grandtrail
20 października 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Przedwojewski, Rzeszótko i Kubica przed finałowym startem GTWS


Bartek Przedwojewski, Marcin Rzeszótko i Marcin Kubica to zawodnicy, którzy znaleźli się w TOP30 biegaczy zaproszonych na wielki finał GTWS 2023. Już dzisiaj o 16:30 wystartują w Prologu, a w niedzielę o 10:00 w głównym biegu finałowym. Tuż przed piątkowym startem zapytaliśmy się ich, jak oceniają trasę i jakie nastroje towarzyszą im przed startem.

O zasadach rozgrywania Wielkiego Finału pisaliśmy szczegółowo tutaj. W piątek o 16:30 na zawodników czeka Prolog na dystansie 8,7 kilometra i 400 metrów przewyższenia we włoskim Spotorno, a w niedzielę bieg główny liczący 26 kilometrów i 1430 metrów przewyższenia. Bartek Przedwojewski, Marcin Rzeszótko i Marcin Kubica są już po rekonesansie obu tras, więc podzielili się z nami wrażeniami z trasy oraz nastrojami tuż przed startem.

A6303236 1

Marcin Rzeszótko – team Buff / The North Face: “Przyjechaliśmy na miejsce w niedzielę wieczorem, poznaliśmy obie trasy – Prologu i Biegu Głównego. Trasa Prologu jest szybka, bardzo urozmaicona. Najpierw biegnie się po plaży i po mieście. Potem wbiegamy na szczyt i wracamy z powrotem do miasta. Teren jest bardzo zróżnicowany. Są szybkie sekcje po mieście i plaży, a także strome podbiegi, poprzeplatane płaskimi trawersami. Zbiegi miejscami są techniczne, a miejscami równe i szybkie z dużym nastromieniem. Trasa główna jest – jak to określają organizatorzy – w kształcie kwiatka. Ma pięć pętli, jest dużo punktów stycznych, więc będzie to sprzyjało kibicowaniu. Teren podobny jak na Prologu, choć nieco łatwiejszy, ale też bardzo urozmaicony i wymagający skupienia. Przypomina mi trochę trasę biegu Limonextreme, głównie z racji bliskości do morza. A jeśli miałbym porównać ją do jakiegoś biegu w Polsce, to miejscami trasa przypomina mi trasę w Bielsku Białej na Koziej Górce, ale tu jest dużo więcej skał. Kluczowe będzie utrzymanie pobudzenia w pierwszej godzinie, bo to jest trasa, na której nie będzie czasu na odrabianie strat w drugiej części.”

A6303241 1

Marcin Kubica – team Buff/Salomon: “Jestem bardzo szczęśliwy, że tu jestem, bo być w pierwszej trzydziestce GTWS, to już jest duży sukces. Chciałbym już stanąć na starcie i wykonać swoją robotę. Trasa bardzo mi się podoba, bo jest dużo fragmentów technicznych, a ja to bardzo lubię. Zbiegamy do miasteczka 5 razy, więc nie będzie problemu z izotonikami i żelami, bo tam będzie punkt odżywczy. Jest deszczowo, a ja lubię deszcz, lubię biegać w błocie, więc cieszyłbym się gdyby w niedzielę padało. Po biegu głównym zaczynam upragnione roztrenowanie. Cieszę się na to, bo jestem już trochę zmęczony tym sezonem.”

A6303242 1

Bartek Przedwojewski – team Salomon: “Czuje się dobrze, wypoczęty i gotowy do zawodów, więc jestem spokojny. Przygotowania szły dobrze. Jestem zadowolony z ostatnich tygodni. Pracowałem nad szybkością i wytrzymałością, więc myślę, że na tej trasie dobrze sobie poradzę. Czekam na start i chcę pobiec jak najlepiej. Jestem bardzo spokojny, ale też podekscytowany biegiem. Trasa jest zróżnicowana, dużo się na niej dzieje. Spodziewałem się, że będzie łatwa i szybka, a jest totalnie na odwrót. Jest techniczna, bardzo wymagająca. Ciężko porównać ją do jakiegoś biegu w Polsce, bo mało jest w Polsce tak technicznych i zróżnicowanych tras.”

Polakom Życzymy powodzenia, a Was zachęcamy do śledzenia relacji bieganie.pl, gdzie macie możliwość na bieżąco śledzić zmagania zawodników.

Harmonogram na najbliższe dni Wielkiego Finału Golden Trail World Series

  • Piątek, 20 października – 16:30 – Prolog Mężczyzn
  • Sobota, 21 października – 9:45 – Bieg Główny Kobiet (26km, +1430m)
  • Niedziela, 22 października – 10:00 – Bieg Główny Mężczyzn (26km, +1430m)

Gdzie oglądać biegi finałowe

Redakcja bieganie.pl dzięki marce Salomon relacjonuje dla Was od środka finał Golden Trail World Series. Zapraszamy na nasz kanał Instagram oraz Facebook.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Skąd przedwojewski wie że w Polsce nie ma takich tras, skoro olał biegi w Polsce i tutaj nie biega 🤣🤦

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

No i super merytoryczny komentarz. To może proszę wskazać jaki odcinek w Polsce byłby porównywalny do Prologu? A co do biegania Barta w Polsce – proszę zajrzeć na jego profil na Stravie, moze w tym roku raczej trenuje zagranicą, ale w zeszłym roku biegał też w Polsce. Nie obserwowalem jego wczesniejszych startów, ale widać ze tegoroczny plan ma, realizuje i walczy o jak najwyższe miejsce. PS. „Polska” z dużej litery, a nazwisko z małej? Jakiś zazdrosny o sukcesy konkurent 🙂 ?

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.