Cykl biegów, którego biegaczom nie trzeba zbytnio przedstawiać: Grand Prix CITY TRAIL. W 6 miesięcy, w 10 miastach polski odbędzie się aż 50 biegów. To będzie już jubileuszowa, dziesiąta edycja zmagań na dystansie 5 kilometrów.  Zawodnicy do pokonania będą mieli leśne/przełajowe trasy. Lokalizacje, w których odbędą się biegi to niezmiennie: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Pierwszy wystrzał startera nastąpi już 8 października.

5. Bieg “Śladami Żubra” – 17.12.2022r.
Klimatyczny bieg pod koniec roku, podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, będzie areną zmagań na dystansach 6km oraz 12km. Nowością będzie leśny półmaraton, poprowadzony na jednej pętli studzienickiego lasu, będącego częścią Puszczy Pszczyńskiej.

Różne dystanse, mocne wyzwania

15. OnkoBieg – Warszawa – 11.09.2022r.
Bieg charytatywny odbywający się w Warszawie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii. Bieg trwa 60 minut, a każde okrążenie przeliczane jest na złotówki, które są przekazywane są na finansowanie m.in. protezy kończyn utraconych w wyniku nowotworu, opiekę psychoonkologów, nierefundowane zabiegi i leki.

sztafeta

Bridgestone Sztafeta Maratońska – 25 września 2022r.
Bridgestone Sztafeta Maratońska to wspaniała możliwość także dla tych, którzy dopiero oswajają się z myślą o przebiegnięciu królewskiego dystansu, a jednocześnie pragną poczuć magię i stać się częścią Wielkiego Biegu. Uczestnicy podzielą między sobą dystans maratonu: zawodnik na pierwszej zmianie pokona 14 kilometrów, drugi 10 kilometrów, a ostatni 18 kilometrów. Strefy zmian są zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie startu i mety, dzięki czemu każdy uczestnik będzie miał komfort startu niezależnie od tego, na której zmianie pobiegnie.

Jurajski festiwal biegowy – 23-25 września 2022r.
Jurajski Festiwal Biegowy, to impreza ultra która odbędzie się w dniach 23-25 września. Tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej przysporzą zawodnikom zmagań na dystansach od 10 do aż 200 kilometrów.

15. Bieg Trzech Kopców w Krakowie – 2 października 2022r.
Aż  3500 uczestników będzie mogło wziąć udział w jubileuszowym 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października w Krakowie. Podczas tegorocznej edycji odbędą się Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim. Biegacze będą mieli do pokonania 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Różnica poziomów sięga 160m.

UltraMaraton Bieszczadzki – 7-8 października 2022r.
Jesień to również idealny czas na zmagania w nieco trudniejszym terenie. Chłodne dni zwiastują wysyp biegów górskich. Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych imprez tego typu zalicza się bez wątpienia UltraMaraton Bieszczadzki. Jubileuszowa, bo dziesiąta już edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 7-8 października. Zawodnicy w zależności od stopnia wytrenowania się mają do wyboru kilka dystansów: 90 km, 52 km, 26 km lub 14 km.  Oprócz dużych przewyższeń (w przypadku najdłuższego dystansu to aż +4010m/-4010m), biegacze będą mogli podziwiać piękno Bieszczad w jesiennych sceneriach.

Wbiegnij na Varso Tower – 8 października 2022r.
Wbiegnij na Varso Tower to nowa impreza sportowa w stolicy i jednocześnie najtrudniejszy bieg po schodach w Polsce. Impreza odbędzie się już 8 października. Zawodnicy podczas tego wydarzenia będą mili do pokonania 1382 schodów.

Łemkowyna Ultra Trail – 21-23 października 2022r.
Natomiast w dniach 21-23 października odbędzie się również doskonale znana ultrasom impreza: Łemkowyna Ultra Trail. Ultra bieg górski przez dziką krainę Łemków – Beskid Niski. Cudowna jesienna sceneria i fantastyczne błotniste trasy na dystansach od 30 do 150 kilometrów. Na śmiałków, którzy wybiorą najdłuższy dystans Głównym Szlakiem Beskidzkim czekają przewyższenia rzędu: ok. +5860/-5970m.


Jedno jest pewno, po ostatnich sezonach pełnych niepewności związanej z restrykcjami i obostrzeniami związanymi z pandemią covid-19, jesień 2022 jest pełna imprez biegowych. Pozostaje tylko szlifować formę, walczyć o rekordy życiowe, zbierać medale i przede wszystkim dobrze się bawić.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.