8 października 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Chcesz nauczyć się biegać ? Przyjdź na stadion w sobotę.


zacznijbiegac 540 9pazdziernik

Że bieganie jest fajne – to wie pewnie każdy kto biega. Są jednak Ci, którzy próbowali i którym coś się nie udało, to znaczy nie doszli do etapu na którym bieganie staje się fajne. Taki etap pojawia się ewolucyjnie. Po prostu któregoś dnia wychodzimy na bieganie i nagle okazuje się, że przebiegliśmy 10, 12, 15 czy 20 km i w ogóle się nie zmęczyliśmy. I do tych ludzi, którzy nie dotarli jeszcze do takiego etapu adresujemy spotkania na stadionach.

Jak co tydzień, razem z Programem III PR i audycją „Biegam bo Lubię”, zapraszamy wszystkich początkujących do biegania. Dajcie nam szansę przekonania was, że stać was na więcej niż wam się zdaje! Myślicie, że jesteście w stanie biec bez przerwy przez 30 sekund? Minutę? Już na pierwszym spotkaniu zobaczycie, że potraficie przebiec bez zatrzymywania się nawet 30 minut. Spotykamy się w Bielsku-Białej, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Kraków – Stadion Plac na Groblach, koło Wawelu.
Warszawa – Stadion RKS SKRA przy ulicy Wawelskiej 5,
Bielsko-Biała – Stadion, ul. Jaworzańska 120
Poznań – stadion MOS, ul. Gdańska 1

Oto podsumowanie naszego programu po pierwszym miesiącu spotkań.

4wrzesnia trening

Pierwsze pilotażowe spotkanie odbyło się 4 września w Warszawie. Był Program III, wywiady, autografy. 🙂

 11wrzesnia trening

Tydzień później 11 września dołączył Kraków.

18wrzesnia trening

Tydzień później 18 września także Bielsko-Biała

25wrzesnia trening1

25 września na tydzień przed Biegnij Warszawo, niektórzy biegacze z wykonywali dosyć specjalistyczny trening

wszyscy zacznij 540

2 października dołączyło czwarte miasto, Poznań. W połowie września uruchomiliśmy także Facebookowy byt naszego programu.

Pojawiają się pytania. Kiedy kolejne miasta?

Odpowiadamy. Szukamy Biegowych Misjonarzy. Co to znaczy? To znaczy, że szukamy ludzi, którzy czują, że popularyzowanie biegania to ich misja. Oczywiście wiedza z zakresu treningu  biegowego jest ważna ale podstawa to umiejętność rozmowy z ludźmi, zrozumienie potrzeb osób, które przychodzą na spotkania. Pamiętajcie, że to co innego, niż praca z młodzieżą, dziećmi (choć ich też oczywiście serdecznie zapraszamy). Tutaj mamy do czynienia w większości z dorosłymi ludźmi, gdzie po pierwsze ważny jest aspekt integracyjny, aby przychodzący ludzie nie czuli się jak w szkole. Sprawa druga – to wiek, przeszłość sportowa. Co innego to trenować elastycznego i zwinnego 18latka a co innego osobę, która ma nadwagę i ostatnie kilka lub kilkanaście lat spędziła prowadząc zupełnie  niesportowy tryb życia. W dodatku grupa osób dorosłych nie jest fizycznie tak jednorodna jak grupa dzieci i zindywidualizowane podejście może być w niektórych przypadkach konieczne. To są świadomi ludzie, którzy przyszli na stadion nie dlatego, że wysłała ich mama ale bo tego chcieli. Jednak aby zechcieli przyjść po raz kolejny trzeba do nich dotrzeć, pokazać że to bieganie może być fajne. Wielu z nich przełamało się aby przyjść i spróbować. Jednak ich nastawienie pewnie dobrze obrazują takie stwierdzenia:

„- Eee, nienawidzę biegania jeszcze od czasów szkoły. Przyjdę ale raczej niczego specjalnego się nie spodziewam, nikt nie jest w stanie pokazać mi, że bieganie może być fajne.”

Do was należy przekonanie ich, że bieganie MOŻE jednak być fajne. Konieczne jest abyście pamiętali, że priorytetem tych spotkań nie jest utworzenie stałej grupy, która będzie się w miłej atmosferze spotykała na wspólne bieganie (to także ale nie przede wszystkim). Priorytet to ciągła praca od podstaw, przekonanie niebiegających do biegania,  zawsze chcemy koncentrować się na tych, którzy uważają, że być może przyszli przez przypadek, że to pewnie spotkanie zbyt zaawansowanych biegaczy. Nie chcielibyśmy aby ktokolwiek, kto zdecydował się przyjść na nasze spotkanie odniósł wrażenie, że sportowy poziom jest zbyt zaawansowany.

Dlatego – szukamy takich ludzi, którzy czują, że są w stanie podołać prowadzeniu takich zajęć. Zapewniamy was, że będzie to zajęcie motywujące. Nie chodzi o kwestie materialne ale o kwestie waszego istnienia w sportowym środowisku waszego miasta, waszej przyszłości działania w sporcie, nawiązywania nowych wartościowych znajomości. Ten program będzie się rozwijał i jesteśmy pewni, że także dla trenerów może być bardzo atrakcyjnym.

Tak więc – jeśli w Twoim mieście jest jakiś stadion lub bieżnia (nie koniecznie tartanowa) a Ty jesteś trenerem, instruktorem LA, masz za sobą jakieś doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych, czujesz, że masz charyzmę aby podołać zadaniu zainteresowania bieganiem osoby początkujące – napisz do nas na adres redakcji – razem możemy zrobić coś fajnego. (na adres redakcja [małpa] bieganie.pl prosimy przysyłać informacje: skąd jesteś, czy jest u was jakiś ogólnodostępny stadion, bieżnia, jakie są Twoje doświadczenia w sporcie – odezwiemy się)

Co dalej? Jakie Plany?

Może najpierw krótkie wyjaśnienie – właściwie dlaczego na stadionach a nie w parkach. Z dwóch powodów.
Pierwszy jest taki, że stadion, będący stosunkowo małym, zamkniętym obiektem stwarza unikalną możliwość prowadzenia zajęć dla osób na różnych poziomach.

Drugi taki, że daje paradoksalnie większe możliwości rozwinięcia tego w ciekawą, długoterminową akcję, działającą jak tygiel różnych przedsięwzięć, różnych biegowych poziomów, integracji środowisk, przenikania się wielu różnych aktywności. Jak wyobrażamy sobie dalszy rozwój naszej akcji? Przedstawia to poniższy rysunek. 🙂

zacznijbiegac stadion 5402

Zgłaszają się do nas instytucje zainteresowane współudziałem w tym programie. I są to instytucje dające nam podstawy wierzyć, że to w jaki sposób planujemy rozwój programu nie jest mrzonką (oczywiście nie wszystkie elementy należy traktować zupełnie poważnie – zagadka dla czytelników – które to są?). Do zobaczenia na stadionach. 🙂

Spotykamy się w sobotę, o godzinie 10:00:

Kraków – Stadion Plac na Groblach, koło Wawelu.
Warszawa – Stadionie przy ulicy Wawelskiej 5, koło Wawelu.
Bielsko-Biała, Stadion, ul. Jaworzańska 120
Poznań, stadion MOS, ul. Gdańska 1

Możliwość komentowania została wyłączona.