dolomyths run skyrace 49388288 1
18 października 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

W czwartek rozpocznie się Wielki Finał Golden Trail World Series. Kogo zobaczymy na starcie?


19 października we Włoszech podczas Il Golfo dell Isola Trail Race rozpocznie się Wielki Finał Golden Trail World Series. Potrwa aż 4 dni, a biegi kobiet i mężczyzn odbędą się osobno. Zapowiada się bardzo mocne ściganie z mnóstwem czołowych biegaczy trailowych. 

Zasady kwalifikacji do Wielkiego Finału 

Po sześciu biegach klasyfikacyjnych (Zegama, Marathon du Mont-Blanc, Sierre-Zinal, Dolomyths Run, Pikes Peak Ascent i Mammoth 26K) wyłoniono 30 zawodników, którzy zgromadzili największą liczbę punktów (30 kobiet i 30 mężczyzn). Punktowane były miejsca od 1. do 60. za udział w każdym z biegów klasyfikacyjnych. Maksymalnie można było zdobyć 600 punktów, gdyż do końcowej klasyfikacji wliczają się punkty z 3 biegów klasyfikacyjnych. TOP30 zawodników, czyli łącznie 60 osób otrzymuje zaproszenie na Wielki Finał oraz wsparcie w postaci sfinansowania podróży, zakwaterowania i wyżywienia.

Kto zakwalifikował się do finału?

TOP30 można sprawdzić na stronie GTWS. Listę faworytów otwiera oczywiście Szwajcar Remi Bonnet, który zdobył maksymalną ilość punktów klasyfikacyjnych (600 pkt.) zdecydowanie zwyciężając w Marathon du Mont-Blanc, Pikes Peak Ascent i Mammoth 26K. Niewygrannie przez niego Wielkiego Finału byłoby wielkim zaskoczeniem. Drugi na liście faworytów to także Szwajcar Roberto Delorenzi, który zgromadził 520 punktów, a jego największym osiągnięciem w tegorocznym GTWS było drugie miejsce na Dolomyths Run. Kolejnym mocnym zawodnikiem jest Hiszpan Manuel Merillas (516 pkt.), który zwyciężył na Zegamie i pokonał tam samego Remiego Bonneta. TOP5 zamyka Amerykanin Eli Hemming (514 pkt.) i Kenijczyk Patrick Kipngeno.

gtws

Wśród kobiet faworytką jest Amerykanka Sophia Laukli, która tak jak Remi Bonnet do finału przystąpi z kompletem 600 punktów. Jednak w rywalizacji kobiet nie ma aż takiej różnicy punktowej, jak w przypadku mężczyzn, bowiem druga na liście Szwajcarka Judith Wyder zgromadziła aż 588 punktów. Przepaść punktacyjna zaczyna się od trzeciej na liście Hiszpanki Malen Osy  (488 pkt.). W finale pojawi się także Norweżka Sylwia Nordskar (472 pkt.), którą zapamiętamy szczególnie z 5. miejsca na Marathon du Mont-Blanc, kiedy na metę wbiegła cała zakrwawiona od krwi lejącej się z rozbitego na trasie nosa. TOP5 zamyka Chinka Miao Yao (463 pkt.).

Polacy w GTWS

Do Wielkiego Finału zakwalifikowało się trzech Polaków: 7. miejsce w TOP30 zajmuje Bartek Przedwojewski (446 pkt.), 16. miejsce Marcin Kubica (351 pkt.), i 20. miejsce Marcin Rzeszótko (312 pkt.). 

Jednak to nie koniec Polaków w Wielkim Finale. Bowiem równolegle z Wielkim Finałem GTWS odbędzie się rywalizacja krajowa w ramach Golden Trail National Series (GTNS). Biegacze wyłonieni z dwunastu krajowych serii będą rywalizować na tej samej trasie, ale prowadzony będzie osobny ranking dla biegaczy rywalizujących w ramach GTWS oraz ranking indywidualny GTNS, a także ranking drużynowy GTNS. Z serii krajowej, w ramach której odbywały się biegi w Polsce, Czechach i na Słowacji, do Wielkiego Finału zakwalifikował się Dominik Tabor. 

W Wielkim Finale mogą wystartować także biegacze, którzy nie zgromadzili punktów w ramach klasyfikacji GTWS czy GTNS. A takiej zasadzie udział w zawodach weźmie Krzysztof Bodurka. Jedyna różnica polega na tym, że będzie on klasyfikowany w klasyfikacji generalnej, a nie GTWS.

Jak będzie wyglądał Wielki Finał?

Wielki Finał odbędzie się we Włoszech podczas Il Golfo dell Isola Trail Race. Żeby uwaga kibiców była skupiona w równej mierze na rywalizacji męskiej i damskiej, odbędą się osobne biegi dla kobiet i mężczyzn. Wielki Finał będzie składał się dwóch wyścigów:

  • Prolog – bieg na dystansie 8,7 kilometra i 400 metrów przewyższenia. Start odbędzie się w grupach 4-osobowych co minutę. Prolog zostanie rozegrany na dwa dni przed Biegiem Głównym. Bieg kobiet odbędzie się w czwartek 19 października, a mężczyzn w piątek 20 października.
  • Bieg Główny – bieg na dystansie 26 kilometrów i 1430 metrów przewyższenia. Kobiety startują w sobotę 21 października, a mężczyźni w niedzielę 22 października.

W Prologu zwycięzcy otrzymają 100 punktów i pierwsza 30-tka klasyfikacji generalnej GTWS po Prologu znajdzie się na pierwszych liniach startu wyścigu finałowego. Miejsce startu z pewnością będzie miało spore znaczenie, ponieważ trasa biegu będzie dość wąska i techniczna, więc wyprzedzanie przeciwników będzie wymagające. W Wielkim Finale zwycięzcy otrzymają 300 punktów. 

Do końcowej punktacji, która zadecyduje o tym, kto wygra GTWS 2023, wliczają się punkty z biegów klasyfikacyjnych, z Prologu i z Biegu Głównego, czyli łącznie można zdobyć 1000 punktów. 

Nagrody

Uczestnicy GTWS walczą o wysokie nagrody finansowe, które zostaną przyznane aż do miejsca dwudziestego! Za 1. miejsce: 15.000 EUR, 2. miejsce: 10.000 EUR, 3. miejsce: 8.000 EUR, 4. miejsce: 6.000 EUR, 5. miejsce: 4.000 EUR. Za dziesiąte miejsce przewidziano 1.600 EUR, a za 20. miejsce 300 EUR. 

W ramach rywalizacji GTNS przewidziano nagrody indywidualne dla TOP3 kobiet i mężczyzn (1.500, 1.250 i 1000 EUR) oraz nagrody dla teamów (3000, 2.400 i 1.800 EUR).

Na Wielkim Finale pojawią się także przedstawiciele bieganie.pl, więc możecie liczyć na relacje na bieżąco. 

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.